Sektor finansowy funkcjonuje w coraz lepszych warunkach makroekonomicznych, ale stoi w obliczu nowych trudnych warunków. Perspektywy gospodarcze znacznie się poprawiły, a jednocześnie innowacje technologiczne i presja rentowności zmuszają rynek do kolejnych automatyzacji procesu usług finansowych. Wraz z zakończeniem głównych aspektów regulacji rynku finansowego, otwiera się przestrzeń, dla banków i innych instytucji finansowych, do dalszego rozwoju. A co z pracującymi tu ludźmi, ich ogromną wiedzą oraz kwalifikacjami? Co w dobie zanikania zapotrzebowania na usługi finansowe dostarczane przez specjalistów, pośredników i doradców finansowych? Kto przetrwa, a kto zmieni swoją profesję? Co robić i jak myśleć by dostosować się do zmieniającego się rynku?

Perspektywy dla rynku usług finansowych znacznie się poprawiły i ich rozwój nabiera dynamiki. Mimo to niepewność co do dalszej ekspansji utrzymuje się wraz z wyzwaniami strukturalnymi, takimi jak innowacje technologiczne i presja rentowności. Wymienione czynniki oraz stały wzrost konkurencyjności mają wpływ m.in. na obniżające się prowizje w obszarze usług finansowych, a szczególnie w pośrednictwie. Koszty administracyjne sektora są optymalizowane oraz zmieniają się modele biznesowe w celu poprawy efektywności kosztowej, szczególnie w świetle rosnącej cyfryzacji i wzrostu konkurencji ze strony podmiotów nie-bankowych. Niestety pomimo modernizacji procesów i większej efektywności, wskaźniki kosztów do dochodów utrzymują się w wielu bankach na wysokim poziomie. Często oszczędności kosztowe idą w parze z malejącymi przychodami. Presja na dalsze ograniczanie kosztów pozostaje w dalszym ciągu silna. To właśnie innowacje technologiczne, często określane jako "FinTech", „InsurTech”,„RegTech” czy „HRtech”,odegrają ważną rolę w tym kontekście. Innowacje zapewniają nowe sposoby komunikowania, przechowywania i przetwarzania informacji oraz możliwości dostępu do usług finansowych. W związku z tym zmieniają sposób interakcji instytucji finansowych między sobą i z klientami. Raport Światowego Forum Ekonomicznego we współpracy z Deloitte odnosi się szeroko do szybko rozwijających się technologii. Zmieniające się oczekiwania klientów i zmieniający się krajobraz regulacyjny otwierają drzwi do przełomowych innowacji w usługach finansowych. Od krypto walut po Big Data, i pożyczki peer-to-peer, innowacje FinTech przyciągają uwagę i wyobraźnię klientów, inwestorów oraz operatorów.

Czy roboty mogą całkowicie lub w znacznym stopniu wyeliminować pracę człowieka w sektorze usług finansowych? Jest taka możliwość. Nikt nie przewidywał, że platforma AirBnB będzie największym pośrednikiem nieruchomości, nie mając żadnej swojej nieruchomości. UBER nie mając ani swoich pracowników, ani floty samochodów jest największym pracodawcą i firma taksówkarską na świecie. Czy zatem społecznościowy świat finansów również może nas zaskoczyć? Możemy próbować opierać się automatyzacji i transformacji technologicznej, ale przez to nie skupiamy się na obserwowaniu zmian na rynku, a tym samym nie mamy szansy na szybką reakcję w kwestii zmiany kierunku naszej kariery zawodowej i tzw. „piwot” (brak polskiego tłumaczenia: zmiana kierunku, zwrot, obrót, przekwalifikowanie itp.). Klasyczne pośrednictwo czy doradztwo finansowe nie ma już racji bytu, tak samo jak usługi księgowe, kadrowe czy płacowe. Czynności w formie tradycyjnej potrzebują zmiany i kiedyś zostaną w pełni zautomatyzowane. Nowe pokolenia do wykonania zakupu nie potrzebują kontaktu z człowiekiem, ale człowiek potrzebny jest ze względu na kwestie społeczne i relacyjne. Skoro dziś już o tym wiadomo, zadbajmy o odpowiednie kwalifikacje (planowanie finansów osobistych, doradzanie w zakresie finansów osobistych itp.), wykorzystajmy posiadane doświadczenie i zacznijmy kreować naszą karierę pod dyktando nowoczesnych technologii.

Kariera w finansach to nie tylko pieniądze, ale pieniądze i życie na odpowiednim poziomie są siłą napędową w karierze i jej rozwoju. Kiedy zaczynamy edukację nasze wysiłki kierujemy w sektor, w którym widzimy możliwości rozwoju na przyszłość i tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie na nowych specjalistów. A kiedy już jesteśmy na ścieżce kariery w pędzącym świecie zmian, gdzie presja rozwoju i rentowności eliminuje słabsze i powolniejsze jednostki, musimy podjąć decyzję i poddać się zmianie, dostosować się.

Uzyskanie dyplomu uczelni wyższej to to podstawa, ale również nadal tylko początek. Kolejnym krokiem jest niezatrzymywanie się w rozwoju, zdobywanie kolejnych kwalifikacji iumiejętne dostosowywanie się do otoczenia. Następnie jest zdobywanie doświadczenia i kolejnych kwalifikacji, które są niezbędne dla potwierdzenia wiarygodności i utrzymania się na konkurencyjnym rynku. Nie należy jednak zapominać, że zmiany są stałą i nie możemy stracić z oczu szansy, nawet gdy oznacza ona kolejne przekwalifikowanie się.

Branża finansowa jest wielopłaszczyznowa, oferując różnorodne możliwości pracy, które wykorzystują różne umiejętności i zaspokajają wiele zainteresowań. Branża usług finansowych ma wiele tzw. „podbranż”, które obejmują niszowe możliwości. Kluczem do sukcesu indywidualnego jest zbadanie, zlokalizowanie i wybranie tej pracy, która jest najbardziej zgodna z umiejętnościami i zainteresowaniami. To samo dotyczy profesjonalistów poszukujących kompletnej zmiany i wejścia w zupełnie nowy sektor.

A może mając dzisiaj ogromne doświadczenie i kwalifikacje jako pośrednik skorzystać z szansy, poszerzając wiedzę oraz zdobywając nowe kwalifikacje, i rozwinąć skrzydła w innym obszarze?

Niektóre profesje mogą brzmieć teraz jak science-fiction i onieśmielać sama nazwą, ale nie powinny przerażać. Osobom młodym, które wychowały się w dobie wszechobecnego internetu i nowych technologii, nauka przyjdzie szybciej.W tych obszarach ważne jest doświadczenie, ale kwestia wieku może być znaczącym atrybutem. Nie od razu zostaniemy ekspertem, ale nikt nas do tego nie zobowiązuje.

NOWE TECHNOLOGIE

BLOCKCHAIN DEVELOPER
Aktualny rozwój znacznie zwiększy zapotrzebowanie na specjalistów i ekspertów w obszarze blockchain. Umiejętności programowania dotyczą Hyperledger Fabric (Enterprise blockchain framework - wykorzystuje modułowość i skalowalność do obsługi zmieniających się reguł biznesowych), Ripple (Protokół płatności dla rozproszonych płatności, wymiany i przekazów pieniężnych), Soliditi (Inteligentne tworzenie kontraktów w sieci Ethereum).

APPS DEVELOPER / PROGRAMISTA APLIKACJI
Rynek aplikacji „FinTech” osiągnął spektakularny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Według najnowszych raportów globalne pobrania aplikacji i wydatki konsumpcyjne osiągnęły rekordowe poziomy. Popyt, na mobilne rozwiązania płatnicze i finanse osobiste, rośnie, ponieważ napędzany jest apetytem ze strony młodszych generacji, doświadczonych technologicznie konsumentów.

ANALITYK FINANSOWY
Analityk finansowy jest odpowiedzialny za zarządzanie budżetami przed prognozami dochodów. W zależności od wielkości firmy można być analitykiem dla pojedynczego działu lub całej firmy. Analitycy finansowi zbierają raporty finansowe i sporządzają prognozy przychodów przychodzących, a także prowadzą analizy biznesowe. Nowe firmy świadczące usługi finansowe potrzebują analityków finansowych do zarządzania swoimi przychodami. Potrzebują też osób do pracy z klientami w celu analizy danych za pomocą dowolnego systemu lub narzędzia zbudowanego przez firmę.

MENEDŻER PRODUKTU
Menedżerowie produktów są teraz regularnie potrzebni, aby poradzić sobie z nadzorowaniem wielu produktów „FinTech”. Na przykład wpis na Linkedin.com ma otwarcie dla Senior Product Managera dla dobrze finansowanego startupu blockchain, który działa w przestrzeni bezpieczeństwa danych. Zarządzanie produktem obejmuje inicjatywy związane z kryptografią, szyfrowaniem, tożsamością online i bezpieczeństwem. Menedżer produktu projektuje i opracowuje zdecentralizowaną sieć typu blockchain, która zapewni bezpieczeństwo danych, kontrolę danych, łatwą integrację, tworzenie nowych centrów zysku i redukcję kosztów. Umiejętności, które są tu potrzebne to już wyższa półka. Minimum to zarządzanie projektami w Agile i Scrumie, a także trzy lata doświadczenia jako techniczny menedżer produktu.

SPECJALISTA / EKSPERT DS. ZGODNOŚCI
Wraz ze wzrostem obciążeń regulacyjnych na rynku instytucji finansowych i w usługach przez nich oferowanych, potrzebnych będzie więcej specjalistów i ekspertów ds. zgodności i analityków zgodności. The Wall Street Journal napisał nawet, że już aktualnie ta specjalizacja jest jedną z najbardziej potrzebnych w kraju (USA).

SPECJALISTA / ANALITYK DS. BEZPIECZEŃSTWA CYBERNETYCZNEGO
Złodzieje online i hakerzy zawsze idą tam, gdzie są pieniądze. Usługi finansowe i bankowość będą ich głównym celem. Według badań przeprowadzonych przez zespół badawczy IBM X-Force, branża usług finansowych była atakowana częściej niż jakakolwiek inna branża od 2016 r. Luka bezpieczeństwa związana z cyberprzestępczością jest duża i wciąż rośnie. Stąd popyt na specjalistów.

ANALITYK ILOŚCIOWY / QUANTITATIVE ANALYST
"Quants" to inteligentni ludzie, którzy tworzą duże, złożone modele finansowe. To oni stoją za technologią handlu opartą na danych, którą duże banki inwestycyjne i fundusze hedgingowe wykorzystują do transakcji na papierach wartościowych i przyanalizie ryzyka. Ilości danych wciąż rosną, kolejne systemy i aplikacje stają się coraz ważniejsze, opracowywane są nowe modele, które mogą sortować ogromną ilość danych i zarządzać nimi. Firmy działające w obszarze matematycznym, informatycznym i finansowym są również poszukiwane przez firmy „finTech”.

ANALITYCY / TESTERZY SYSTEMÓW
Ilość emitowanych systemów i aplikacji musi przejść test „kowalskiego” – intuicyjność, użyteczność (userexperience) i przydatność. Osoby aktualnie pracujące na rynku usług finansowych znają dokładnie potrzeby Klientów oraz instytucji finansowych, a przy okazji najlepiej znają pułapki sprzedaży i argumenty w negocjacjach.

MISTRZOWIE KULTURY / CULTURE CHAMPIONS
O
czywiście, brzmi to jak dobry tytuł filmu, ale dla firm FINTECH, pozytywny, innowacyjny i przedsiębiorczy wizerunek jest ważny dla sukcesu, ponieważ ich pracownicy są najlepszą reklamą dla swojej marki. Firmy ”FinTech” muszą zapewnić, że wszyscy pracownicy będą szczęśliwi i spełnieni. Utrzymywanie talentów jest ważne, ponieważ zatrudnianie najbardziej wykwalifikowanych kandydatów jest największym wydatkiemtakich firm, ale także ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju. „Mistrzowie HR” i „ewangeliści kultury”, którzy potrafią budować i utrzymywać różnorodne miejsca pracy, będą mieli duże zapotrzebowanie.

BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER
Menedżerowie rozwoju biznesu są bardzo ważni w organizacjach typu „FinTech” , ponieważ pomagają w generowaniu nowych dochodów i pomagają wielu firmom startup’owym w rozwoju. Menedżerowie rozwoju biznesu szukają nowych rynków, nowych partnerstw biznesowych i nowych sposobów wykorzystania istniejącego otoczenia. Menedżerowie rozwoju biznesu również generują nowych potencjalnych klientów, rozwijają nowe możliwości na rynkach docelowych dzięki wsparciu marketingowemu, pielęgnują i rozwijają relacje biznesowe z nowymi kontami, udzielają szczegółowych porad i szkoleń dotyczących produktów lub usług w obszarze "FinTech", „InsurTech”, „RegTech” czy „HRtech”.

SPECJALISTA DS. DANYCH
Deloitte podkreślił ostatnio ważną strategiczną rolę danych, w raporcie ze Światowego Forum Gospodarczego na temat tendencji mających wpływ na branżę usług finansowych. Powstające innowacje pozwolą firmom finansowym uzyskać dostęp do nowych zestawów danych, w tym do danych osobowych i umożliwią zrozumienie rynku i jego klientów. Ponieważ klienci są bardziej uprzywilejowani przez dostęp do Internetu i technologie cyfrowe, stają się oni coraz bardziej aktywni i chcą, aby nowe firmy świadczące usługi finansowe zapewniły im bardziej indywidualne usługi, dostosowane do ich potrzeb. Potrzebne będą zatem dane od naukowców zajmujących się danymi finansowymi, analityków danych finansowych i menedżerów analityki danych. Będą musieli oni przeglądać informacje, które pozwolą uzyskać lepszy wgląd w najważniejsze informacje o rynku i Klientach.

ANALITYK DS. BIZNESU / FINANSÓW
Banki rozważają strategicznie wdrożenia nowych projektów informatycznych, a co za tym idzie, konieczność zatrudniania specjalistów umożliwiających im badania i rozwój w nowych obszarach.

SPECJALISTA DS. ZMIANY PROCESÓW
Instytucje finansowe zatrudniają obecnie specjalistów ds. zmiany procesów, którzy rozumieją, jak przeprowadzać zmiany wproduktach i usługach, w backoffice, client service, oraz potrafią raportować zgodności wyżej wymienionych aspektów. Wszelkie prace wspierające zmiany w firmach są coraz bardziej potrzebne.

SPECJALIŚCI W KONKRETNYCH JĘZYKACH PROGRAMOWANIA I KODOWANIA

  • Programiści Java: Ten język programowania występuje prawie zawsze w opisach zadań dla bankierów inwestycyjnych.
  • Programiści C# - budowanie narzędzi ważonych ryzykiem, programiści C # mogą pomóc bankom w opracowaniu narzędzi do obliczania RWA.
  • Programiści Murex - język umiejętności technicznych. Wiele firm konsultingowych oczekuje, aby Murex był ważną umiejętnością w ich zespołach strategicznych.
  • Programiści Quants są również poszukiwani, gdyż dzięki tej wiedzy mogą zintegrować analizy z Murex.
  • Programiści Python - bardzo popularne narzędzie dla programistów z sektora finansowego. Duże banki, takie jak JP Morgan i Bank of America, Merril Lynch, zatrudniają tysiące programistów tworzących kod Pythona.

SOCIAL MEDIA, MARKETING I SPRZEDAŻ
Praca na rzecz edukacji i kreowania odpowiedniego wizerunku instytucji finansowej w internecie, wspierania procesów marketingowo-sprzedażowych, wspierania edukacyjnego Klientów w internecie oraz dostarczanie odpowiednich informacji i wiedzy dla Klientów. Te i szereg innych stanowisk, które wygeneruje powszechność Internetu, czekają na nowe zasoby osób, które wesprą automatyzację, informatyzację, sztuczną inteligencję itp., swoją odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

FINANCIAL PLANNIG / PLANOWANIE FINANSOWE
W dobie dostępu do nowych technologii, w tym zakupów w Internecie w każdym możliwym aspekcie, będą generowane potrzeby kontaktów społecznych. Eliminowanie pośredników w procesie zakupowym, na rzecz zakupów w wirtualnym świecie,spowoduje większy nacisk na potrzeby społeczne i zapewnienie odpowiednich relacji uczestników rynku finansowego (uczłowieczenie sztucznej inteligencji poprzez wsparcie robotów odpowiednio wykwalifikowanymi doradcami i planerami finansowymi). Planerzy finansowi wspomagać będą w przy opracowywaniu planów finansowych, zapewniających obecną i przyszłą stabilność finansową oraz bezpieczeństwo budżetów gospodarstw domowych. Zazwyczaj dokonują oni przeglądu celówfinansowych klienta i generują odpowiedni plan finansowy w zakresie (emerytury, oszczędzania, inwestowania, zdrowia i edukacji podatków, nieruchomości, kredytów, sukcesji majątkowej), który odpowiada indywidualnym potrzebom klienta. Plan może koncentrować się na zachowaniu majątku lub wzroście inwestycji, a może obejmować planowanie majątkowe i podatkowe.Praca w zawodzie Doradca lub Planer Finansowy wiąże się z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem na rynku usług finansowych. Doradcy i Planerzy Finansowi posiadający certyfikat poświadczający ich kwalifikacje np.CFP® (wydawane przez FPSB w USA) oraz EFG®, EFC® lub EFP® (wydawane przez EFFP POLSKA w Polsce), są do tego najbardziej przygotowani, ponieważ muszą zdobyć odpowiednią edukację w zakresie planowania finansowego, zdać wymagane egzaminy weryfikujące wiedzę i umiejętności, spełnić wymagania w zakresie kształcenia ustawicznego oraz stosować wymagania regulacyjne w zakresie doradztwa. Plan już staje się coraz częściej wymaganiem, warunkiem koniecznym przy chęci skorzystania z jakiegoś produktu finansowego (Suitibility – dopasowanie, adekwatność, redukcja efektu misselingu czy konfliktu interesów COI).

TRADYCYJNE ZAWODY JAKO TRAMPOLINA LUB STATUS WYJŚCIOWY DO KOLEJNYCH ZMIAN W KARIERZE

CORPORATE FINANCE
Praca w zakresie finansów korporacyjnych wymaga pracy w zakresie pozyskiwania i zarządzania kapitałem niezbędnym do prowadzenia przedsiębiorstwa. Celem jest maksymalizacja wartości firmy i ograniczanie ryzyka finansowego tj. tworzenie ogólnej strategii finansowej firmy, prognozowanie zysków i strat, negocjowanie produktów i usług pomiędzy bankiem a klientem, przygotowywanie sprawozdań finansowych, koordynacja z zewnętrznymi audytorami. Bardziej wyrafinowane zadania z zakresu finansów korporacyjnych mogą obejmować działania związane z fuzjami i przejęciami.

BANKOWOŚĆ KOMERCYJNA I BANKOWOŚĆ INWESTYCYJNA
Banki komercyjne, które oferują szereg usług finansowych, od rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych po IRA i kredyty, poszukują pracowników, na różne szczeble zarządzania, związanych z obsługą klienta, marketingiem i sprzedażą,wspieraniem procesu inwestycyjnego Klientów indywidualnych i korporacyjnych oraz specjalistów do systemów informatycznych wdrażanych w instytucjach finansowych.

FUNDUSZE HEDGINGOWE
Fundusze hedgingowe to w dużej mierze nieuregulowane prywatne fundusze inwestycyjne, w których zarządzający mogą kupować lub sprzedawać szeroki wachlarz aktywów i produktów finansowych.

PRIVATE EQUITY I VENTURE CAPITAL
Specjaliści private equity pomagają firmom pozyskać kapitał zarówno na rozwój, jak i bieżącą działalność. Zapewniają także finansowanie szeregu transakcji biznesowych, takich jak wykupy zarządzane i restrukturyzacje. Specjaliści od venture capital (VC) spędzają większość czasu na współpracy ze startupami lub małymi, szybko rozwijającymi się firmami.

UBEZPIECZENIA
Bardzo szerokie spektrum różnych specjalizacji związanych z ochroną majątku i często inwestycjami a ostatnio z planowaniem ochrony zdrowia i produktami zdrowotnymi – specjaliści ds. projektowania produktów, specjaliści ds. analizy danych oraz specjaliści ds. oceny ryzyka itp.

RACHUNKOWOŚĆ PUBLICZNA
Dziedzina rachunkowości publicznej jest szeroka, z wieloma możliwościami. Publiczni księgowi pomagają firmom i osobom fizycznym śledzić ich finanse zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości (GAAP). Księgowi publiczni rejestrują transakcje biznesowe, pomagają w przygotowaniu sprawozdań finansowych, deklaracji podatku dochodowego i świadczeniu powiązanych usług doradczych.

Przed rynkiem usług finansowych stoi teraz wyzwanie - w jakim kierunku pójdzie? Uwzględniając idący postęp technologiczny, należy wręcz przyjąć do wiadomości, że tradycyjnemu modelowi świadczenia usług finansowych musimy przestać hołdować i przestać go tak bronić. Powinniśmy natomiast zdecydowanie pochylić się nad tym jak możemy w tych okolicznościach pokierować naszą karierą zawodową? Edukacja, Kwalifikacje i Relacje! Z pewnością nie ma już na co czekać!

 

 

Marta Zięba-Szklarska

European Federation of Financial Professionals EFFP Poland. Świat Kadr / Xandoria Holding

Ekspert w zakresie prawa pracy, HR, Kadr, Płac i Transgranicznego Zatrudnienia. Interim Manager w obszarze Doradztwa, Rozwoju Biznesu w Polsce i w projektach międzynarodowych również w obszarze prawa pracy, finansów osobistych i FinTech/InsurTech. Certyfikowany “Financial Adviser EFG® i EFC®” oraz Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowego w European Federation of Financial Professionals in Poland. Członek zespołu ds. wpisania kwalifikacji na listę Ministerstwa Finansów w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w obszarze doradztwa i planowania finansów osobistych przygotowywanych w ramach prac z Instytutem Badań Edukacyjnych i instytucji tj. EFFP Polska, UE w Poznaniu i UE w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczęła w 1997 roku na rynku finansowym i do dziś łączy finanse z HR wierząc, że to dwie nierozerwalne kwestie.

Marta Zięba-Szklarska
European Federation of Financial Professionals EFFP Poland. Świat Kadr / Xandoria Holding
Ekspert w zakresie prawa pracy, HR, Kadr, Płac i Transgranicznego Zatrudnienia. Interim Manager w obszarze Doradztwa, Rozwoju Biznesu w Polsce i w projektach międzynarodowych również w obszarze prawa pracy, finansów osobistych i FinTech/InsurTech. Certyfikowany “Financial Adviser EFG® i EFC®” oraz Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowego w European Federation of Financial Professionals in Poland. Członek zespołu ds. wpisania kwalifikacji na listę Ministerstwa Finansów w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w obszarze doradztwa i planowania finansów osobistych przygotowywanych w ramach prac z Instytutem Badań Edukacyjnych i instytucji tj. EFFP Polska, UE w Poznaniu i UE w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczęła w 1997 roku na rynku finansowym i do dziś łączy finanse z HR wierząc, że to dwie nierozerwalne kwestie.

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.