Jak po kredyt, to tylko do pośrednika finansowego. Tak w jednym zdaniu można byłoby podsumować obecną kondycję branży pośrednictwa finansowego. Usługi pośredników cieszą się nieustającym zainteresowaniem Polaków, których wsparcie w procesie starania się o kredyt niezwykle sobie cenią. Świadczy o tym chociażby wartość kredytów mieszkaniowych udzielanych z pomocą ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), która z kwartału na kwartał rośnie. Tej sytuacji nie zmieniły nowe regulacje prawne, takie jak np. obowiązywanie nowej ustawy o kredycie hipotecznym, wygaszenie rządowego programu MdM, ani dyrektywa RODO, która wymusiła na branży wprowadzenie wielu istotnych zmian w modelu działania.

Kredyty hipoteczne ciągle „na fali”, tak jak pośrednicy

Obecny rok dla pośredników finansowych rozpoczynał się pod dużym znakiem zapytania, o to, czy zakończenie rządowego programu Mieszkanie dla Młodych będzie oznaczać spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi, a co jest z tym związane – usługami pośredników. Zastanawiano się również, jak ten fakt odbije się na wynikach sprzedażowych branży. Pierwszy kwartał 2018 pokazał, że wartość wypłaconych kredytów hipotecznych wyniosła 5,5 mld zł, a więc była o 27% wyższa niż przed rokiem. W kolejnych kwartałach nie udzielano już kredytów z dopłatą, a mimo to wartość finansowania wypłacanego przy wsparciu ekspertów finansowych cały czas rosła. W II kw. wartość kredytów wyniosła już 6,1 mld zł, a III kw. 6,4 mld zł. Taki wynik oznacza, że co drugi (wartościowo) kredyt mieszkaniowy w naszym kraju, w okresie lipiec-wrzesień został udzielony z pomocą eksperta finansowego należącego do ZFPF, czyli m.in. przez takie firmy jak: Expander Advisors, Open Finance, Notus Finanse czy mFinanse. Te dane pokazują, że Polacy nadal są zainteresowani zakupem „czterech kątów” na kredyt, a szukając jak najlepszej oferty na rynku, udają się po pomoc do pośrednika finansowego.

Należy zaznaczyć, że pośrednikom nie tylko tym zrzeszonym w ZFPF, ale i całej branży pomaga dobra koniunktura. Niskie bezrobocie, rosnące płace i atrakcyjnie oprocentowanie kredytów sprawia, że Polaków stać na zakup mieszkania. Dzięki tym sprzyjającym warunkom, wartość kredytów hipotecznych udzielanych przez członków ZFPF od stycznia do września tego roku, była wyższa niż w całym 2017 r. Nie zapominajmy o tym, że banki, obawiając się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, w ostatnim okresie ograniczały dostępność kredytów hipotecznych. Wobec tego, chętni na zakup mieszkania na kredyt zdecydowali się korzystać z pomocy ekspertów finansowych, co pokazuje, jak dużym zaufaniem jesteśmy obdarzani przez klientów.

Pośrednicy finansowi nie tylko posiadają wiedzę na temat kosztów kredytów dostępnych w większości banków obecnych na polskim rynku, ale również są w stanie podpowiedzieć, w którym z nich klient ma największą szansę uzyskać finansowanie. Są też osoby, które odwiedzają biuro eksperta finansowego, szukając porad, jak np. zwiększyć zdolność kredytową, a tym samym, poprawić swoje szanse na otrzymanie środków. Zadowoleni klienci doceniają takie wsparcie i polecają usługi pośredników swoim znajomym i rodzinie.

Do pośrednika nie tylko po kredyt na mieszkanie

Zakup mieszkania na kredyt to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jakie podejmujemy w życiu. Hipotekę spłaca się nierzadko przez 20, 30 lat, więc zrozumiały jest fakt, że klienci szukają pomocy ekspertów finansowych. Ale w biurach pośredników zainteresowaniem cieszą się nie tylko kredyty mieszkaniowe. Klienci przychodzą również po wsparcie w wyborze kredytu gotówkowego. Dane ZFPF pokazują, że wolumen sprzedaży w tej kategorii produktów w III kw. 2018 r. wyniósł 755,97 mln zł, czyli aż o 47 proc. więcej niż przed rokiem. W okresie marzec – czerwiec było to już 752 mln zł, na początku roku pośrednicy zrzeszeni w ZFPF udzielili kredytów gotówkowych na łączą kwotę ponad 610 mln zł, więc wzrost jest zauważalny. Przykładowo, we wspomnianym okresie (I kw. 2018 r.), wartość kredytów konsumpcyjnych udzielonych przez banki wzrosła tylko o 6,5% w stosunku do I kw. 2017 r., za to wartość tych zaciąganych przy udziale ekspertów ZFPF, wzrosła aż o 24%. Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że opłaca się nie tylko porównywanie ofert kredytów hipotecznych, ale również pożyczek gotówkowych. Zdarza się bowiem, że łączne koszty tej samej pożyczki w jednym banku, mogą być kilkukrotnie wyższe w kolejnym.

Kredyty gotówkowe obok kredytów hipotecznych, są zdecydowanie ważną kategorią produktów dla całego sektora pośrednictwa finansowego, a wyniki sprzedażowe ZFPF pozwalają przypuszczać, że rola ekspertów finansowych w tym segmencie będzie wzrastać.

Pośrednicy finansowi wsparciem dla firm

Dla niemałej grupy firm, szczególnie tych z sektora MSP, kredyt jest jedyną szansą na rozwój działalności, a w szczególnych przypadkach w ogóle decyduje o utrzymaniu się na rynku. Ale zaciągnięcie kredytu na złych warunkach, może okazać się dodatkowym problemem. Coraz częściej zadają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy, którzy przed sięgnięciem po zewnętrzne źródło finansowania, udają się po pomoc do eksperta finansowego. Ta tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu, a przybrała na sile od początku 2018 r. W I kw. wartość kredytów firmowych udzielnych przez firmy członkowskie zrzeszone w ZFPF wyniosła 543 mln zł, w II kw. już w 653 mln zł, a III kw. przyniósł sumę ponad 744 mln zł.

Szczególnie, firmy z krótką historią, także tą kredytową, nie zawsze mogą liczyć na przychylność banku, jeżeli chodzi o przyznanie finansowania, ale odwiedzając bank, również nie zawsze otrzymują potrzebne wsparcie i komplet niezbędnych informacji na temat danej oferty kredytowej. Z kolei ekspert finansowy nie tylko może pomóc w podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu o jak najlepszych warunkach, ale również podpowiedzieć, co zrobić, by obniżyć oprocentowanie czy w ogóle poprawić zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Największą nadzieję w pośrednikach finansowych pokładają te firmy, które na wstępie mają najmniejsze szanse na uzyskanie finansowania. Ekspert może szybko podpowiedzieć, w którym banku takie podmioty mogą liczyć na przyznanie środków.

Wydaje się, że wśród wymienianych produktów, kredyty firmowe stanowią dla pośredników finansowych największe wyzwanie, ponieważ wymagają innej wiedzy i kompetencji, niż kredyty dedykowane wszystkim (kredyty hipoteczne i gotówkowe). Tym bardziej cieszy fakt, że z kwartału na kwartał obserwujemy wzrost wartości kredytów udzielanych przedsiębiorcom. Coraz większa staje się również grupa wymagających klientów, którzy doskonale wiedzą, czego chcą i jakiego kredytu potrzebują na rozwój działalności. Wtedy oczekują od pośrednika finansowego, że ten przeprowadzi ich szybko i sprawnie przez cały proces starania się o kredyt. W związku z tym doświadczeni, kompetentni pośrednicy będą coraz częściej poszukiwani nie tylko przez indywidualnych klientów, ale również przez przedsiębiorców. Nie dziwi więc fakt, że branża widzi w tej kategorii produktów duże szanse na rozwój.

Co przyniesie 2019 rok? Obecnie nic nie zapowiada, że w najbliższych miesiącach zainteresowanie usługami pośredników finansowych miałoby zmaleć. Jeżeli chodzi o firmy zrzeszone w ZFPF, to mogę zapewnić, że dzięki doświadczeniu, kompetentnym ekspertom i trzymaniu ręki na pulsie, wypracowaliśmy metody i narzędzia działania, które pozwalają nam reagować na wszelkie „rewolucje” rynkowe i zmieniające się potrzeby klientów.

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego: Alex T. Great, Expander Advisors, FinPack, Gold Finance, Home Broker, mFinanse, Notus Finanse, Open Finance.

 

 

Adrian Jarosz

Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego

Prezes Zarządu (Expander Advisors). Absolwent Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Zaczynał pracę jako doradca finansowy w firmie Expander, następnie związał się z Open Finance, gdzie przechodził przez kolejne szczeble kariery. Uczestniczył m.in. we wprowadzaniu firmy na giełdę. Pełnił także funkcję prezesa Tax Care S.A. oraz Idea Leasing. W latach 2013 - 2015 sprawował funkcję wiceprezesa Avivy, gdzie odpowiadał za rozwijanie alternatywnych kanałów dystrybucji.

Adrian Jarosz
Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego
Prezes Zarządu (Expander Advisors). Absolwent Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Zaczynał pracę jako doradca finansowy w firmie Expander, następnie związał się z Open Finance, gdzie przechodził przez kolejne szczeble kariery. Uczestniczył m.in. we wprowadzaniu firmy na giełdę. Pełnił także funkcję prezesa Tax Care S.A. oraz Idea Leasing. W latach 2013 - 2015 sprawował funkcję wiceprezesa Avivy, gdzie odpowiadał za rozwijanie alternatywnych kanałów dystrybucji.

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.