Komunikaty prasowe

 • Alior Bank stawia na szybkość i wygodę, wprowadzając do oferty Pakiet kredytowy dla mikro i małych firm. Aby z niego skorzystać, przedsiębiorca nie musi odwiedzać oddziału banku, ponieważ umowa na finansowanie może zostać podpisana od razu w siedzibie jego firmy – cały proces odbywa się bowiem online.

  Zarówno składanie wniosku o Pakiet kredytowy, jak i samo podpisanie umowy kredytowej dokonywane jest na tablecie, dlatego cały proces może się zamknąć w trakcie jednej wizyty bankiera u przedsiębiorcy. Wszystko odbywa się elektronicznie, na ekranie dotykowym urządzenia, co eliminuje konieczność drukowania papierowych dokumentów. Dokumentacja kredytowa zostaje przekazana przedsiębiorcy mailem w formie pliku PDF. Takie rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcom szybki i wygodny dostęp do finansowania.

 • Nowy inwestor, nowe możliwości Domu Finansowego QS

  • Komunikaty prasowe

  W dniu 16.01.2019 roku Rafał Ćwikliński został inwestorem strategicznym Domu Finansowego QS. Objął też stanowisko Prezesa Zarządu, zastępując na tym stanowisku Artura Mojeckiego.

  Rafał Ćwikliński wywodzi się z branży ubezpieczeniowej, z którą jest związany od 1993 roku. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej. W 2002 roku założył QS Asist Sp. z o.o., w której pełnił funkcję Prezesa Zarządu, zaś w 2003 roku powołał do życia oraz objął obowiązki Prezesa Zarządu Asist Sp. z o.o. – ogólnopolskiej multiagencji ubezpieczeniowej, specjalizującej się w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych.

 • W przyszłym roku rekordowo duża liczba kredytobiorców straci dopłaty do kredytów hipotecznych, udzielanych w ramach programu „Rodzina na swoim”. Z wyliczeń Expandera wynika, że koniec dopłat oznacza wzrost raty o ok. 42% w przypadku rodziny i o ok. 21% w przypadku, gdy z programu korzystał singiel. Jednocześnie oznacza jednak również koniec ograniczeń w zakresie korzystania z własnego mieszkania - będzie można je zamienić na większe lub wynająć.

  W przypadku programu „Rodzina na swoim” (RnS) dopłaty przez 8 pierwszych lat spłaty pokrywają mniej więcej połowę naliczających się odsetek. Po tym okresie trzeba zacząć spłacać całą ratę. W tym roku taka właśnie podwyżka dotknęła posiadaczy 43 120 kredytów udzielonych w 2010 r. W przyszłym roku skończą się dopłaty do kredytów z 2011 r., w którym program RnS cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Udzielono wtedy aż 51 328 takich kredytów.

 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A. przejął podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska S.A., tym samym umocni swoją pozycję wśród wiodących instytucji finansowych w Polsce. Nastąpiło to 31 października 2018 r. wraz z dokonaniem wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Bank BGŻ BNP Paribas przejął wszelkie prawa i obowiązki względem klientów nabytej części Raiffeisen Bank Polska.

 • Przedstawiciele sektora pośrednictwa finansowego, zrzeszeni w KPF, wybrali instytucje finansowe, działające według najwyższych standardów we współpracy z podmiotami pośredniczącymi w sprzedaży ich produktów. W tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu o „Laur Pośredników Finansowych”, miejsca pierwsze w swych kategoriach zajęli: Nest Bank, Gothaer oraz hapipożyczki.

  „Laur Pośredników Finansowych” to inicjatywa przedstawicieli sektora pośrednictwa finansowego, zrzeszonych w KPF, polegająca na dokonaniu oceny partnerskich instytucji finansowych i przyznaniu wyróżnień tym, których standardy w zakresie współpracy z pośrednikami są najwyższej jakości. Oceniane instytucje podzielono na trzy kategorie: bank, instytucja pożyczkowa i towarzystwo ubezpieczeniowe. W głosowaniu pod uwagę brane są m.in. standardy współpracy i komunikacji ocenianej firmy z pośrednikami oraz sprawność, przejrzystość i przewidywalność procesu sprzedaży produktu. W ty roku kryteria konkursowe poszerzono o te związane z monitorowaniem jakości agencyjnych praktyk sprzedażowych celem przeciwdziałania zjawisku missellingu i wyłudzeniom.

 • Alior Bank triumfuje pięciokrotnie!

  • Komunikaty prasowe

  Alior Bank zdobył pierwsze miejsca w rankingach Forbesa jako Bank przyjazny dla firmy oraz Bank rekomendowany firmie. Ten drugi tytuł został przyznany przez redakcję po raz pierwszy w historii plebiscytu. Alior Bank może też poszczycić się mianem Przyjaznego banku Newsweeka, gdzie w rankingu zdeklasował konkurencję w dwóch kluczowych dla siebie kategoriach – Bankowość tradycyjna i Bankowość internetowa. Ponadto, uplasował się na drugiej pozycji pod względem Bankowości hipotecznej.

 • Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła sprzeciwu co do zamiaru nabycia przez BNP Paribas S.A. mniejszościowego pakietu akcji Raiffeisen Bank Polska S.A. i zezwoliła na podział przejmowanego banku. Łączną cenę transakcji ustalono na 3,25 mld zł.

  W kwietniu 2018 r. Grupa BNP Paribas zawarła porozumienie z Raiffeisen Bank International w sprawie nabycia przez Bank BGŻ BNP Paribas podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska (RBPL). Transakcja jest przeprowadzana w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie jego podstawowej działalności przez Bank BGŻ BNP Paribas. W lipcu br. Komisja Europejska nie zgłosiła sprzeciwu wobec planowanego przejęcia, co było jednym z warunków przeprowadzenia transakcji. Dzisiejsze decyzje KNF potwierdziły spełnienie kluczowych wymogów regulacyjnych potrzebnych do sfinalizowania przejęcia podstawowej działalności RBPL.

 • Wyniki sektora leasingowego w Polsce po I połowie 2018 r.

  • Komunikaty prasowe

  Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Z roku na rok rośnie udział firm leasingowych w finansowaniu inwestycji, szczególnie inwestycji firm w ruchomości.

  „Branża leasingowa ma coraz większy wpływ na tworzenie PKB w Polsce. Relacja wartości inwestycji współfinansowanych przez sektor leasingowy do łącznego PKB w Polsce była na koniec 2017 na znacznie wyższym poziomie niż w pozostałych krajach europejskich. Nasze prognozy mówią o wzroście tego wskaźnika z 3,4 do blisko 4% na koniec tego roku” – powiedział Andrzej Krzemiński, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

 • Wyniki europejskiego rynku leasingu w 2017 r.

  • Komunikaty prasowe

  Federacja Leaseurope, reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że w 2017 roku całkowita wartość nowych umów leasingowych, zawartych w Europie wyniosła 384,1 mld euro . Europejski rynek leasingu w ubiegłym roku odnotował tym samym +9,4 proc. dynamikę (w porównaniu do 2016r.).

  Co istotne, ożywienie było widać we wszystkich kategoriach aktywów ruchomych, finansowanych przez europejskich leasingodawców. W 2017r. wartość umów odnoszących się do leasingu pojazdów osobowych wzrosła o +9,9% (r/r),dynamika segmentu samochodów dostawczych wyniosła +7,9%, podczas gdy transakcje dotyczące maszyn i urządzeń przemysłowych osiągnęły +14,9% wzrost r/r. Dobre wyniki były udziałem także leasingu komputerów i maszyn biurowych (+3% r/r), a jedynie obszar leasingu nieruchomości odnotował ujemną 3,5% dynamikę (r/r).

 • Zakończyła się VI Edycja Letniej Akademii Doradcy Fines

  • Komunikaty prasowe

  2 sierpnia w Gdańsku zakończyła się VI Edycja Letniej Akademii Doradcy Fines. Szkolenia obejmowały aktualne wiadomości z zakresu pożyczek pozabankowych. W tym roku spotkania zostały dodatkowo wzbogacone o specjalną sesję RODO, podczas której uczestnicy poznali zasady funkcjonowania RODO.

  Trasa „Tour de Fines” wiodła aż przez 15 miast. Pracownicy Fines wraz z przedstawicielami największych firm pożyczkowych pokonali tysiące kilometrów, żeby spotkać się ze swoimi Agentami i Doradcami. Spędzono dziesiątki godzin w salach szkoleniowych, aby móc przekazać uczestnikom wiedzę produktową. Dodatkowo w 10 miastach po szkoleniach został zorganizowany cykl spotkań networkingowych pt. „Wakacyjne popołudnie z Fines”. Była to doskonała okazja dla uczestników Akademii Doradcy Fines, aby podczas kolacji grillowej lepiej się poznać, wymienić opiniami i doświadczeniami.

 • Znaczący wzrost sprzedaży w Open Finance S.A.

  • Komunikaty prasowe

  Pierwsza połowa 2018 roku okazała się bardzo udana dla największego w Polsce pośrednika finansowego. Łączna wartość sprzedaży produktów finansowych oraz nieruchomości za ten okres wyniosła prawie 7 mld złotych. Sieci sprzedaży Open Finance S.A.zamknęły pierwsze półrocze 2018 roku sprzedażą kredytów na poziomie 5,3 mld zł, co stanowi wzrost o 25% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2017. Ponad 4,4 mld zł z tego stanowiły kredyty hipoteczne, których sprzedaż dynamicznie wzrosła (30% rok do roku). Warto zauważyć, że spółka Open Finance zanotowała wzrosty nie tylko w segmencie kredytów mieszkaniowych, ale również gotówkowych (485 mln zł, +11% rok do roku) oraz firmowych (418 mln zł, +6% rok do roku).

 • Osoby, które przez ostatnie 6 lat zaciągały kredyty hipoteczne, nie mają doświadczeń z rosnącymi ratami. Mowa o ponad milionie gospodarstw domowych. Dla nich mogąca kiedyś nadejść seria podwyżek stóp procentowych mogłaby okazać się szokiem – przestrzega Open Finance.

  Stopy procentowe zostały ostatnim razem podwyższone w maju 2012 roku, czyli już ponad 6 lat temu. Przez ten czas posiadacze kredytów hipotecznych, o ile obserwowali zmiany poziomu raty, to prawie wyłącznie in minus. W efekcie spłacanie długów mieszkaniowych stawało się w ostatnim czasie coraz prostsze. Stan taki jest o tyle niepokojący, że obecnie spłacanych jest ponad milion kredytów hipotecznych zaciąganych w latach 2012 – 18 – wynika z szacunków Open Finance opartych o dane KNF i AMRON – SARFiN.

 • 16,6% – przy takiej części udzielonych kredytów hipotecznych pośredniczył Open Finance w pierwszym kwartale br. To najwyższy udział w rynku od 6 lat. W ciągu zaledwie 3 miesięcy br. banki udzieliły prawie 55,2 tysięcy kredytów mieszkaniowych o wartości ponad 12,9 miliardów złotych – wynika z najnowszego raportu AMRON – SARFiN. To najwyższy wynik od 2012 roku. W tym rynkowym torcie firmy pośrednictwa finansowego mają spory udział. Pozycję lidera niezmiennie zajmuje Open Finance, który w pierwszym kwartale 2018 roku pośredniczył w udzielaniu ponad 2,1 miliardów kredytów mieszkaniowych. Odpowiada to niemal 17-proc. udziałowi w rynku.

 • Kredyty hipoteczne już dawno nie były tak tanie

  • Komunikaty prasowe

  Według najnowszych danych NBP w marcu banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę aż 4,5 mld zł. Takiego zainteresowania nie widzieliśmy od wielu lat. Jednocześnie ich oprocentowanie wyniosło średnio tylko 4,33%. To jeden z najniższych poziomów w historii. Taniej było tylko od kwietnia do czerwca 2015 r. Expander tłumaczy co wpłynęło na te niesamowite wyniki i podpowiada jak uzyskać tani kredyt.

  W marcu minęły trzy lata odkąd NBP obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. Dzięki temu kredyty hipoteczne pozostają tanie i dość łatwo dostępne. Najtańsze były jednak w II kwartale 2015 r. Później zapowiedziano wprowadzenie podatku bankowego, co spowodowało gwałtowne podwyżki marż, które przełożyły się na wzrost oprocentowania udzielanych kredytów. Marcowy spadek oprocentowania do poziomu zbliżonego do tego z 2015 r. jest o tyle niezwykły, że marże w ofertach banków nie wróciły do poziomu sprzed trzech lat.

 • Europejska Grupa Finansowa Council to pośrednik kredytowy, który działał pod nazwą Personal Finanse. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował wzorce umów pod kątem występowania klauzul niedozwolonych. Postępowanie przeciwko spółce rozpoczęło się w grudniu 2016 r. Prezes urzędu uznał za niedozwolone 13 postanowień.

 • Na co pożyczamy najchętniej?

  • Komunikaty prasowe

  Według badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, zrealizowanego w I kwartale 2018 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, co czwarty Polak środki z uzyskanego kredytu lub pożyczki wydaje na zakup drobnych dóbr trwałych, na przykład sprzętu RTV-AGD. Odsetek ten utrzymuje się na podobnym poziomie od pięciu lat. Regularnie spada natomiast liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Odsetek ten, wynoszący dziś 17,5%, w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszył się aż o 1/3.

 • BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska.

  • Komunikaty prasowe

  Grupa BNP Paribas wspólnie z Bankiem BGŻ BNP Paribas S.A. (Bank) zawarły umowę nabycia części działalności Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL). Nabywana część działalności obejmuje podstawową działalność bankową RBPL z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz kilku innych aktywów. Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie wydzielonej działalności podstawowej przez Bank. Zakończenie transakcji planowane jest w IV kwartale 2018 r., pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych i regulacyjnych.

 • Odwiedzając placówkę Fines Operator bankowy, Klienci mają szansę na zapoznanie się z ofertą wielu banków i firm pożyczkowych. Gwarantuje to nie tylko oszczędność czasu, ale i wysokie prawdopodobieństwo, że podczas jednej wizyty dobrane zostanie odpowiednie rozwiązanie finansowe. Klienci mogą liczyć również na Wielkanocne upominki. Przedświąteczny czas to moment, kiedy niejednokrotnie dodatkowa gotówka potrzebna jest z dnia na dzień.

 • W styczniu 2018 r., zarówno w ujęciu liczbowym jak i wartościowym, udzielono więcej kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, zwiększono wydawnictwo kart kredytowych oraz udostępniono więcej limitów kredytowych, w porównaniu ze styczniem 2017 r.

  Największy wzrost wartościowy odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych (+15,8%) oraz kredytów mieszkaniowych (+12,1%). W ujęciu liczbowym, najwyższy wzrost w stosunku do stycznia 2017 r. dotyczył również kredytów konsumpcyjnych (+8,4%) oraz kredytów mieszkaniowych (+6,3%).W styczniu 2018 r. zatrzymana została negatywna tendencja w sprzedaży kart kredytowych – w stosunku do stycznia 2017 r. wzrosła zarówno liczba wydawanych kart kredytowych (+0,7%), jak i wartość przyznawanych limitów (+3,0%).

 • Dzień Kobiet z Fines!

  • Komunikaty prasowe

  8 marca to dzień, w którym Panie są najważniejsze! Właśnie z myślą o Paniach firma Fines S.A. przygotowała akcję marketingową – ”Jesteś Kobietą? 8 marca z Fines”.

  Na Panie, które tego dnia odwiedzą placówki Fines Operator Bankowy, czekają upominki. Akcja ma na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku marki Fines wśród lokalnej społeczności.

  W 280 placówkach Fines Operator Bankowy Klienci mają dostęp do oferty wielu banków i firm pozabankowych. Różnorodność ofert wiodących banków oraz sprawdzonych i zaufanych firm pożyczkowych, umożliwia porównanie oraz wybranie najlepiej dopasowanej oferty kredytowej. Fines S.A. działa na rynku od 13 lat i jest największym niezależnym operatorem sieci agencji kredytowych w Polsce. Od samego początku kieruje się przejrzystymi zasadami, stawia na profesjonalne doradztwo z zakresu finansów osobistych i dba o bardzo dobre relacje z Klientami.

 • Getin Bank otrzymał tytuł Instytucja Roku 2017 w kategorii Najlepsza jakość obsługi w placówce. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie średniego wyniku z czterech edycji badania organizowanego przez portal MojeBankowanie.pl. Celem rankingu jest poprawa poziomu jakości obsługi Klienta oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk.

 • Expander w rankingu Gazele Biznesu 2017

  • Komunikaty prasowe

  Expander znalazł się w prestiżowym gronie Gazel Biznesu 2017. Ranking ten od 2000 roku sporządzany jest corocznie przez dziennik „Puls Biznesu”. Wyróżnienie przyznawane jest przedsiębiorstwom, które cechuje wyraźny, dynamiczny rozwój, co w szczególny sposób określa działalność firmy w ostatnich latach.

 • Jest profesjonalistą i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Załatwia wszystkie formalności i walczy o najlepszą ofertę dla Klienta. Kim jest ten superbohater? To ekspert Expandera, którego możemy zobaczyć w najnowszej kampanii wizerunkowej marki.

 • Największy pośrednik finansowy na polskim rynku otrzymał tytuł Superbrands Polska Marka 2018 w kategorii „Usługi finansowe i agencje nieruchomości”. O przyznaniu tytułu Superbrands 2018 decydowali wyłącznie konsumenci w ramach największego niezależnego badania marek w Polsce.

 • Nowoczesne Pośrednictwo Finansowe. Pewny i sprawdzony koncept na Twój biznes:

  • ponad 3000 Partnerów w całej Polsce
  • kompleksowa oferta produktów - banków i instytucji pożyczkowych
  • nowoczesna platforma sprzedażowa
  • wsparcie Centrali i Dyrektora Regionu, którzy pomogą Ci w sprzedaży
  • ... i wiele korzyści

  Sprawdź, dlaczego warto z nami współpracować?

 • 17 listopada 2017r. start pierwszego w Polsce systemu multifranczyzowego!
  Zainwestuj we własny start-up z franczyzą roku!

  Wejdź na stronę Franczyzodawcy i poznaj jako pierwszy szczegóły oferty! Zarejestruj się już teraz i odbierz 2000 zł rabatu!

 • We wrześniu 2017 r., w ujęciu wartościowym, udzielono więcej każdego rodzaju produktu kredytowego, w porównaniu z wrześniem 2016 r. Największy wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+4,7%) oraz zaakceptowanej wartości limitów kredytowych w kontach osobistych (+4,4%). W ujęciu liczbowym, kilku procentowy wzrost w stosunku do września 2016 r. dotyczył limitów kredytowych (+4,1%), kredytów konsumpcyjnych (+3,2%) oraz kredytów mieszkaniowych (+1,8%). Natomiast nadal obserwujemy negatywną tendencję w kartach kredytowych – spadła liczba wydanych kart kredytowych (-5,4%).

  Dużo wyższe dynamiki w ujęciu wartościowym, a nie wolumenowym w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. wynikają z faktu, ze banki i SKOK-i udzielają kredytów na wyższe kwoty i przyznają wyższe kwoty limitów. Liczba kredytobiorców praktycznie się nie zmienia i oscyluje wokół 15,1 mln osób.

 • W I półroczu 2017 r. na rynku kredytowym panowały wzrosty zarówno w udzielonych kredytach mieszkaniowych, jak i  wzrosty średnich kwot przyznanych kredytów i limitów we wszystkich produktach kredytowych. Charakterystyczną obserwacją dla tego okresu jest wyraźna tendencja ograniczania przez większość banków udzielania kredytów na niższe kwoty. Ponadto, na rynku kredytów dla osób prywatnych zwraca uwagę wysoki poziom koncentracji - pięć banków liderów udziela ponad połowy kredytów w Polsce. BIK Indeks Jakości Kredytów potwierdza utrzymującą się wysoką jakość kredytów, udzielanych osobom prywatnym.

  Szczegółowe informacje znajdują się w najnowszym raporcie Kredyt Trendy [PDF]

 • EFL przygotował dla klientów nową ofertę finansowania samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony z wysokim wykupem – Leasing Swobodny Auto+. Jej głównym założeniem jest elastyczność, czyli możliwość dopasowania wszystkich parametrów na etapie zwierania umowy, a następnie zarzadzania wysokością raty w trakcie trwania kontraktu. Co więcej, leasing z wysokim wykupem pozwala na zakup pojazdu z miesięcznymi ratami znacznie niższymi niż w leasingu klasycznym bez konieczności wykupu auta po zakończeniu umowy.

 • Zakończyło się głosowanie pośredników finansowych, zrzeszonych w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, mające na celu wyłonienie instytucji finansowych, charakteryzujących się najwyższymi standardami współpracy z pośrednikami. 3 października, podczas III Kongresu Pośrednictwa Finansowego, najlepszym zostaną wręczone Laury Pośredników.

 • Podsumowując pierwsze siedem miesięcy  2017 r., w ujęciu wartościowym r/r udzielono więcej wszystkich rodzajów kredytów. Najwyższy wzrost nastąpił w przypadku kredytów mieszkaniowych (+13,7%). W ujęciu liczbowym wzrost nastąpił tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych (+6,5%) oraz limitach kredytowych (+1,2%). W pozostałych dwóch produktach odnotowano spadek liczby podpisanych umów kredytowych, najwyższy w przypadku kart kredytowych (-6,6%). Jakość kredytów w portfelach poszczególnych rodzajów produktów dla klientów indywidualnych nadal pozostaje na stosunkowo bezpiecznym i stabilnym poziomie.

  W lipcu 2017 r., najwyższe wzrosty sprzedaży kredytów odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych, w ujęciu liczbowym wzrost o 12,8%, a w ujęciu wartościowym wzrost ażo 21,7% względem lipca 2016 r. W ujęciu liczbowym w porównaniu do lipca 2016r. udzielono także więcej kredytów konsumpcyjnychi przyznano więcej limitów kredytowych w kontach osobistych.

 • Grono firm zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) powiększa się o kolejnego pośrednika finansowego. Jest nim Alex T. Great Finanse i Nieruchomości, posiadający w swoich szeregach niemal 200 ekspertów do spraw kredytów, ubezpieczeń i rynku inwestycji oraz ponad 30 oddziałów w całej Polsce.

 • W II kwartale 2017 roku członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowali wzrosty wolumenów w aż trzech kategoriach produktowych. Od kwietnia do czerwca największe firmy z tej branży w Polsce pośredniczyły w udzieleniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 4,5 mld złotych, uzyskując tym samym prawie 5% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału, oraz o 15% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do kredytów firmowych, których sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach 2017r. wzrosła o prawie 14%.

 • Pożyczamy coraz więcej i częściej

  • Komunikaty prasowe

  471 tys. zł – tyle może pożyczyć na mieszkanie trzyosobowa rodzina. Aż 3 instytucje chciałyby familii dać przynajmniej pół miliona złotych na zakup „czterech kątów”. Nie dziwi więc, że z tej hojności chce skorzystać coraz więcej osób. Rosnący popyt zaczyna przekładać się na wzrost cen mieszkań. Trzyosobowa rodzina, w której rodzice pracują, powinna móc zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę ponad 471 tys. zł – wynika z najświeższych danych zebranych przez Open Finance (mogą one jeszcze podlegać aktualizacji). Wartość ta jest medianą, a więc połowa banków chciałaby modelowej rodzinie pożyczyć więcej, a połowa zaoferowałaby niższą kwotę. To o prawie 10 tysięcy mniej niż przed miesiącem, ale wciąż o 45 tys. zł więcej niż przed rokiem.

 • Co drugi konsument, przed zaciągnięciem pożyczki, porównuje dostępne na rynku oferty – wynika z badania firmy FinAi®. Po dodatkowe środki Polacy najchętniej zgłaszają się do banku, w dalszej kolejności do bliskich i firm pożyczkowych. Średnia kwota pożyczki udzielonej w 2016 roku wyniosła blisko 11 tys. złotych.

 • Pierwsza połowa 2017 roku podtrzymała bardzo dobrą passę wyników sprzedażowych liderów na rynku pośrednictwa finansowego oraz nieruchomościowego. Obie spółki mogą pochwalić się mocnymi danymi - po I półroczu 2017 roku sprzedaż produktów finansowych za pośrednictwem Open Finance wyniosła 4,4 mld złotych. Natomiast, w tym samym okresie, wartość sprzedanych nieruchomości za pośrednictwem Home Broker SA wyniosła aż 1,8 mld złotych.

 • W czerwcu 2017 r., w ujęciu liczbowym w porównaniu do roku poprzedniego udzielono więcej kredytów mieszkaniowych i przyznano więcej limitów kredytowych w kontach osobistych. W ujęciu wartościowym, oprócz wymienionych produktów, wzrost nastąpił także w przypadku kwoty przyznanych limitów w kartach kredytowych. Najwyższe wzrosty sprzedaży kredytów odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych, w ujęciu liczbowym wzrost o 6,6%, a w ujęciu wartościowym wzrost o 17,5% względem czerwca 2016 r. Podsumowując 1 półrocze 2017 r., w ujęciu wartościowym r/r udzielono więcej każdego rodzaju produktu kredytowego. Najwyższy wzrost nastąpił w przypadku kredytów mieszkaniowych (+12,7%). W ujęciu liczbowym wzrost nastąpił tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych (+5,7%). W pozostałych produktach odnotowano spadek liczby podpisanych umów kredytowych, najwyższy w przypadku kart kredytowych (-6,2%). Jakość kredytów w portfelach poszczególnych rodzajów produktów dla klientów indywidualnych pozostaje stabilna.

 • Zmiana nazwy ZFDF

  • Komunikaty prasowe

  Z dniem 21 lipca 2017 r. nazwa Związku Firm Doradztwa Finansowego ulegnie zmianie. Od tego dnia organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego będzie nosić nazwę Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

 • EUROFINAS, zrzeszający organizacje reprezentujące instytucje finansowe z 18 krajów Europy, opublikował wyniki osiągnięte przez członków tej organizacji w roku 2016 w zakresie sprzedaży kredytów. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 456,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 10,7% w porównaniu z rokiem 2015. Dobrą passę odnotowano we wszystkich kategoriach, szczególnie jeśli chodzi o kredyty konsumenckie oraz na zakup używanych pojazdów.

 • Mija właśnie 10 lat od momentu powstania firmy Home Broker SA, największego pośrednika nieruchomościowego w Polsce. Ostatnie dwa lata – 2015 i 2016 – były rekordowe dla spółki pod kątem pośrednictwa w sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w całym kraju. Home Broker jest częścią Grupy Open Finance SA oraz zatrudnia 451 doradców nieruchomościowych w 51 oddziałach w całej Polsce. Początek tego roku jest także bardzo satysfakcjonujący - pierwszy kwartał 2017 roku jest rekordowy od początku istnienia Home Broker pod kątem liczby transakcji na rynku pierwotnym. Było ich dokładnie 2 102, co daje wzrost liczby transakcji o 21% w porównaniu do czwartego kwartału 2016 roku oraz aż o 40% wobec pierwszego kwartału 2016 roku!

 • 1,1% - takie jest oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej po uwzględnieniu podatku. Najniższe w historii oprocentowanie nie sprzyja oszczędzaniu. W jednym tylko miesiącu lokaty Polaków stopniały o niemal 4 miliardy złotych – wynika z szacunków Open Finance. Polacy już od kilku miesięcy wycofywali z bankowych lokat więcej pieniędzy niż na nie wpłacali. W samym maju saldo lokat stopniało bez mała o 4 mld złotych – wynika z najświeższych danych NBP.

 • W związku z rosnącą liczbą inwestycji, w II kwartale br. co piąty przedsiębiorca z sektora MŚP oczekiwał, że będzie więcej korzystać z finansowania zewnętrznego – wynika z „Barometru EFL ”. Najpopularniejszym instrumentem finansowym, podobnie jak w poprzednim kwartale, pozostaje leasing – wybiera go 58% firm. Biorąc pod lupę branże, z leasingu najchętniej korzystają firmy budowlane (73,8%), transportowe (73,8%) i produkcyjne (73%).

 • W I kwartale 2017 roku banki odnotowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, uzasadniany głównie zainteresowaniem kredytobiorców programem „Mieszkanie dla Młodych” i zmianą sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Ten wzrost przełożył się na wyniki osiągane przez pośredników kredytowych, zrzeszonych w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Związku Firm Doradztwa Finansowego, którzy w tym okresie sprzedali kredyty hipoteczne o rekordowej wartości 5,1 mld zł. Jest to wzrost o 25,8% w odniesieniu do analogicznego kwartału 2016 roku i jednocześnie wzrost o 16,1% w odniesieniu do IV kwartału 2016 roku.

 • To nie prawda, że aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba posiadać aż 20% wkładu własnego. W większości banków wystarczy 10%. Expander podpowiada, które banki mają atrakcyjną ofertę tego rodzaju kredytów. Tłumaczy również na co uważać starając się o tego rodzaju finansowanie.

 • W najnowszej odsłonie badania nastrojów w sektorze MŚP, przeprowadzanego przez Instytut KerallaResearch, wyniki indexu ZAIR, który wskazuje na skalę inwestycji prowadzonych przez sektor MŚP, są lepsze nie tylko w stosunku do tych z poprzedniej edycji, ale i w ciągu ostatnich sześciu lat. Inwestycje w środki trwałe najczęściej będą dotyczyły kupna nowych maszyn, służbowych samochodów oraz oprogramowania.

 • Sektor pożyczkowy w Polsce uznawany jest za dojrzały, o stabilnej pozycji rynkowej w zakresie udzielania pożyczek niskokwotowych. Nadal rozwija się, choć w ostatnim okresie, w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami, charakteryzuje go mniejsza dynamika wzrostu. Co przyniesie przyszłość? Czy na działalność instytucji pożyczkowych większy wpływ będą miały koniunktura gospodarcza, planowane regulacje, czy może zachowania konsumentów? Eksperci, zaproszeni na zorganizowany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych VI Kongres Sektora Pożyczkowego, podzielili się swoją wiedzą na ten temat.

 • Grupa Open Finance odnotowuje kolejne rekordy

  • Komunikaty prasowe

  W pierwszym kwartale 2017 roku Grupa Open Finance wygenerowała zysk netto na poziomie 3,7 mln zł. Gdyby wyeliminować wpływ zdarzeń jednorazowych, zysk netto przypisany za pierwszy kwartał wyniósłby 5,4 mln zł. Wpływ na prezentowany wynik ma systematyczny wzrost wartości sprzedanych kredytów hipotecznych i firmowych w Open Finance, ale przede wszystkim rekordowy pierwszy kwartał dla firmy Home Broker pod kątem liczby transakcji przeprowadzonych na rynku pierwotnym.

 • Członkowie Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) w I kwartale 2017r. pośredniczyli w udzielaniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 3,9 mld zł. Największe firmy branży doradztwa w Polsce zanotowały więc wzrost w tej kategorii o 4% w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż o 12% w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dane pokazują, że zainteresowanie korzystaniem z usług pośredników finansowych przy uzyskiwaniu kredytu na zakup domu lub mieszkania stale rośnie. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do produktów inwestycyjnych, których sprzedaż w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017r. wzrosła aż o 35%.

Oferty współpracy: franczyza / pośrednictwo

.