W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 42 mld zł, czyli aż o 19% wyższą niż przed rokiem. Expander zwraca uwagę, że udało się to pomimo, że w tym czasie spadała ich dostępność. Tak imponujący wzrost wartości udzielanych kredytów wynika nie tylko z rosnących wynagrodzeń czy niskiego bezrobocia. Przyczynił się do tego również fakt, że Polacy rekordowo chętnie korzystali z pomocy ekspertów finansowych. W III kw. co drugi (wartościowo) kredyt hipoteczny w Polsce udzielono przy wsparciu pośredników.

Banki od ponad trzech lat ograniczają dostępność kredytów hipotecznych. Od maja 2015 r. zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto spadła o prawie jedną trzecią (z 465 tys. zł do 325 tys. zł). To sprawia, że Polacy planujący zakup nieruchomości coraz chętniej zwracają się po pomoc do ekspertów finansowych.

Adrian Jarosz, Prezes Zarządu Expander Advisors Sp. z o.o – Branża pośrednictwa finansowego w Polsce rośnie w siłę, co wyraźnie pokazuje, jak ważną rolę odgrywa pośrednik i jak istotnym elementem jest nieustanne wsparcie klientów przez ekspertów finansowych, którzy wiedzą nie tylko gdzie znaleźć najlepsze warunki, ale również mogą podpowiedzieć gdzie dana osoba ma największą szansę na uzyskanie takiej kwoty, jakiej potrzebuje za wymarzone mieszkanie czy dom.

Z danych Związku Firm Pośrednictwa Finansowego wynika, że w III kwartale 2018 r. już co drugi kredyt (6,4 mld zł z 13 mld zł) został udzielony z pomocą ekspertów finansowych. Wiele wskazuje na to, że udział ten w przyszłości będzie dalej rósł. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak dużą wygodą jest uzyskanie w jednym miejscu porównania ofert kredytowych. Do tego coraz powszechniejsza jest wiedza na temat tego, że nie trzeba płacić za tego typu usługę. Oferta kredytowa jest dokładnie taka sama jak w przypadku zaciągnięcia kredytu bezpośrednio w banku.

Wynagrodzenie pośrednika pokrywa bank. Jest to dla niego opłacalne, gdyż ekspert finansowy wyręcza pracowników takiej instytucji w przeprowadzaniu klienta przez długotrwały proces przyznawania kredytu. Ponieważ wniosek kredytowy zwykle składa się do 2-3 banków, to angażuje pracowników każdego z nich. Wymagane czynności może jednak wykonać jeden ekspert finansowy. Taki proces jest wiec opłacalny zarówno dla banku (ogranicza koszt obsługi klienta) jak i dla klienta (bezpłatna pomoc w uzyskaniu finansowania).

 

 

Jarosław Sadowski

Główny Analityk w Expander Advisors Sp. z o.o.

Ekspert rynku finansowego. Z firmą Expander związany od 2007 roku. Autor licznych raportów, analiz oraz opracowań eksperckich dotyczących rynku i produktów bankowych.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk w Expander Advisors Sp. z o.o.
Ekspert rynku finansowego. Z firmą Expander związany od 2007 roku. Autor licznych raportów, analiz oraz opracowań eksperckich dotyczących rynku i produktów bankowych.

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.