Wywiad z Michałem Pettersem, Co-founderem i Liderem Lendi.

Podstawową cechą wyróżniającą Lendi na rynku pośrednictwa finansowego jest technologia. Co kryje się pod tym hasłem? Jak Państwa technologia wpływa na pracę pośredników finansowych i obsługę klientów?

Opracowane przez Lendi narzędzie wspiera proces udzielania kredytu na poziomie nadal nieosiągalnym dla innych firm. Opiera się na czterech wartościach kluczowych w tym procesie - bezpieczeństwie, skuteczności, szybkości i wygodzie.

Zaprojektowany przez nas unikalny algorytm umożliwia zbadanie zdolności kredytowej klienta i precyzyjne wybranie najlepszej oferty finansowej spośród ponad stu produktów kredytowych w zaledwie dwie minuty. Co ważne, ten etap przebiega bez wprowadzania danych do systemów bankowych i obniżania oceny scoringowej potencjalnego kredytobiorcy.

Wypracowana procedura wnioskowania online o kredyt gotówkowy działa obecnie w dziewięciu bankach, dając klientowi możliwość uzyskania decyzji kredytowej już na pierwszym spotkaniu z ekspertem. To odczuwalna oszczędność czasu zarówno dla kredytobiorcy, jak i naszych partnerów. Ci, korzystając z narzędzia Lendi, wypełniają zaledwie jeden formularz i jednym kliknięciem generują wnioski do wielu banków.

Aplikacja Lendi zapewnia naszym partnerom biznesowym dostęp do wiedzy i praktyk rynkowych ponad 3500 ekspertów kredytowych. Korzystając z doświadczenia wieloletnich praktyków, nasi franczyzobiorcy mogą nieustannie podnosić swoje kompetencje i rozwijać własny biznes.

Jakie problemy występują na rynku finansowym i czy próbują Państwo znaleźć na nie skuteczne rozwiązania?

Obecnie zdecydowanie największym problemem nie tylko na rynku finansowym, ale także z perspektywy globalnej gospodarki jest pandemia wywołana w skutek błyskawicznego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mimo, że to dopiero początkowe stadium rozwoju wirusa w Polsce straty już są liczone w miliardach. Dzisiaj negatywny wpływ pandemii jest najbardziej odczuwalny w branży turystycznej i gastronomicznej, dotknie także innych usług, w których kluczową rolę odgrywa kontakt z klientem, a to dotyczy również branży finansowej.

W Lendi chcemy rozwiązać powyższy problem, efektywnie łącząc nasze dwa kluczowe atuty – unikalną technologię i jeszcze większy zasięg działań, stając się potencjalnie częścią największej grupy medialno-nieruchomościowej w Polsce (czekamy na zgodę UOKIK).

Już od ponad ośmiu lat usprawniamy procedury kredytowe, tym samym wpływając na absolutną zmianę sposobu świadczenia usług finansowych w Polsce.

W najbliższym czasie chcemy udostępnić rozwiązanie, które zupełnie zmieni sposób funkcjonowania pośrednictwa finansowego w naszym kraju. Już w tygodniu publikacji wywiadu wprowadzamy własną aplikację do wideokonferencji i możliwość zdalnego uzupełnienia wniosków kredytowych przez klienta. W ciągu maksymalnie miesiąca eksperci finansowi współpracujący z Lendi będą mogli zrealizować cały proces kredytowy bez bezpośredniego spotykania się z klientem.

Od najbliższego kwartału planujemy także intensywniej wspierać naszych partnerów w kontekście dostępu do klientów zainteresowanych usługami finansowymi. Dotychczas, będąc częścią Grupy MZN Property, mieliśmy ekspozycję na ok. 1,5 mln użytkowników naszych serwisów nieruchomościowych. 25 lutego 2020 jako MZN Property podpisaliśmy warunkową umowy inwestycyjną z Ringier Axel Springier Media (czołowa grupa medialna Europy Środkowej), która tego samego dnia stała się właścicielem serwisu nieruchomościowego Gratka.pl posiadającego ponad 4,1 mln odwiedzających miesięcznie. Sam RASM jest właścicielem portali i serwisów (w tym Onet.pl, Busisnesinsider.pl, Vod.pl, Skapiec.pl), które są odwiedzane każdego miesiąca przez ponad 76% polskich internautów (21 mln unikalnych użytkowników wg badań megapanelGemius/PBO).

Zbyt wąska specjalizacja ekspertów kredytowych, ale też pośredników nieruchomości to kolejny zauważalny problem związany z rynkiem finansowym. Na kwestię kupna nieruchomości trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy pojedynczego kredytu, ale kompleksowo. Dlatego, poszerzając zakres oferowanych usług i produktów finansowych, przy jednoczesnym optymalnym dostosowaniu do nich procedur i technologii, chcemy również rozwiązać tymczasowy problem związany z ograniczonym działaniem.

Jakich franczyzobiorców szukają Państwo do współpracy?

Idealny dla nas franczyzobiorca to osoba przedsiębiorcza, z doświadczeniem na rynku pośrednictwa finansowego. Szukamy partnerów, którzy dostrzegają wartość w kontakcie z drugim człowiekiem i dzięki temu potrafią budować trwałe relacje z klientami.

Chcemy, by nasi klienci – kredytobiorcy – widzieli w nas panaceum na wszelkie potrzeby finansowe, a wkrótce także inne. Sukces w tej branży zdobywa się zaufaniem klienta, a to wymaga od eksperta finansowego pełnego profesjonalizmu, relacyjności i empatii.

Co jest dla Państwa najważniejsze w kontekście rozwoju sieci franczyzowej?

Jakość świadczonych usług w naszych placówkach franczyzowych liczy się dla nas najbardziej. Realizując na dużą skalę działania polegające na aktywnym umawianiu spotkań do placówek, chcemy mieć pewność obsługi na najwyższym możliwym poziomie.

Zależy nam, aby wszyscy nasi klienci otrzymali produkty finansowe optymalnie dopasowane do ich preferencji i profilu. Połączenie unikalnej technologii i doświadczenia specjalistów jest tego gwarantem, zarówno przy rozwoju sieci franczyzowej, jak i całej organizacji Lendi.

Jakie koszty należy ponieść, aby otworzyć franczyzę Lendi?

Zazwyczaj to wykończenie i urządzenie lokalu generuje największe koszty przy franczyzach. Naszym celem było uzyskanie wysokiego standardu aranżacji placówki przy rozsądnym nakładzie finansowym. Przygotowywane przez nas wizualizacje gwarantują pomyślną realizację.

Koszt otwarcia placówki kształtuje się na poziomie 10 000 złotych, w tym mieści się już wykończenie i umeblowanie lokalu. Wolimy, by wspólnie zaoszczędzone środki partner przeznaczył na rozwój zespołu i odpowiedni marketing lokalny.

Jakie produkty finansowe oferuje Lendi?

Lendi jest częścią kompleksowej usługi skupionej wokół pierwszego w Polsce one-stop-shopu, który radykalnie zmienia i ułatwia proces zakupu nieruchomości. Należymy do MZN Property S.A. – największego niezależnego wydawcy serwisów nieruchomości w Polsce. Nasze serwisy miesięcznie odwiedza ponad 1,5 miliona użytkowników poszukujących wymarzonego domu. Dodatkowo zgodnie ze wspomnianą warunkową umową inwestycyjną z Ringier Axel Springer Media AG, którzy nabyli Gratka.pl, w przypadku pozytywnej zgody UOKIK nasza ekspozycja wzrośnie co najmniej kilkukrotnie. Ponad 50% osób szukających nieruchomości wpiera się w ich zakupie zewnętrznym finansowaniem, stąd nasza koncentracja na partnerach właśnie z branży nieruchomościowej.

Dodatkowo jako Grupa Morizon rozpoczęliśmy w ubiegłym roku współpracę z Allegro – największym serwisem zakupowym w Polsce, mającym dostęp do 17 milionów użytkowników.

Poza kredytami hipotecznymi specjalizujemy się także w kredytach gotówkowych i szeroko pojętym finansowaniu firm – od prostych kredytów dla jednoosobowych działalności po leasingi i kredyty inwestycyjne dla spółek prawa handlowego.

Jakie mają Państwo plany rozwoju na 2020 rok?

Przede wszystkim stawiamy na jakość. W naszej sieci nie ma partnerów z przypadku. Każda osoba przystępująca do naszego systemu partnerskiego otrzymuje pełne wsparcie i wiedzę niezbędną do osiągnięcia profesjonalnego poziomu. W Lendi działają doświadczeni eksperci, którzy zdobywają setki rekomendacji od klientów.

W kontekście rozwoju sieci franczyzowej ostrożnie podchodzimy do liczby placówek. Na ten rok postawiliśmy sobie za cel uruchomienie minimum 60 oddziałów i powiększenie sieci ekspertów kredytowych z 450 do 800 w całej Polsce.

 

 

Michał Petters

Co-founder & Lider Lendi

Co-founder i Lider w Lendi - spółce FinTech, która oferuje nowoczesną franczyzę pośrednictwa finansowego oraz technologię znacznie upraszczającą procesy kredytowe. Współtwórca rozwiązań dla blisko 3500 ekspertów finansowych.

Michał Petters
Co-founder & Lider Lendi
Co-founder i Lider w Lendi - spółce FinTech, która oferuje nowoczesną franczyzę pośrednictwa finansowego oraz technologię znacznie upraszczającą procesy kredytowe. Współtwórca rozwiązań dla blisko 3500 ekspertów finansowych.
.