W II kwartale 2017 roku członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowali wzrosty wolumenów w aż trzech kategoriach produktowych. Od kwietnia do czerwca największe firmy z tej branży w Polsce pośredniczyły w udzieleniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 4,5 mld złotych, uzyskując tym samym prawie 5% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału, oraz o 15% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do kredytów firmowych, których sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach 2017r. wzrosła o prawie 14%.

Sprzedaż hipotek ciągle w górę

Od kwietnia do końca czerwca członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowej (ZFPF) pośredniczyli w sprzedaży kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 4,5 mld zł, czyli o ponad 211 mln złotych więcej niż w poprzednim kwartale 2017 roku.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Wolumen sprzedaży kredytów hipotecznych osiągnięty w II kwartale przez członków ZFPF pokazuje rosnące zaufanie Polaków do branży pośrednictwa finansowego. Popyt na kredyty tego typu rośnie głównie dzięki pozytywnej sytuacji gospodarczej oraz utrzymywaniu się rekordowo niskich stóp procentowych. Dzięki nim kredyty są tanie, a lokaty bankowe przynoszą niższe zyski niż inwestycje w mieszkania na wynajem.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Co ciekawe, program MdM – z uwagi na wyczerpanie się puli środków przeznaczanych na ten rok – nie był w II kwartale br. „motorem” napędzającym wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Mamy teraz jednakże dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym, która sprawia, że Polacy myślą o nieruchomościach także w kontekście inwestycji, niejako „lokaty” swoich oszczędności. Nieruchomości kupują nie tylko „za gotówkę”, ale nie obawiają się też zaciągania kredytów - i to mimo zwiększonej wysokości wkładu własnego od początku 2017 roku, jak i rosnących marż kredytowych.

Przedsiębiorcy na fali wzrostów gospodarczych

Łączna wartość kredytów firmowych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFPF w II kwartale 2017 r. wyniosła ponad 560 mln zł. W stosunku do poprzedniego okresu, jest to wzrost o prawie 14%, a w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – o 27%.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – W II kwartale przedsiębiorcy odważniej sięgnęli po zewnętrzne finansowanie. Coraz lepsza sytuacja gospodarcza zwiększała popyt na różnego rodzaju dobra i usługi wśród społeczeństwa. Firmy korzystają z okazji i chcą się dalej rozwijać, aby móc zaspokoić rosnący popyt. Szukając źródeł finansowania inwestycji, chętnie korzystają z usług pośredników, którzy skutecznie pomagają w znalezieniu najlepszych ofert kredytowych. 

Sprzedaż kredytów gotówkowych

Firmy zrzeszone w ZFPF pośredniczyły również w udzielaniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości ponad 526 mln zł. Jest to ponad 33 mln złotych więcej niż w ubiegłym kwartale 2017 roku.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A: – Ożywienie gospodarcze, wzrost płac, dobre nastroje ekonomiczne Polaków oraz zainteresowanie Klientów nowymi inwestycjami. Śmiało mogę stwierdzić, że to najważniejsze powody, dla których II kwartał 2017 roku był tak udany w naszej branży, pod kątem pośredniczenia w sprzedaży kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych. Obserwujemy, że Polacy coraz częściej i chętniej „zapożyczają się”, aby realizować swoje marzenia np. o własnym mieszkaniu, domu albo upragnionych wakacjach.

Wyniki

  • Komunikaty prasowe

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.