Niemal 6,4 mld zł – to łączna wartość udzielonych kredytów hipotecznych w III kwartale 2018 r. przy wsparciu największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce. Taki wynik oznacza, że co drugi (wartościowo) kredyt mieszkaniowy w naszym kraju został udzielony z pomocą eksperta finansowego należącego do ZFPF .W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wolumen wzrósł aż o 48 proc. Eksperci ZFPF pośredniczyli także w udzieleniu kredytów firmowych o wartości 744 mln złoraz kredytów gotówkowych za 755 mln zł. W przypadku tych grup produktów, wzrosty wyniosły kolejno 22 proc. i 47 proc. r/r.

Boom na kredyty hipoteczne trwa

Mimo rosnących cen nieruchomości, popyt na kredyty hipoteczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczynia się do tego dobra koniunktura, niskie bezrobocie (5,7 proc. ), rosnące płace i atrakcyjnie oprocentowanie kredytów. Dzięki temu, wartość kredytów hipotecznych udzielanych przez członków ZFPF od stycznia do września tego roku, była wyższa niż w całym 2017 r. Nie bez znaczenia był również fakt, że Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy ekspertów finansowych. W rezultacie, w III kwartale 2018 r. aż 49,1 proc. wartości kredytów mieszkaniowych zostało przyznanych przy wsparciu firm należących do ZFPF.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors:– W III kwartale br. wciąż utrzymywało się ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Banki ograniczały jednak ich dostępność, obawiając się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. To sprawiło, że jeszcze więcej Polaków zdecydowało się skorzystać z pomocy ekspertów finansowych. Pośrednicy mają wiedzę nie tylko na temat kosztów kredytów, ale również są w stanie podpowiedzieć, w którym banku klient ma największą szansę uzyskać finansowanie. W rezultacie, co drugi (w ujęciu wartości) kredyt mieszkaniowy w Polsce został udzielony z pomocą firm zrzeszonych w ZFPF.

Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Branża pośrednictwa finansowego w Polsce rośnie w siłę – podmioty pomagające w procesie uzyskiwania kredytów, z roku na rok odnotowują wzrost sprzedaży produktów. Wciąż mamy sprzyjającą koniunkturę na rynku i duże zainteresowanie Polaków kredytami, zwłaszcza hipotecznymi. Rosnące wynagrodzenia i niskie bezrobocie wyzwalają w ludziach optymizm i skłaniają do inwestowania we własne mieszkanie. Coraz większe wzrosty sprzedaży obserwujemy również w segmencie kredytów gotówkowych i firmowych, co wyraźnie pokazuje, jak ważną rolę odgrywa pośrednik i jak istotnym elementem jest nieustanne wsparcie klientów przez ekspertów finansowych, którzy wiedzą, gdzie znaleźć najlepsze oferty oraz, w których instytucjach uzyskanie finansowania przebiega najsprawniej.

Wzrosła sprzedaż produktów firmowych

Cieszy także coraz większe zaufanie przedsiębiorców do usług pośredników finansowych. W III kwartale 2018 r. wartość kredytów firmowych udzielonych przez ekspertów ZFPF wyniosła 744,18 mln zł. Oznacza to 22 proc. wzrost w porównaniu do poziomu sprzed roku.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: –Zauważalny wzrost (o 22 proc. r/r) wartości kredytów udzielonych firmom pokazuje, że również przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają pomoc ekspertów finansowych. Przedsiębiorstwa nierzadko zaciągają zobowiązania o znaczących kwotach na różnego rodzaju inwestycje. W takim przypadku, pomoc, która pozwoli nawet nieznacznie obniżyć oprocentowanie, przekłada się na istotne zmniejszenie kwoty odsetek. Z kolei, firmy, które potrzebują mniejszych kredytów, doceniają także to, że eksperci finansowi są w stanie szybko podpowiedzieć, w którym banku istnieje największa szansa na uzyskanie finansowania.

Sprzedaż kredytów gotówkowych

W III kwartale 2018 r. wzrosła także wartość kredytów konsumenckich udzielonych przez firmy członkowskie ZFPF. Wolumen sprzedaży w tej kategorii produktowej wyniósł łącznie 755,97 mln zł. To aż o 47 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Wyniki

  • Wiadomości

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.