Członkowie Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) w I kwartale 2017r. pośredniczyli w udzielaniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 3,9 mld zł. Największe firmy branży doradztwa w Polsce zanotowały więc wzrost w tej kategorii o 4% w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż o 12% w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dane pokazują, że zainteresowanie korzystaniem z usług pośredników finansowych przy uzyskiwaniu kredytu na zakup domu lub mieszkania stale rośnie. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do produktów inwestycyjnych, których sprzedaż w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017r. wzrosła aż o 35%.

Kolejny kwartał ze wzrostem sprzedaży hipotek

Od stycznia do końca marca 2017r. doradcy ZFDF pośredniczyli w sprzedaży kredytów hipotecznych na łączną wartość ponad 3,9 mld zł, czyli wyższą blisko o 4% niż w ostatnim kwartale 2016 roku.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych za I kw. 2017 r. wskazują na to, że Polacy ufają pośrednikom finansowym i chętnie korzystają z ich pomocy przy uzyskiwaniu funduszy na zakup nowego lokum. Wartość udzielonych za naszym pośrednictwem kredytów mieszkaniowych w pierwszych miesiącach 2017r., w stosunku do analogicznego okresu z 2016, wzrosła aż o 12%.  Wpływ na to miało także ogromne zainteresowanie MdM-em, którego szczyt przypadł na I kw. 2017r. Mimo że w kwietniu program został wstrzymany, to przewidujemy, że dalsza część roku również będzie dla nas udana. Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i optymizm związany z pozytywną sytuacją gospodarczą sprawia, że Polacy nie obawiają się zaciągać długoterminowych zobowiązań. Jednocześnie coraz więcej kredytobiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że w naszych oddziałach mogą bezpłatnie porównać oferty większości banków i wybrać tę, która jest dla nich najbardziej korzystna.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Podsumowanie wyników sprzedażowych za pierwszy kwartał 2017 roku podkreśla najważniejszy aspekt branży pośrednictwa finansowego w Polsce. Klienci darzą nas dużym zaufaniem i chętnie z nami współpracują. Jesteśmy ich prawą ręką w świecie finansów – pomagamy wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego oraz wskazujemy na najważniejsze aspekty umowy kredytowej. Liczba sprzedanych kredytów hipotecznych jest imponująca i z kwartału na kwartał coraz wyższa. Dlaczego? Niewątpliwie wpływ na to ma coraz większa liczba nowych mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów. Widzimy również zmianę w podejściu Polaków do nieruchomości – coraz częściej interesujemy się zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych, ponieważ przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie jest bardzo korzystna. 

Inwestujemy jeszcze więcej niż w końcówce 2016 roku.

I kwartał 2017 r. należał do produktów inwestycyjnych, których wolumen sprzedaży wyniósł ponad 161 mln zł, co oznacza aż 35% wzrostu w stosunku do poprzednio analizowanego okresu.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – W pierwszym kwartale 2017 r., tak jak i w ostatnim okresie ubiegłego roku, dało się zaobserwować wzrost zainteresowania produktami umożliwiającymi pomnożenie gromadzonego kapitału. Rosnąca inflacja sprawiła, że tradycyjne produkty oszczędnościowe takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe zaczęły tracić popularność. W ujęciu realnym przynoszą bowiem straty. W rezultacie, Polacy zaczęli poszukiwać alternatywnych produktów, które przyniosą wyższe zyski, ale jednocześnie takich, które są dość bezpieczne. Udają się m.in. do oddziałów doradców, by przejrzeć dostępne oferty i wybrać te najlepsze.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A: – Wartość sprzedanych produktów inwestycyjnych cały czas rośnie. To pozytywne zjawisko, bowiem mając na uwadze fakt, że emerytury w Polsce będą coraz niższe – maleje stopa zastąpienia, czyli stosunek wartości naszego świadczenia do zarobków przed przejściem na emeryturę – powinniśmy zwracać większą uwagę na indywidualne zabezpieczenie własnej przyszłości, czyli dostępne na rynku produkty. Jako doradcy kładziemy coraz większy nacisk na edukację Klientów w zakresie inwestycji, które mogą stać się zabezpieczeniem finansowym ich przyszłości.

Finansowanie przedsiębiorstw oraz sprzedaż kredytów gotówkowych

Łączna wartość kredytów firmowych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDFw I kwartale 2017 r. wyniosła ponad 392 mln zł. Doradcy zrzeszeni w ZFDF pośredniczyli również w udzielaniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości ponad 403 mln zł.

Wyniki 

  • Komunikaty prasowe

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.