Newsroom

 • III kwartał 2021 r. okazał się być kolejnym udanym okresem dla liderów branży pośrednictwa finansowego. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) oraz firmy Open Finance, po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 mld zł. Jest to wzrost o blisko 7% w stosunku do II kw. tego roku.

  Jednak czy uda się utrzymać ten wynik w kolejnym kwartale? Wpływ na rozwój sytuacji z pewnością będzie mieć wzrost stóp procentowych, oznaczający w praktyce nie tylko wyższe raty, ale także mniejszą dostępność finansowania. Jeśli chodzi natomiast o wartość kredytów gotówkowych przyznanych przy pomocy pośredników ZFPF oraz OF w ubiegłym kwartale, była ona zbliżona do tej z II kwartału br. (682 mln vs. 694 mln) – można więc mówić o stabilizacji w tym segmencie produktów. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku kredytów dla firm.

  Przedsiębiorstwa obawiając się nowych obostrzeń związanych z czwartą falą pandemii, bardzo ostrożnie podchodziły do prowadzenia nowych inwestycji, dlatego wartość kredytów firmowych udzielonych przez ekspertów ZFPF i OF była mniejsza o przeszło 13% niż II kw. br. i wyniosła ponad 475 mln.

 • Faktoring w Polsce, po prawie rocznym spowolnieniu, wrócił na drogę dwucyfrowego wzrostu obrotów. Utrzymanie tak wysokiej dynamiki rozwoju jest jednym z kluczowych celów, jakie stawia przed sobą rynek. Ponadto do głównych wyzwań faktorzy zaliczają kontynuację współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy realizacji tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców, zwiększenie udziału faktoringu pełnego i eksportowego w obrotach branży, efektywne zarządzanie pracą stacjonarną, zdalną i hybrydową, a także edukację przedsiębiorców i współpracę ze środowiskiem akademickim. To najważniejsze wnioski z dwunastej edycji Międzynarodowego Kongresu Faktoringu.

 • Polski Związek Faktorów zaprasza do udziału w XII Międzynarodowym Kongresie Faktoringu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w tradycyjnej formule konferencyjnej oraz online. Wydarzenie będzie pełne pasjonujących wystąpień, ciekawych dyskusji i ważnych pytań. Eksperci podsumują sytuację na rynku faktoringowym oraz w otoczeniu przedsiębiorczości u progu nowej ery w gospodarce. Będą też dyskutować o tym, czego nauczył nas kryzys wywołany pandemią oraz jaka przyszłość czeka rynki w Polsce i na świecie.

 • Sytuacja epidemiczna w kraju spowodowała, że rok 2020 był trudny dla wielu branż, także dla branży finansowej. Jednak w 2021 roku można zauważyć duże odbicie sprzedaży wszystkich rodzajów kredytów. Przekłada się to również na rozwój sieci franczyzowej Fines. Od początku tego roku otworzyło się 7 placówek franczyzowych pod marką Fines Operator Bankowy.

  Dynamicznie rozwijająca się sieć franczyzowa

  Franczyza Fines to ogólnopolska sieć sprzedaży, która już od 16 lat działa na rynku pośrednictwa finansowego. Obecnie do sieci agencyjnej należy prawie 2000 biur kredytowych w całej Polsce. W 2003 roku – na solidnych fundamentach sieci agencyjnej – została zbudowana sieć franczyzowa, licząca teraz 150 placówek pod szyldem Fines Operator Bankowy. Wyróżnia je wspólna, silna marka oraz ujednolicony standard obsługi klienta.

 • Quo vadis rynku pożyczkowy? X edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego już 8 czerwca 2021 r. w Warszawie.

  Organizowany od 2012 roku Kongres Sektora Pożyczkowego to cykliczne wydarzenie skierowane do kadry zarządzającej instytucji finansowych, firm pożyczkowych i pośrednictwa finansowego, fintechów, specjalistów doradztwa prawnego i strategicznego oraz dostawców produktów i usług związanych z produktami kredytu konsumenckiego. Kongres jest okazją do otwartej dyskusji o stanie i perspektywach rozwoju sektora i najlepszych praktykach biznesowych, regulacjach polskich i europejskich dotyczących tego sektora oraz o innowacjach i usprawnianiu procesów biznesowych.

 • Osoba w wieku 30-45 lat. Spłaca kredyt mieszkaniowy, raty za samochód. Ma otwarty limit na karcie kredytowej. Na koncie spłaconych kilka drobniejszych pożyczek. Tak wiele osób wyobraża sobie portret typowego kredytobiorcy w naszym kraju. Do tej grupy zaliczają się również osoby w wieku 60 lat i starsze, co niektórych może dziwić. Pojawią się bowiem pytania w stylu: po co seniorowi kredyt lub w ogóle wątpliwości czy konsumenci w późniejszym wieku mogą być klientami banków i klasyfikują się do pożyczania pieniędzy. Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, jaka jest prawda. Aż 2,9 mln osób w wieku 65+ spłaca zobowiązanie finansowe, co stanowi blisko połowę wszystkich emerytów . Dlaczego seniorzy decydują się sięgnąć po kartę kredytową lub wziąć kredyt oraz jakie mają szanse na jego uzyskanie? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

 • Już 6 maja, w ramach Akademii Doradcy Fines, rozpocznie się cykl webinariów pod hasłem „Teraz jest najlepszy czas na działanie”. Szkolenia skierowane są do osób pracujących w branży pośrednictwa finansowego. Pierwsze spotkanie online, pod nazwą „Pośredniku – poznaj fakty z BIK-u”, zostanie poświęcone analizie trendów na rynku kredytowym w Polsce. Gościem specjalnym będzie Sławomir Grzelczak, Wiceprezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej.

  Pandemia i związany z nią kryzys w znaczący sposób wpłynęły na wiele sektorów gospodarki, w tym na branżę finansową. W trudnej sytuacji byli zarówno klienci, jak i banki, a także wszystkie osoby powiązane z rynkiem kredytowym. Jednak rok 2021 za sprawą szczepionki przeciw COVID-19 jest pełen nadziei.

 • IV kwartał 2020 roku okazał się być o wiele bardziej optymistyczny dla branży pośrednictwa finansowego niż poprzednie okresy i wstępne szacunki. Zgodnie z przewidywaniami wszystkie obszary kredytowania odnotowały wzrosty. W IV kwartale wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów finansowych Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyniosła aż 8,3 mld zł, co stanowi najlepszy kwartalny wynik w historii!

  Mniej spektakularne, ale wciąż wzrostowe tendencje widzimy w obszarze finansowania dla firm oraz kredytów gotówkowych. Wartość udzielonych kredytów firmowych wzrosła o ok. 18 mln kw./kw. natomiast kredytów gotówkowych o 25 mln zł. Okres świąt Bożego Narodzenia, a także zwiększone wydatki domowe spowodowały, że banki chętniej wspierały konsumentów, oferując im odpowiednie do ich potrzeb produkty. A to z kolei przyczyniło się do zwiększenia wartości udzielonego finansowania.

 • Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w 2020 r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 70,1 mld zł.

  Jak zauważa Paweł Pach, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu: „Globalne spowolnienie odbija się w wynikach polskich leasingodawców. Dynamika finansowania udzielonego przez branżę leasingową w pierwszej połowie roku wynosiła -24% r/r, skumulowane dane sektora po trzecim kwartale wskazywały dynamikę na poziomie -15,5% r/r, podczas gdy ostatnie trzy miesiące roku wyróżniły się 4,8 proc. wzrostem branży. Mimo dobrych wyników wypracowanych pod koniec roku, skumulowane dane branży leasingowej za 2020r. pokazują -10,1 proc. dynamikę rynku r/r. Pozytywny sygnał dla przedsiębiorstw jest taki, że z analizy ZPL wynika, że w ciągu 2021 roku branża leasingowa odrobi starty wywołane przez pandemię COVID-19 i wróci do poziomu finansowania sprzed kryzysu, co oznacza odbicie rynku. Jest to dobra wiadomość dla gospodarki, ze względu na spodziewany powrót firm na drogę inwestycji.”

 • Obserwując internetowe zapytania w wyszukiwarce można zauważyć, że wiele osób jest zainteresowanych tematem ochrony danych osobowych. Temat jest istotny zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, kiedy musimy szczególnie dbać o ochronę swoich danych osobowych. 28 stycznia corocznie obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, jest więc okazja do promowania wiedzy na temat ochrony danych osobowych.

  Utrata dokumentów może doprowadzić do cyklu mało przyjemnych zdarzeń. Od wyłudzenia kredytu bankowego, pożyczki przez internet, po wypożyczenie samochodu. Jak zapobiegać tego rodzaju sytuacjom?

 • W III kwartale, czyli okresie bezpośrednio przed druga falą pandemii, można było zaobserwować, że Polacy zaczęli patrzeć w przyszłość z większym optymizmem i chętniej sięgali po wsparcie kredytowe. Wartość kredytów firmowych udzielonych przy wsparciu ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wzrosła o prawie 28% w porównaniu do II kw. 2020 r. Także w obszarze kredytów gotówkowych można zauważyć zdecydowaną poprawę nastrojów konsumenckich i chętniejsze sięganie po zewnętrzne źródło finansowania. Wartość kredytów gotówkowych zaciąganych przy wsparciu ekspertów ZFPF wzrosła w omawianym okresie aż o 44%. Jedynie w przypadku kredytów hipotecznych widać nieznaczny spadek (-1,7%). Tu bowiem proces kredytowy trwa zdecydowanie dłużej. Wrześniowy optymizm przełoży się więc prawdopodobnie na poprawę wyników dopiero w IV kwartale. Warto też dodać, że mimo trudnego okresu, pośrednicy ZFPF utrzymali wysoki udział w rynku hipotek, który w III kwartale wyniósł 51%.

 • Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym Kongresie Consumer Finance, który odbędzie się w formule online 10 grudnia 2020. Kongres współorganizowany jest już po raz szesnasty przez Centrum Myśli Strategicznej, Gdańską Akademię Bankową oraz Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

 • Czy korona-kryzys, a szczególnie teraz tzw. II fala pandemii Covid-19 musi przekreślać nasze marzenia o posiadaniu własnego M. czy kupnie domu na kredyt? Niekoniecznie! Banki tak samo, jak konsumenci już ósmy miesiąc funkcjonują w nowej rzeczywistości. Przez ten okres banki niejednokrotnie zmieniały swoją politykę kredytową, którą jest bezpośrednio powiązana z decyzjami podejmowanymi przez rządzących, tj. wprowadzaniem kolejnych obostrzeń dla konsumentów i biznesu lub zdejmowaniem nałożonych restrykcji. To z kolei wpływa na sytuację, w jakiej znajdują się potencjalni kredytobiorcy.

  Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podsumowują, co w obszarze udzielania kredytów mieszkaniowych zmieniło się od początku pandemii i co powinny wiedzieć osoby, które aktualnie chcą wnioskować o finansowanie tego rodzaju.

 • 16-17 listopada 2020 roku (ONLINE) odbędzie się XI edycja Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami, którego organizatorem jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - ZPF. Kongres Zarządzania Wierzytelnościami wpisał się na stałe w kalendarz projektów w tym obszarze. To aktualnie największy cykliczny projekt kongresu branży windykacyjnej.

  Kongres jest miejscem spotkania oraz otwartej dyskusji na najbardziej aktualne kwestie dotyczące stanu i perspektyw sektora zarządzania wierzytelnościami, a przy tym inspirującego miejsca spotkania sektora, w tym dostawców wierzytelności i firm świadczących usługi w tym zakresie.

 • Ponad 40 proc. przedstawicieli instytucji finansowych biorących udział w badaniu „Nadużycia w sektorze finansowym” opracowanym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i firmę EY wskazało, że brak świadomości klientów to istotny problem zwiększający ryzyko wyłudzeń i oszustw na rynku finansowym. Wyniki najnowszego raportu z badania nadużyć w sektorze finansowym zaprezentowano podczas XI Kongresu Antyfraudowego (w tym roku w formie online).

  - Klienci instytucji finansowych nie zdają sobie sprawy, że czasami sami ułatwiają przestępcom nadużycia. Dlatego tak ważne jest, aby instytucje finansowe stale rozwijały i doskonaliły swoje mechanizmy zapobiegania fraudom, by być o krok przed przestępcami i jeszcze lepiej zabezpieczać siebie i swoich klientów. Pamiętajmy również, że modus operandi przestępców się zmienia wraz z coraz szerszym wykorzystywaniem kanałów zdalnych. Raport „Nadużycia na rynku finansowym” pokazuje nie tylko skalę zjawiska wyłudzeń, czy też ocenę stosowanych metod walki z nimi, ale przede wszystkim może pomóc opracować i wdrożyć skuteczne systemy zapobiegania nadużyciom - mówi Marcin Czugan, prezes ZPF.

 • Jak wynika z danych zebranych przez Intrum, z powodu pandemii Covid-19 ponad 70 proc. konsumentów w Polsce otrzymuje teraz niższe dochody, a 45 proc. respondentów pytanych przez firmę przyznaje, że z powodu korona-kryzysu straciło zatrudnienie lub nie może dalej prowadzić swojego biznesu.

  Skutek? 409 tys. osób w naszym kraju ma zaległości o łącznej wartości 1,56 mld zł., a policzone zostały tylko te za czynsz, prąd, wodę, gaz, wywóz śmieci, telewizję czy telefon. To o 100 mln zł więcej niż przed pandemią . Przyszłość też nie napawa optymizmem – tylko 16 proc. z nas liczy na poprawę swojego dobrobytu finansowego w nadchodzących miesiącach .

  W takiej sytuacji niemała grupa konsumentów będzie zmuszona wdrożyć plan awaryjny polegający nie tylko na odłożeniu zapłaty zobowiązań, ale także na sięgnięciu po dodatkowy zastrzyk gotówki. A co, jeżeli już teraz spłacamy zaciągnięte wcześniej kredyty i pożyczki? Co zrobić, jeżeli podejrzewamy, że nasza sytuacja finansowa nie pozwoli nam za chwilę terminowo dokonywać spłat? Rozwiązaniem tych problemów może być konsolidacja długów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, z czym się ono wiąże i co należy wiedzieć, starając się o kredyt konsolidacyjny.

 • Polski Związek Faktorów zaprasza do udziału w edycji online XI Międzynarodowego Kongresu Faktoringu. Tegoroczne spotkanie, ze względu na pandemię, odbędzie się w formule internetowej. Nie zabraknie w nim jednak inspirujących wystąpień, ciekawych dyskusji i ważnych pytań. Omówimy bieżącą sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, a także jej wpływ na sektor faktoringu. Przeanalizujemy też jak nowe technologie wpływają na rozwój usług związanych z finansowaniem przedsiębiorczości.

 • II kwartał tego roku, to czas całkowicie objęty sytuacją związaną z pandemią Covid-19. W rezultacie wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zauważalnie spadła. W stosunku do poprzedniego kwartału była o 12 proc. niższa i wyniosła blisko 7,2 mld zł. Warto jednak podkreślić, że pomimo trudnego okresu, pośrednicy zrzeszeni w ZFPF utrzymali wysoki – 55 proc. udział na rynku hipotek .

  Co było do przewidzenia, eksperci finansowi udzielili również zdecydowanie mniej kredytów gotówkowych i firmowych niż w poprzednio analizowanym okresie. Wartość tych pierwszych wyniosła 308,53 mln zł, co oznacza spadek o 53 proc. kw./kw. Jeżeli chodzi o kredyty firmowe zaciągnięte przy wsparciu firm członkowskich ZFPF, ich wartość wyniosła 329,17 mln zł, czyli jest to spadek o 46 proc. kw./kw. Wynika to w znacznym stopniu z silnego zaostrzania polityki kredytowej przez praktycznie wszystkie banki w okresie pandemii.

 • Rada Związku Przedsiębiorstw Finansowych na posiedzeniu 24 sierpnia 2020 roku powołała dotychczasowego Wiceprezesa Zarządu, Marcina Czugana, na stanowisko Prezesa Zarządu.

  Intencją Rady ZPF jest, aby zmiana w zarządzie Związku była impulsem do dalszego rozwoju organizacji i zwiększania jej potencjału. Dynamika zmian w branży, oczekiwań interesariuszy i relacji biznesowych oznacza również potrzebę szybkiej adaptacji organizacji samorządowych do zmieniającego się otoczenia rynkowego.

 • W lipcu 2020 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły finansowania na kwotę 367 mln zł, przyznając 168,0 tys. pożyczek. Obecne odczyty, w porównaniu do lipca 2019 r. wskazują, że w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o (-47,2%), w ujęciu liczbowym także odnotowały spadek o (-36,0%). Średnia wartość udzielonej w lipcu 2020 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 186 zł i była niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w lipcu 2019 r. o (-15,9%).

  W okresie styczeń–lipiec 2020 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK przyznały o (-27,6%) mniej pożyczek niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a wujęciu wartościowym udzieliły finansowania na kwotę niższą o (-37,6%). Łącznie w okresie styczeń–lipiec 2020 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły 1 191,7 tys. pożyczek na łączną kwotę 2,679 mld zł.

 • Zapraszamy na wywiad z Piotrem Przedlackim – Prezesem Zarządu firmy Fines S.A, lidera na rynku pośrednictwa finansowego.

  Co słychać w Fines?

  Najważniejsze, że wszyscy wróciliśmy już do naszej Centrali. Mam nadzieję, że na dłużej… i wirus nie zaatakuje ponownie. W każdym razie na pewno wpłynie to na efektywność naszej pracy, bo sytuacja wymaga naprawdę dużej odwagi i bogatej wyobraźni. Pomimo zmęczenia pandemią, nie czas na dłuższe wakacje…

  Klienci szukają teraz kredytów, lokalna konkurencja jest trochę słabsza, więc to najlepszy czas na skuteczny powrót do gry. W tej chwili ponownie analizujemy wszystkie możliwe opcje strategiczne, bo rynek „consumer finance” znalazł się w mocnym zakręcie, więc trzeba patrzeć szeroko, czego wyrazem jest m.in. nasza oferta: „7 Fines”.

 • CUK Ubezpieczenia i Fines, czołowi gracze na rynku consumer finance zawarli porozumienie o partnerstwie strategicznym w zakresie dystrybucji ubezpieczeń. Dzięki temu sieć sprzedaży Fines, jednego z największych brokerów kredytów i pożyczek gotówkowych w Polsce, otrzyma pełne wsparcie produktowe, technologiczne oraz pomoc managerów regionalnych od CUK Ubezpieczenia. Bogaty pakiet polis ubezpieczeniowych pochodzący od 30 Towarzystw majątkowych oraz życiowych trafi do sprzedaży w placówkach franczyzowych oraz sieci agencji kredytowych współpracujących z Fines.

 • W I kwartale 2020 r. firmy należące do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowały drugi najwyższy w historii wynik sprzedaży kredytów hipotecznych, który wyniósł 8,2 mld zł. Jest on o 28 proc. wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Oznacza to, że aż 55 proc. (wartościowo) wszystkich kredytów hipotecznych było udzielonych przy wsparciu pośredników ZFPF. Eksperci Związku pomogli również w udzieleniu kredytów gotówkowych za ponad 660 mln zł oraz kredytów firmowych o wartości blisko 614 mln zł.

  Ze względu na fakt, że wybuch pandemii przypadł na koniec I kwartału, nie zdążyła ona mieć negatywnego wpływu na wyniki w tym okresie, chociaż w marcu dało się już zaobserwować zmiany i pierwsze tendencje spadkowe. Banki obawiając się kryzysu, zaostrzyły politykę kredytową i zwiększyły wymagania względem klientów. Mniejsza dostępność kredytów gotówkowych i firmowych stała się faktem i można przewidzieć, że w kolejnych tygodniach problem ten przybierze na sile. Branża będzie musiała również liczyć się z zauważalnym spadkiem sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

 • Koronawirus jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi na całym świecie, ale również dla wielu gałęzi gospodarki, w tym dla sektora bankowego. Obecna, dynamicznie zmieniająca się sytuacja i jej przewidywane następstwa, mogą powodować niepewność dotyczącą życiowych decyzji – zwłaszcza tak poważnych, jak zakup nieruchomości. Czołowe miejsca na liście spraw, które jak się wydaje, są teraz najistotniejsze, zajmują aktualnie podstawowe cele zakupowe i regulowanie bieżących płatności. Wiele osób zapewne rozważa odłożenie decyzji o zakupie mieszkania na bardziej pewny czas, szczególnie jeżeli ma być on sfinansowany poprzez kredyt. Zapytaliśmy ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) o obecną sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych, funkcjonowanie placówek bankowych oraz samych obecnych i potencjalnych kredytobiorców.

 • Czasowe zawieszenie spłaty rat, obniżenie ich wysokości, przesunięcie daty spłaty pożyczki oraz niepobieranie odsetek karnych za zwłokę w płatności zobowiązania – to rekomendacje opracowane przez ZPF i FRRF dla firm pożyczkowych zrzeszonych w obu organizacjach. Proponowane rozwiązania mają wesprzeć pożyczkobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

  Rekomendacje przedstawione przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego zostały wypracowane wspólnie z firmami pożyczkowymi należącymi do obu organizacji. Łącznie firmy te mają około 70 proc. udziału w rynku pożyczek pozabankowych. Przygotowany pakiet rozwiązań to odpowiedź branży na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wskutek której sytuacja finansowa wielu klientów oraz zdolność do terminowej spłaty zobowiązań, może ulec znacznemu pogorszeniu.

 • Sektor instytucji pożyczkowych, jak wiele innych branż, został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Stajemy dziś przed egzaminem z odpowiedzialności wobec naszych klientów, pracowników, akcjonariuszy, inwestorów i kontrahentów.

  Podejmując jakiekolwiek decyzje musimy mieć na uwadze, że zachwianie stabilności sektora pożyczek pozabankowych doprowadzi kilkadziesiąt tysięcy osób do utraty miejsc pracy, a co za tym idzie dochodów, zawirowań na rynku kapitałowym w związku z brakiem możliwości wykupu obligacji, a także ograniczeniem dostępności finansowania dla klientów go potrzebujących.

 • Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z koronawirusem będą mogły skorzystać ze specjalnych rozwiązań, które przygotowuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Pomoc polegać będzie m.in. na zwiększeniu dostępu do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych.

  Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie włączył się w wypracowanie systemowych rozwiązań, które pomogą przedsiębiorcom przetrwać w trudnym okresie spowodowanym przez koronawirusa. Bank przygotowuje dwa rozwiązania, które zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłaszając pakiet pomocowy dla firm.

 • Branża pośrednictwa finansowego w Polsce zakończyła 2019 r. z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży. Wartość nowych umów na kredyty hipoteczne zawartych przy udziale firm zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) od października do grudnia wyniosła ponad 7,96 mld zł. Jest to aż o 24 proc. więcej niż przed rokiem. Taki wynik oznacza, że aż 67 proc. (wartościowo) kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych z pomocą pośredników ZFPF. Eksperci pośredniczyli także w udzieleniu kredytów firmowych o łącznej wartości 588 mln zł, których sprzedaż wzrosła o 13 proc. r/r. Z kolei wartość sprzedaży kredytów gotówkowych wyniosła w IV kwartale blisko 748 mln zł.

 • Udział firm pożyczkowych w całej puli długów zaciągniętych przez Polaków w ubiegłym roku wyniósł zaledwie 7,8 proc - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Czy to oznacza, że rynek pożyczek pozabankowych ma kłopoty? 

  Fakty temu przeczą. Mimo, iż kwota udzielonych pożyczek była w 2019 r. mniejsza o 3,5 proc. w porównaniu do roku 2018, liczba pożyczek wzrosła o 0,8 proc. Firmy pożyczkowe nadal mają zdecydowaną przewagę rynkową, jeśli chodzi o pożyczki niskokwotowe (poniżej 4 tys zł).

  Banki i SKOK-i zdecydowanie dominują w obsłudze pożyczek średnio-kwotowych, czyli w najszybciej rosnącym kawałku tortu pożyczkowego w Polsce. Sięganiu po takie pożyczki sprzyjają utrzymujące się niskie stopy procentowe oraz wydłużanie umownych okresów, na jakie kredyty były udzielane. Choć największa dynamika wzrostu - ponad 7 proc. rocznie - dotyczy kredytów i pożyczek konsumpcyjnych na stosunkowo wysokie kwoty (30-50 tys zł), zapotrzebowanie na pożyczki niskokwotowe nie maleje.

 • Prawie 63 miliardy złotych – na taką kwotę Polacy zaciągnęli kredyty na zakup mieszkań w 2019 roku – wynika z raportu AMRON - SARFiN. To najwyższy wynik w historii. Wbrew pozorom w ostatnich latach zadłużamy się jednak dość zachowawczo – dysponując coraz wyższym wkładem własnym i wyższymi zarobkami.

  Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rynek hipoteczny jest rozgrzany jak nigdy dotąd. W 2019 roku Polacy zaciągnęli bowiem kredyty mieszkaniowe na kwotę prawie 63 mld złotych – wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN. Z drugiej strony w tym samym raporcie czytamy, że przeciętny kredytobiorca, który zaciągnął dług na zakup nieruchomości w 2019 roku, wydawał na ratę 36% swojego miesięcznego dochodu. Jest to dość bezpieczny poziom. Jest to też jedna z liczb przewijająca się we wspomnianym raporcie, która sugeruje, że Polacy wciąż nie zapomnieli o tym, aby na mieszkanie zadłużać się z głową.

 • Już po raz 8. spotkamy się podczas Poland & CEE Digital Finance (26-27 lutego 2020, Warszawa, Hotel Courtyard by Marriott) z liderami biznesu i przedstawicielami organów regulacyjnych, aby poznać rewolucyjne podejście do lojalności w czasach cyfrowej dysrupcji.

  Dzisiaj lojalność buduje się poprzez współdzielenie z konsumentami ważnych dla nich wartości. Zmieniające się wymagania znacząco wpływają na zmianę priorytetów dla sektora finansowego. Banki i Fintechy muszą pójść dalej w tworzeniu cyfrowych innowacji. W opinii ekspertów będą musieli zmienić swoją ofertę wartości, aby zaspokoić wyraźnie nowe potrzeby konsumentów.

 • Zapraszamy na wywiad z Panem Krzysztofem Opalińskim, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Fines S.A., który przeprowadził Maciej Makowski, twórca serwisu FranczyzaBanku.pl

  Panie Krzysztofie, Nowy Rok to nowe plany i wyzwania, ale zanim przejdziemy do przyszłości skupmy się na obecnej sytuacji. Jak Pan ocenia aktualną kondycję rynku pośrednictwa finansowego?

  Nie „rynku”, ale raczej „rynków” pośrednictwa finansowego. Wraz z rozwojem i różnicowaniem rynku finansowego, w okresie ostatnich 10 lat nastąpiło znaczące zróżnicowanie działalności pośredników finansowych, zarówno w zakresie produktowym (kredyty, pożyczki, ubezpieczenia, leasing, faktoring, itp.), jak i formy prowadzonej działalności (obsługa w placówkach agencyjnych, telefoniczna, internetowa, terenowa). W tym okresie te rynki rozwijały się bardzo szybko, napędzane przez wzrost gospodarczy i rosnące potrzeby klientów oraz towarzyszący im rozwój oferty produktowej instytucji finansowych.

 • Rynek nieruchomości w Polsce ma się bardzo dobrze. Mimo rosnących cen mieszkań, zainteresowanie kupnem nowego lokum nie słabnie, także z myślą o wynajmie. Nieruchomości dalej chętnie kupujemy na kredyt. Zaciągamy je na coraz wyższe kwoty. Najczęściej jest to między 200 a 500 tys. zł. Kredyty o tej wartości stanowią̨ aż 81 proc. wszystkich hipotek udzielonych w III kw. br. Zwiększyło się również zainteresowanie większymi sumami – od 600 tys. zł wzwyż . Według BIK, tylko od stycznia do października zaciągnęliśmy kredyty hipoteczne na kwotę ponad 54,6 mld zł , czyli o 14 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku, z czego ponad 22 mld zł zostały udzielone przy wsparciu ekspertów ze Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

  Czy te tendencje utrzymają się w 2020 r.? Jak przyszłość czeka te osoby, które szykują się do zakupu własnego M.? Czy trudniej będzie uzyskać finansowanie? Na co powinni przygotować się przyszli kredytobiorcy? Na te pytania odpowiadają eksperci ZFPF.

 • Polski ekosystem bankowy systematycznie się rozwija i zmienia. Jedną z cech takiej ewolucji jest wprowadzanie usług dodatkowych, które często nie kojarzą się z tradycyjną bankowością. Zakup biletów komunikacji miejskiej, skorzystanie z aplikacji filmowej, wybór wymarzonego mieszkania – także takie usługi coraz częściej zaczynają oferować banki. W dobie cywilizacji cyfrowej to jeden ze sposobów na wzrost instytucji finansowych, a z drugiej strony na zaspakajanie rosnących potrzeb klientów, chcących zostać obsłużonych w jednym miejscu w jak najszerszym zakresie.

  W jaki sposób banki mogą poszerzyć swoją ofertę produktów niebankowych? Na pewno poprzez zakup wyspecjalizowanych firm lub inwestowanie w startupy, które mogą oferować w przyszłości takie niestandardowe usługi. Inna metoda to skorzystanie z oferty już istniejącej na rynku, poprzez partnerów oferujących wybrany pakiet usług. Dla Banku Pocztowego naturalnie takim podmiotem jest Poczta Polska - największa tego typu instytucja w Polsce. Wspólnie udało nam się zbudować wachlarz ciekawych usług, które są skierowane do klientów Banku Pocztowego.

 • W dniach 5-6 grudnia w Centrum Giełdowym w Warszawie uczestnicy XV Kongresu Consumer Finance podjęli dyskusję na temat wyzwań, szans i ryzyk, z którymi przyjdzie się zmierzyć rynkowi consumer finance w najbliższych dwóch-trzech latach.

  Prognozy i wyzwania dla rynku consumer finance

  Prezes Biura Informacji Kredytowej - Mariusz Cholewa wystąpieniem wprowadzającym na temat prognoz i wyzwań dla rynku CF rozpoczął dwudniowe spotkanie. Podczas prezentacji podkreślił m.in. wysoką relację kredytów konsumpcyjnych do PKB, wzrastającą liczbę wysokokwotowych kredytów gotówkowych udzielanych na coraz dłuższe okresy. Do tych i innych tematów Mariusz Cholewa nawiązał m.in w wywiadzie udzielonym przy okazji Kongresu (wywiad dla Europejskiego Kongresu Finansowego dostępny jest TUTAJ).

 • Spada liczba udzielonych pożyczek, a rynek cofnął się do poziomu sprzed 5 lat. W odróżnieniu od rynku bankowych kredytów konsumpcyjnych, rynek pożyczek niebankowych skurczył się. To główne wnioski z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF)* dotyczącego branży pożyczkowej w Polsce. Przyczyna tego stanu rzeczy ma swoje źródło poza rynkiem i samymi instytucjami pożyczkowymi. Zmiany w otoczeniu regulacyjnym i prawnym sprawiły, że finansowanie działalności pożyczkowej stało się bardziej ryzykowne.

 • Etyka w biznesie i CSR to tematy coraz częściej poruszane w przestrzeni publicznej, zwiększa się też liczba firm aspirujących do bycia odpowiedzialnymi społecznie. Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania tą tematyką jest także organizowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) i Akademię Leona Koźmińskiego konkurs VERBA VERITATIS. Do jego tegorocznej, czternastej edycji zgłoszono 27 prac dyplomowych, magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych, poświęconych zagadnieniom związanym z etycznym prowadzeniem biznesu.

 • Odkąd 14 września weszło w życie rozporządzenie dotyczące dyrektywy PSD2, firmy i same banki mają ułatwiony dostęp do rachunków bankowych klientów. Dzięk temu, za zgodą klientów, mogą oferować nowe, wygodne usługi finansowe.

  Klient banku umożliwi dostęp tylko tym podmiotom, którym zaufa. I tylko wtedy, gdy uzna, że sam na tym zyska. Szykuje się więc ciekawa rywalizacja, w której przewagę wciąż można zbudować dzięki szybkości i pomysłowości - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, CEO banqUP, fintechu oferującego autorskie rozwiązania z zakresu open banking

 • 8,35 mld zł – to łączna wartość kredytów hipotecznych udzielonych w III kwartale 2019 r. z udziałem pośredników finansowych. Taki wynik oznacza, że aż 58 proc. (wartościowo) kredytów mieszkaniowych w naszym kraju zostało udzielonych z pomocą ekspertów finansowych należących do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF). W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wspomniany wolumen wzrósł aż o 30 proc. Na taki wynik wpłynęły m.in. rosnące wynagrodzenia Polaków i niskie stopy procentowe. Jeżeli chodzi o inne produkty finansowe, ostatni kwartał także był udany dla pośredników. Eksperci ZFPF pomogli w udzieleniu kredytów gotówkowych za blisko 803 mln zł. oraz kredytów firmowych o wartości 552 mln zł.

 • Na pytania o przyszłość rynku consumer finance odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego Kongresu Consumer Finance, który odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2019 w warszawskim Centrum Giełdowym przy ul. Książęcej 4. Od kilkunastu lat Kongres Consumer Finance to największe branżowe forum dyskusyjne o wyzwaniach, problemach i perspektywach rynku consumer finance. Podczas tegorocznej XV edycji w trudnym momencie dla branży, wobec wyzwań sektorowych podejmujemy dyskusję o tym jak adaptować organizacje do zmian otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego.

 • Serdecznie zapraszamy do udziału w XII Kongresie Bankowości Detalicznej, największym krajowym forum dyskusyjnym o perspektywach, wyzwaniach i problemach bankowości detalicznej. Kongres odbędzie się 20–21 listopada 2019. w Centrum Giełdowym GPW w Warszawie.

  Kongres rozpoczniemy Debatą Gigantów Bankowości Detalicznej, w której udział wezmą Prezesi siedmiu największych krajowych banków, a którą tradycyjnie poprowadzi Marek Tejchman z Dziennika Gazety Prawnej. Dyskusja koncentrować się będzie na najistotniejszych krótko- i średniookresowych wyzwaniach stojących przed sektorem, w kontekście szeroko rozumianej odpowiedzialności zarówno sektora jak i regulatorów oraz klientów.

 • Posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości celem uzyskania kredytu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności na mocy kodeksu karnego. Pomimo tego, 7 na 100 Polaków nie widzi nic złego w takim zachowaniu – wynika z tegorocznej analizy moralności finansowej Polaków, przeprowadzonej przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) w partnerstwie z BIG InfoMonitor, Everest Finanse i Polską Siecią Windykacji. Z kolei aż 48% badanych osób usprawiedliwia zatajanie informacji, uniemożliwiających wzięcie kredytu. Skutek? Duża skala wyłudzeń kredytu lub pożyczki, na co wskazują instytucje finansowe – uczestnicy tegorocznej edycji badania ZPF i EY pt. Nadużycia na rynku finansowym.

 • Rynek zanotował w ciągu 9 miesięcy 2019 r. wzrost obrotów o 21 proc. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez krajowe firmy o łącznej wartości 205,7 mld zł. Rok temu kwota ta sięgała 170,6 mld zł. Z usługi korzysta obecnie w Polsce ponad 16,7 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania blisko 12 mln faktur. Trwały wzrost popularności notuje faktoring pełny. Poprawy wymaga natomiast pozycja faktoringu eksportowego. Rośnie on wolniej niż krajowy. Tymczasem jego ważną zaletą jest ograniczanie ryzyka kursowego w handlu międzynarodowym.

 • Branża pośrednictwa finansowego stanowi ogniwo łączące klientów z dostawcami różnego rodzaju produktów finansowych, w tym zwłaszcza pożyczek gotówkowych, kredytów hipotecznych, czy ubezpieczeń. Niezależnie od tego, czy usługi pośrednictwa świadczone są w kanale tradycyjnym, czy w systemie online, klienci doceniają je przede wszystkim za możliwość natychmiastowego porównania ofert wielu instytucji finansowych i w konsekwencji wybrania najlepszej. Po burzliwym 2017 roku, który wprowadził daleko idące zmiany w sposobie funkcjonowania pośredników, zwłaszcza hipotecznych, rok 2019 wcale nie należy do dużo łatwiejszych.

 • Wysokie wymagania odnośnie wkładu własnego utrudniają zakup pierwszego mieszkania. Zamiast dopłacać młodym przy okazji usamodzielniania się, łatwiej wzorem Estonii, Łotwy czy Irlandii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich ograniczyć stosowane wobec nich wymagania odnośnie wkładu własnego.

  Nie tylko gotówka na wkład własny, ale też pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem całej transakcji zakupu mieszkania, to niezbędne minimum, aby myśleć o własnych „czterech kątach”. Żeby kupić mieszkanie trzeba mieć bowiem też pieniądze na notariusza, podatki, prowizję pośrednika, opłaty sądowe czy te związane z zaciągnięciem kredytu. W efekcie chcąc z pomocą kredytu kupić 30-metrowe „M” w mieście wojewódzkim trzeba dysponować kwotą minimum 20 tysięcy złotych, a w Warszawie czy Gdańsku nawet ponad 40 tysięcy – wynika z szacunków HRE Investments.

 • Już blisko 30 proc. Polaków ma problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ponad 1/3 dłużników próbuje poradzić sobie z tym problemem, przesuwając w czasie termin zapłaty m.in. kolejnych rat kredytów i pożyczek . Na koniec 2018 r. łączna wartość naszych zaległych długów wyniosła 74 mld zł, czyli wzrosła blisko o 7 proc. w stosunku do 2017 r. W ciągu roku liczba dłużników zwiększyła się prawie o 100 tys. . W wielu przypadkach tych kłopotów finansowych dałoby się uniknąć, gdy na czas został wdrożony odpowiedzi „plan awaryjny”, który pozwoliłby uniknąć spirali zadłużenia. Może być nim konsolidacja długów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, na czym polega to rozwiązanie i co należy wiedzieć, starając się o kredyt konsolidacyjny.

 • Już po raz czwarty firmy pośrednictwa finansowego, zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych (wcześniejsza nazwa: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych), nagrodziły instytucje finansowe za wysoką jakość współpracy. W ramach konkursu o Laur Pośredników, bo tak nazwano tę inicjatywę, nagrodzeni zostali: ING Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, TF Bank, InBank, Nest Bank, TU Generali, InterRisk, TU Warta, IPF Polska (hapipożyczki), Takto Finanse i Cross Loan.

 • 5 konsekwencji orzeczenia TSUE

  • Wiadomości

  Kredyt mieszkaniowy kilka czy nawet kilkanaście razy tańszy niż obecnie – to prawdopodobna konsekwencja wyczekiwanego wyroku europejskiego trybunału. Nie zadzieje się to jednak automatycznie. Frankowicze po pozytywne dla siebie rozstrzygnięcia muszą iść do sądów. Wynik nie jest więc pewny. Pewne jest natomiast to, że przynajmniej po części na odszkodowania dla frankowiczów złożą się klienci banków.

  3 października 2019 roku TSUE ma wydać kluczowe dla frankowiczów orzeczenie w sprawie kredytów indeksowanych do helweckiej waluty. Chodzi o te kredyty walutowe, w przypadku których w umowie kredytowej pożyczana kwota była zapisywana w złotych, a nie we franku szwajcarskim (te drugie nazywamy kredytami denominowanymi).

 • 3 października poznamy wyrok unijnego trybunału (TSUE) w sprawie kredytów we frankach. Jeśli w jego wyniku polskie sądy zaczną zamieniać kredyty we frankach w złotowe, to w niektórych przypadkach wysokość raty i zadłużenie spadnie mniej więcej o połowę. Z wyliczeń Expandera wynika, że przypadku kredytu zaciągniętego w najgorszym możliwym momencie (sierpień 2008 r.) rata spadłaby z 1974 zł do 929 zł. Tak duża zmiana wynikałaby nie tylko z przewalutowania po kursie początkowym, ale również z pozostawienia bardzo niskiego oprocentowania, opartego o szwajcarskie stopy procentowe.

 • Rekordowa liczba ponad 260 uczestników wzięła udział w dziesiątej edycji Międzynarodowego Kongresu Faktoringu. Gościem specjalnym wydarzenia był były premier Jan Krzysztof Bielecki. Jako ekspert merytoryczny wystąpił Patrick de Villepin, szef FCI, światowej organizacji faktoringowej. Podczas kongresu świętowano 25-lecie tego rynku w Polsce, a także dyskutowano o czekających go zmianach prawnych, potrzebach klientów oraz wyzwaniach technologicznych.

  Rynek faktoringu w Polsce ma już 25 lat. Podsumowaniu osiągnięć sektora w pierwszym ćwierćwieczu jego funkcjonowania poświęcona została pierwsza część tegorocznej, dziesiątej edycji Międzynarodowego Kongresu Faktoringu, organizowanego przez Polski Związek Faktorów.

 • Z okazji 20-lecia istnienia Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (w skrócie KPF), Członkowie organizacji podczas Jubileuszowego XX Walnego Zebrania, które odbyło się 18 czerwca 2019 r. podjęli decyzję o zmianie nazwy na Związek Przedsiębiorstw Finansowych (w skrócie: ZPF). Propozycja zmiany nazwy podyktowana była powszechnym przekonaniem o dojrzałości organizacji, której przejawem są zbudowane relacje zaufania i współpracy z interesariuszami oraz wielość obszarów aktywności samorządowej na rzecz podmiotów rynku usług finansowych. Elementy te powodują, że działalność organizacji, której wyrazem jest realizacja misji budowania kapitału społecznego na rynku finansowym, lepiej oddaje termin Związek.

 • 2 października 2019 roku w warszawskim Hotelu Marriott odbędzie się V edycja Kongresu Pośrednictwa Finansowego, którego organizatorem jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce - ZPF (poprzednia nazwa Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych - KPF, przyp. red.). Jubileuszowa, V edycja Kongresu będzie okazją do podsumowania ostatnich wydarzeń mających miejsce na rynku finansowym. Podczas październikowego wydarzenia zostaną postawione pytania o wpływ regulacji na sektor pośrednictwa finansowego, a także o przyszłość rynku kredytów hipotecznych. Zaproszeni eksperci będą dyskutować także o modelach biznesowych i kierunkach dalszego rozwoju – w kierunku on-line czy off-line, czy technologia pożera rentowność? Stałym elementem agendy Kongresowej jest część społeczno- etyczna. Szczególnej uwadze uczestników polecamy debatę „Czy branża finansowa potrzebuje nowych liderów?”.

 • 20 września 2019 roku w Warszawie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce konferencja FinAdTech, której organizatorem jest sieć afiliacyjna LeadGid. Międzynarodowa konferencja FinAdTech odbywa się w różnych krajach Europy i gromadzi czołowych przedstawicieli sektora finansowego: banki, MFO, firmy fintech i głównych webmasterów. Format FinAdTech zapewnia bogaty program wystąpień ekspertów oraz liderów rynku e-finansów, opracowania od webmasterów w sektorze finansowym, najlepszy networking na stoiskach firm, a także afterparty.

  W tegorocznym programie konferencji FinAdTech zostanie poruszonych wiele ważnych tematów, m.in:

  • Jaki będzie marketing finansowy?
  • Globalne trendy i przegląd globalnego rynku e-finansów
  • Trendy i prognozy Fintech w Polsce
  • Wiadomości z elektronicznego rynku pieniężnego: Big Data: banki, mikroorganizacje finansowe, ruch internetowy
  • Jakie strategie promowania produktów finansowych są wybierane przez dzisiejszych kluczowych graczy na rynku?
  • Jakie narzędzia będą potrzebne? Studia przypadków i raporty uczestników rynku
  • Udany biznes: historie sukcesu z pierwszej ręki
  • Jak banki i MFI dostosowują się do transformacji cyfrowej i zmian regulacyjnych
  • Sukces na nowych rynkach w Polsce

 • Kongres Faktoringu to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań menedżerów i praktyków faktoringu i finansów w Polsce. Udział w nim biorą uznani eksperci z całego świata. Omawiane są tu kluczowe problemy i wyzwania stojące przed dostawcami usług faktoringowych zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach. W tym roku przypada 25-lecie funkcjonowania tej branży w Polsce. Także Kongres będzie miał swój okrągły jubileusz – X edycję.

  Już po raz dziesiąty eksperci w dziedzinie zarządzania płynnością spotykają się na największym wydarzeniu poświęconym finansowaniu firm w Polsce. Międzynarodowy Kongres Faktoringu na mapie konferencji branży finansowej wypracował sobie silną pozycję i uznanie. Przez lata przyciągnął wielkie grono wiernych słuchaczy i uczestników zarówno z Polski, jak i ze świata.

 • W Polsce mieszka około 11 mln millenialsów, czyli osób urodzonych w latach 1980-2000. Co ciekawe jest to grupa, która wcale nie marzy o domu na przedmieściach, czy 80m2 "tam, gdzie wrony zawracają”. Ci będący klientami Expandera wybierają raczej mniejsze lokum, ale blisko centrum, znajomych, knajp, kin i tętniącego życiem miasta. Mają swój pomysł na życie i mieszkanie.

  Trudno o jednoznaczną tezę dotyczącą kupowania mieszkań przez millenialsów. To dość zróżnicowana grupa, która często decyzje podejmuje impulsywnie i chce realizować swoje potrzeby „tu i teraz”. Jednak w kontekście zakupu nieruchomości można zauważyć pewne prawidłowości, zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się danym dotyczącym wieku i metraży.

 • W II kwartale 2019 r. firmy należące do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowały rekord sprzedaży. Po raz pierwszy w historii wartość udzielonych kredytów hipotecznych przekroczyła sumę 8 mld – jest to wynik aż o 30 proc. większy niż przed rokiem. Oznacza to, że ponad połowa (wartościowo) takich kredytów została udzielona z pomocą pośredników finansowych. Na taki wynik m.in. wpłynął utrzymujący się wzrost gospodarczy, niskie stopy procentowe i coraz wyższe wynagrodzenia Polaków, które zachęcają do pożyczania pieniędzy. O 18 proc. r/r wzrosła również wartość sprzedanych przez pośredników ZFPF kredytów gotówkowych. Eksperci pośredniczyli także w udzieleniu kredytów firmowych o łącznej wartości 803 mln zł, których sprzedaż od zeszłego roku wzrosła o 22 proc.

 • Pokonanie inflacji za pomocą bankowych lokat to dziś nie lada sztuka. Z szacunków HRE Investments wynika, że taka sytuacja będzie trwała przynajmniej do końca 2020 roku. Jeśli jednak ktoś woli pozostać przy bezpiecznych bankowych produktach, to przeważnie wystarczy, aby swoje poszukiwania ograniczył do lokat trzymiesięcznych. Te co do zasady dawały w ostatnich latach najwyższe odsetki.

  Choć wysokość oprocentowania lokat bankowych nie powala na kolana, to nawet w tym obszarze można się pokusić o optymalizację. Tylko jak optymalizować 1,5% w skali roku? Trzeba bowiem mieć świadomość, że zgodnie z najświeższymi danymi NBP właśnie takie było przeciętne oprocentowanie nowozakładanej lokaty bankowej w maju 2019 roku. To oznacza, że powierzając bankowi na rok kwotę 10 tysięcy złotych można po potrąceniu podatku liczyć na około 123 złote odsetek. Dla porównania inflacja według najnowszego odczytu za czerwiec 2019 roku wynosiła 2,6% - wynika z danych GUS. To znaczy, że na przeciętnej bankowej lokacie tracimy w sensie realnym, a więc po uwzględnieniu inflacji. Z dostępnych dziś prognoz wynika, że będzie tak przynajmniej do końca 2020 roku – wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

 • Lokaty zakładane już pod koniec 2015 roku nie pozwalały realnie zarobić. To efekt niskich stóp procentowych, podatków i inflacji. Od dłuższego czasu banki zbyt wolno dopisują odsetki do depozytów. Szybciej z wartością oszczędności Polaków rozprawia się inflacja. Niestety ma tak być przynajmniej do końca 2020 roku – wynika z szacunków HRE Investments.

  Polacy trzymają na rachunkach bankowych kwotę 789 mld złotych – wynika z majowego podsumowania przygotowanego przez NBP. To prawie 2 razy więcej niż budżet, którym rząd dysponuje w bieżącym roku. Większość oszczędności trzymana jest na bankowych kontach – zwykłych i oszczędnościowych (488 mld złotych). Reszta (301 mld) spoczywa na lokatach.

 • Polscy faktorzy utrzymują dynamiczne tempo wzrostu

  • Wiadomości

  Popyt na faktoring w Polsce nadal rośnie. Rynek zanotował w I półroczu 2019 r. wzrost obrotów o 21 proc. Podmioty zrzeszone w Polskim Związku Faktorów objęły wierzytelności o wartości 132 mld zł, podczas gdy rok temu kwota ta sięgała 109,1 mld zł. Z tej formy finansowania korzysta w Polsce obecnie blisko 16,6 tys. przedsiębiorstw. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym najszybszy wzrost zanotował faktoring pełny.

  Polski Związek Faktorów (PZF) skupia obecnie przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Zrzesza 29 członków: 5 banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, 3 podmioty o statusie partnera oraz 2 członków honorowych. Firmy należące do PZF sfinansowały w I półroczu 2019 r. działalność krajowych przedsiębiorstw na łączną kwotę 132 mld zł. Dzięki temu rynek zanotował wzrost o 21 proc.

 • Nawet 12 miesięcy bez spłacania rat kredytowych. Aż tyle mogą zyskać osoby zaciągające kredyt hipoteczny z pomocą Expandera. Nagrody otrzymają Ci, którzy wymyślą najciekawsze rozwinięcie zdania w konkursie kreatywnym.

  Konkurs będzie miał dwie edycje, w ramach których wyłonimy dwóch zwycięzców. Nagrodą dla każdego z nich będzie spłata dwunastu rat kredytu hipotecznego. Ponadto dwie osoby otrzymają nagrody w postaci spłaty trzech rat kredytu, a kolejnym dwóm spłacimy po jednej racie.

  formularz expanderKonkurs trwa od 4 lipca do 15 listopada 2019 roku. Jest on kierowany do klientów, którzy z pomocą Expandera zaciągną kredyt hipoteczny i ubezpieczą się na życie. Ostatnim warunkiem jest dokończenie zdania konkursowego, używając trzy razy słowa „BEZ”. Zwycięzców wyłonimy w pod koniec września i listopada.

 • Przedstawiciele małych i średnich firmy, które stanowią znakomitą większość firm funkcjonujących w Polsce, zamierzają inwestować. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. 74% średnich i 61% małych firm w latach 2019-2020 zamierza zrealizować inwestycje, podczas gdy 24% średnich i 39% małych firm nie ma takich planów.Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez CBM INDICATOR na łącznej grupie 1210 małych i średnich firm, w II kw. 2019r.

  W dalszym ciągu małe (96%) i średnie (93%) przedsiębiorstwa wolą finansować swoją działalność z własnego kapitału. Jednak, jeśli spojrzymy na grupę zewnętrznych źródeł finansowania - pierwsze miejsce na podium zajmuje kredyt złotowy (każdego rodzaju), a zaraz za nim wskazywany jest leasing. Obecnie 69% średnich i 58% małych przedsiębiorców korzysta lub korzystało z kredytu, przy czym kredyty inwestycyjne nie są najczęściej wykorzystywanym zewnętrznym źródłem. Aktualnie średnie i małe firmy najczęściej wykorzystują kredyt w rachunku bieżącym lub saldo debetowe, natomiast z kredytu inwestycyjnego korzysta 23% średnich i 12% małych firm.

 • Z najnowszych danych NBP wynika, że w I kwartale 2019 r. wykonaliśmy 149 milionów wypłat z bankomatów. Może się wydawać, że to dużo, ale w rzeczywistości to najmniej od 11 lat. Warto też dodać, że choć liczba bankomatów spada w ostatnim czasie, to i tak jest ich około dwa razy więcej niż w latach 2007-2008. Tymczasem liczba wypłat jest podobna, co oznacza, że dziś bankomaty są zdecydowanie rzadziej używane. Zdaniem Expandera korzystamy z nich coraz rzadziej, gdyż gotówka coraz bardziej traci na znaczeniu na rzecz płatności bezgotówkowych. Liczba tych ostatnich wzrosła omawianym okresie aż 10-krotnie.

  Karty powoli wypierają gotówkę. Liczba wypłat z bankomatów po raz ostatni była tak niska w I kwartale 2008 r. Dla porównania liczba płatności kartami w tym czasie wzrosła aż 10-krotnie. Warto też przypomnieć, że w IV kwartale ubiegłego roku po raz pierwszy w historii wartość płatności bezgotówkowych była wyższa niż wartość gotówki wypłaconej z bankomatów. Nie powinno więc dziwić, że bankomaty stają się coraz mniej potrzebne. W ciągu 2 lat ubyło ich ponad 1000, ale należy dodać, że wciąż jest ich sporo, bo 22 668.

 • Trwa rekrutacja na studia podyplomowe: Bankowość i doradztwo finansowe

  • Wydarzenia branżowe

  Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Bankowość i doradztwo finansowe (V edycja) prowadzone przez Katedrę Pieniądza i Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Celem Studium jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z 2 obszarów tematycznych – Bankowości i Doradztwa finansowego. Program studiów we wskazanych obszarach spełnia europejskie standardy określone przez Związek Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB 3E w przypadku modułu Bankowość oraz Europejską Federację Doradców Finansowych EFFP Europa (European Federation of Financial Professionals) w Bad Homburg (Niemcy) za pośrednictwem Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego (EFG®, European Financial Guide) w przypadku modułu Doradztwo finansowe.

 • Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF) uznaje za całkowicie niezasadne drastyczne ograniczenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu (proponowane zmiany art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim w brzmieniu przyjętym w drodze reasumpcji decyzji Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2019 r.). W opinii KPF wdrożenie rządowej propozycji jest wysoce szkodliwe dla całego rynku consumer finance, w tym dla pożyczkodawców, pożyczkobiorców oraz budżetu państwa i poważnie zaburzy równowagę stron umowy pożyczki.

  Przyjęcie proponowanych zmian limitu kosztów pozaodsetkowych w obszarze kredytu konsumenckiego (10% + 10%) spowoduje w szczególności:

  • wzrost wykluczenia gospodarstw domowych z rynku finansowego – duża część obsługiwanej przez sektor grupy 3 milionów klientów może zostać pozbawiona możliwości finansowania bieżących potrzeb – nie zniknie popyt, zlikwidowana zostanie podaż,

 • 12 miast w całej Polsce, blisko 600 uczestników, a przede wszystkim ogromna dawka wiedzy na temat sprzedaży kredytów bankowych. 12 czerwca zakończyła się trasa Akademii Doradcy Fines, na której eksperci Fines oraz przedstawiciele współpracujących banków Santander, BNP Paribas i mBank prowadzili szkolenia z zakresu kredytów bankowych.

  Są to dla nas szczególne szkolenia dla pośredników finansowych, ponieważ otwieramy nowy rozdział w naszej działalności sprzedaży kredytów. Mocno otwieramy się na sprzedaż poprzez oddziały. Fines jest firmą technologiczną, która zawsze stawiała na proces centralny. Jednak idąc z duchem czasu zdajemy sobie sprawę, że musimy otwierać się na nowe możliwości - komentuje Piotr Przedlacki, Prezes Zarządu Fines.

 • Oferta bankowa dla klientów detalicznych przechodzi nieustanną ewolucję. Instytucje finansowe prześcigają się w udostępnianiu usług, które coraz mniej mają wspólnego z tradycyjną bankowością. Trend ten jest już bardzo widoczny na świecie, z kolei ofensywa banków w Polsce pod tym względem jest mniej zauważalna. Firma doradcza Deloitte zidentyfikowała ponad 250 usług dodanych, tzw. VAS – value added services oferowanych przez krajowe i zagraniczne banki. Jak wynika z przeprowadzonego badania, Polacy są najbardziej zainteresowani usługami takimi jak śledzenie przesyłek pocztowych i kurierskich oraz kupnem biletów na komunikację miejską oraz mobilnymi opłatami za parking.

 • Polacy mają mniej wkładu własnego

  • Bankowość / Finanse

  W ostatnich latach kupujący mieszkania z pomocą kredytu mieli coraz wyższy wkład własny. Coś zaczyna się jednak psuć w tym zakresie. Expander zwraca uwagę, że I kw. 2019 r. udział tych, którzy mieli mniej niż 20% wkładu wzrósł już drugi kwartał z rzędu i wyniósł 46%. Wygląda więc na to, że rosnące ceny mieszkań utrudniają kupującym przekroczenie progu 20% wkładu własnego. To nienajlepsza informacja, gdyż przy wkładzie niższym niż 20% wyższe jest oprocentowanie kredytu.

  W 2013 r. kredytobiorców, którzy mieli mniej niż 20% wkładu własnego było 53%. Później ich udział systematycznie spadał i w 2018 r. było to 42%. Z najnowszego raportu Amron-Sarfin wynika, że w I kwartale 2019 r. ten udział wyniósł 46% i był to już drugi z rzędu kwartał wzrostu. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Po pierwsze, możliwe jest, że wzrosty cen wystraszyły część Polaków na tyle, że zdecydowali się oni na przyspieszenie decyzji o zakupie i przez to nie udało im się zebrać 20% wkładu. Poza tym wraz ze wzrostem cen, do uzyskania 20% wkładu potrzeba coraz większej kwoty. Dla przykładu załóżmy, że określonej wielkości mieszkanie przed rokiem kosztowało np. 300 000 zł, a teraz kosztuje 330 000 zł. To oznacza, że zebranie 20% wkładu przed rokiem wymagało posiadania 60 000 zł, a teraz potrzeba 66 000 zł.

 • 3 czerwca br. rozpoczęła się kolejna III edycja ogólnopolskiego tourne mobilnej kawiarni Fines z darmową kawą, herbatą i lemoniadą. W tym roku, przez 3 wakacyjne miesiące, ponownie odwiedzimy ponad 90 miast w całej Polsce, aby spotkać się w sąsiedzkim gronie i poznać siebie nawzajem.

  Skąd pomysł na rower z kawą w branży finansowej? Pobudzamy do dobrych decyzji, to hasło którym kierujemy się na co dzień. Natomiast w placówkach przy rozmowie z klientami, zwykle towarzyszy nam kawa – stąd pomysł, aby z tą gościnnością wyjść poza placówki.

 • W 2018 roku, podobnie jak w kilku latach ubiegłych, zarówno wszystkie czynniki makroekonomiczne, jak i polityka pieniężna sprzyjały rosnącej konsumpcji, a ta z kolei – rozwojowi rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Pod koniec ubiegłego roku ujawniły się jednak tendencje, które wskazują na początek zmian zarówno w nastrojach konsumenckich i koniunkturze, jak i na rynku kredytów konsumenckich.

  Dobra sytuacja gospodarcza i wyższy dochód rozporządzalny przypadający nagospodarstwo domowe spowodowały widoczny w 2018 roku wzrost nastrojów prokonsumpcyjnych. Popyt wewnętrzny wzrósł w 2018 r. o 5,3%, a więc był wyższy niż 5,1% stopy wzrostu PKB na koniec ubiegłego roku. Dla porównania, w roku 2017 wielkości te wynosiły odpowiednio 4,9% i 4,8%.

 • W I kw. 2019 r. eksperci finansowi Expandera pomogli w uzyskaniu kredytów hipotecznych na kwotę 2,129 mld zł. Przy ich wsparciu wypłacono więc aż co szósty taki kredyt w naszym kraju. Ten wynik oznacza również, że firma powróciła na pozycję lidera pośrednictwa finansowego w Polsce. Swojego głównego rywala wyprzedziła nie tylko w zakresie kredytów mieszkaniowych, ale również pod względem finansowania firm.

  Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu Expandera. Częściowo pomógł w tym boom na rynku nieruchomości. Należy jednak podkreślić, że firma rosła znacznie szybciej niż cały rynek. Według NBP w I kw. 2019 r. wartość wypłaconych kredytów była minimalnie niższa niż przed rokiem. W przypadku tych uruchomionych przy wsparciu ekspertów Expandera była natomiast o 19% wyższa. Tak dynamiczny wzrost pozwolił nie tylko znacząco zwiększyć udział w rynku, ale również pokonać swojego głównego konkurenta.

 • Pierwszy kwartał 2019 r. okazał się bardzo dobry dla branży pośrednictwa finansowego. Wartość nowych umów na kredyty hipoteczne zawartych przy udziale firm zrzeszonych w ZFPF od stycznia do marca wyniosła ponad 6,4 mld zł. Oznacza to, że ponad połowa (wartościowo) takich kredytów została udzielona z pomocą ekspertów finansowych. Wart podkreślenia jest również zauważalny wzrost zainteresowania usługami pośredników, jeżeli chodzi o pomoc przy zaciąganiu kredytów gotówkowych, których sprzedaż wzrosła aż o 44 proc. r/r. Wartość kredytów firmowych wzrosła natomiast o 30 proc. r/r.

  Pośrednicy pomogli uzyskać ponad połowę kredytów hipotecznych

 • Na reklamy kredytów i pożyczek trafiamy codziennie. „Niskie oprocentowanie”, „tania rata” to jedne z haseł marketingowych, których celem jest przyciągnięcie naszej uwagi i zainteresowania. Czy faktycznie powinniśmy kierować się tylko chwytliwymi zachętami? Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca, w którym dostaniemy kredyt lub pożyczkę?

  Kredyt na miarę moich możliwości

  Początek poszukiwań najlepszej oferty kredytowej zaczyna się zawsze od wyboru pomiędzy skorzystaniem z usługi banku a pośrednika finansowego. Czym różnią się te dwie instytucje?

 • O możliwościach rozwoju poprzez budowanie dedykowanych rozwiązań IT rozmawia Katarzyna Grochowska z Arturem Łaga, Dyrektorem Departamentu IT w Domu Finansowym QS.

  Proszę opowiedzieć jak długo pracuje Pan w Domu Finansowym QS i jak rozwijał się w tym czasie departament IT

  Dokładnie 14 lat i 1 tydzień. Gdy zaczynałem pracę w Domu Finansowym QS, zespół IT dopiero się rozwijał. W tamtym czasie współpracowaliśmy z jednym dostawcą usług finansowych, a w tym momencie mamy ich ponad czterdziestu. Pierwszym zadaniem jakie dostałem była integracja z drugim pozyskanym dostawcą, którym był Raiffeisen Bank (jeszcze przed fuzją z Polbankiem). To był de facto początek działalności multibrokerskiej.

 • Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF) i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) zakończyły prace nad Zasadami Dobrych Praktyk, określającymi sposoby działania instytucji pożyczkowych w obszarach, które uczestnicy rynku uznali za aktualnie najistotniejsze dla zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony interesów konsumentów, wzrostu zaufania oraz zrównoważonego rozwoju instytucji pożyczkowych. Dokument został przekazany do konsultacji interesariuszom, w tym regulatorom i organom nadzorującym.

 • Już blisko 30 proc. Polaków ma problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ponad 1/3 dłużników próbuje poradzić sobie z tym problemem, przesuwając w czasie termin zapłaty m.in. kolejnych rat kredytów i pożyczek. Na koniec 2018 r. łączna wartość naszych zaległych długów wyniosła 74 mld zł, czyli wzrosła blisko o 7 proc. w stosunku do 2017 r. W ciągu roku liczba dłużników zwiększyła się prawie o 100 tys. W wielu przypadkach tych kłopotów finansowych dałoby się uniknąć, gdy na czas został wdrożony odpowiedzi „plan awaryjny”, który pozwoliłby uniknąć spirali zadłużenia. Może być nim konsolidacja długów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, na czym polega to rozwiązanie i co należy wiedzieć, starając się o kredyt konsolidacyjny.

 • W rankingu organizowanym przez Bankier.pl lokata Inbanku zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsze lokaty 12-miesięczne”. Od marca 2019 roku lokata Finesyjna od Inbanku dostępna jest w placówkach Fines Operator Bankowy. Warto podkreślić, że oprocentowanie wynosi nawet 3,45% na okres 60 miesięcy!

  Dlaczego lokata od Inbanku właśnie w Fines?

  Działamy na rynku od 15 lat i stworzyliśmy szeroką ofertę składającą się z różnych produktów finansowych, zarówno z kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych, firmowych, jak i pożyczek pozabankowych, ubezpieczeń oraz leasingów. Znamy rynek pośrednictwa finansowego i wiemy jakie są potrzeby konsumentów. Dlatego też, staramy się dopasować ofertę w taki sposób, aby poszczególne cechy danego produktu spełniały potrzeby, z którymi przychodzi do nas każdy klient. Stąd powstał pomysł wdrożenia lokaty bankowej.

 • Kredyt hipoteczny teoretycznie może otrzymać osoba w każdym wieku -pod warunkiem, że osiągnie dojrzałość prawną. Jednak z punktu widzenia banków młodzi buntownicy i srebrna generacja z różnych powodów nie powinni zaciągać długoterminowych zobowiązań. Młody wiek klientek i klientów ma w bankach ten przywilej, że kredyt możemy otrzymać na długi okres. Problemem może być jednak brak doświadczenia zawodowego i życiowej stabilności. Natomiast gdy osiągamy życiową pozycję, wkraczamy w wiek, na który banki zaczynają patrzeć mniej przychylnie. W jakim wieku jesteśmy zatem najlepszym klientem dla banku?

  Kiedy wiek pozwala, a doświadczenie jeszcze nie

  Do czasu osiągnięcia pełnoletniości nie posiadamy pełnej zdolności do czynności prawnych - nie możemy m.in. zawierać w swoim imieniu żadnych umów. Do zaciągnięcia kredytu konieczne jest podpisanie umowy, dlatego minimalny wiek kredytobiorcy to 18 lat.

 • Ponad 50% wartości sprzedawanych kredytów hipotecznych przechodzi przez ręce pośredników. W całym 2018 roku wartość kredytów hipotecznych, udzielonych przez pośredników finansowych zrzeszonych w KPF i ZFPF, osiągnęła ponad 28 mld zł. To wyraźny wzrost w porównaniu do roku 2017 – o 7,7 mld zł, a w ujęciu procentowym o 37,8%. Jednocześnie, to najwyższa wartość od siedmiu lat, czyli odkąd Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych realizuje badania tego sektora usług finansowych.

  Współpraca między bankami a pośrednikami rozkwitła w czasach poprzedniego boomu kredytów hipotecznych, kiedy to skala popytu na ten produkt przewyższała możliwości operacyjne banków, a ich rozbudowanie wymagałoby nakładów inwestycyjnych na nowe placówki. Dekada, która minęła, pokazała, że współpraca ta przyniosła korzyści obu stronom. Bankom pozwoliła na rozwój bez konieczności inwestowania w „mury” oraz zatrudnianie nowych pracowników. Zakumulowane przez pośredników środki pozwoliły zaś na inwestycje w technologie i stałe powiększanie własnej efektywności. Ponadto banki, mając pozytywne doświadczenia w tej współpracy, mogły dokonać racjonalizacji sieci dystrybucji (likwidacja placówek) oraz zatrudnienia.

 • Zapraszamy do wywiadu z Panem Michałem Pettersem, Co-founder & CEO Lendi, który przeprowadził Maciej Makowski, twórca serwisu FranczyzaBanku.pl

  Panie Michale, niedawno rozmawiałem z Panem Pawłem Podgórskim o franczyzie Lendi. Tym razem chciałbym porozmawiać o przyszłości rynku pośrednictwa finansowego w Polsce oraz Państwa planach rozwoju. Według Pana, w którą stronę zmierza nasza branża?

  Panie Macieju, trend najlepiej pokazują rynki bardziej rozwinięte. W Wielkiej Brytanii jeszcze w 2009 roku 50% kredytobiorców korzystało z pośredników finansowych - tak jak teraz u nas. Dzisiaj wg badań sięga 75%. Możemy więc założyć, że podobnie będzie w Polsce i pośrednictwo finansowe będzie się konsekwentnie rozwijać.

 • Pierwszy kwartał 2019 r. przyniósł kolejne podwyżki cen mieszkań. W niektórych przypadkach 3-miesięczne zmiany cen ofertowych były spektakularne. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu zaledwie 3 miesięcy aż o 13% wzrosły ceny dużych mieszkań w Gdańsku. Imponujące wzrosty obserwowaliśmy również w przypadku średniej wielkości mieszkań w Radomiu (+10%) i Częstochowie (+9%). Utrzymywanie się dobrej koniunktury na rynku nieruchomości potwierdza również solidny wzrost wartości wniosków o kredyty hipoteczne.

 • Produkty bankowe w Domu Finansowym QS

  • Wiadomości

  Dom finansowy QS posiada w swojej ofercie kredyty 4 banków: Alior Banku, Nest Banku, Tf Bank i mBank. Oferta tych banków odpowiada na różnego rodzaju potrzeby naszych Klientów. Wymienione banki oferują kredyty dla osób wrażliwych cenowo, posiadają specjalne oferty dla rolników, czy dla osób pracujących w budżetówce. Nasi dostawcy mają specjalne oferty dla osób biorących kredyt na zakup jakiegoś dobra, czy na start swojej działalności. Posiadamy kredyty od drobnych kwot (500 zł) do wysokich sum (4 mln). Dbamy o to by oferta była różnorodna. Chcemy zapewnić produkt dla każdego naszego Klienta.

 • Wielu ekonomistów prognozuje kryzys, a przynajmniej duże spowolnienie gospodarcze w skali globalnej, najpóźniej w 2020 roku. Eksperci oraz przedstawiciele firm zrzeszonych w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych podjęli się analizy czynników, które w najbliższej przyszłości mogą mieć największy wpływ na funkcjonowanie wybranych sektorów rynku finansowego, reprezentowanych przez KPF.

  Aby móc dobrze zdefiniować wyzwania na dziś i jutro, dokonano krótkiego podsumowania roku minionego. Zdaniem ekspertów KPF, choć część sektorów rynku finansowego odnotowała spore sukcesy, a inne zmagały się z dużymi wyzwaniami, ogólnie rok 2018 można zaliczyć do pomyślnych dla większości Członków tej organizacji.

 • Konferencja CSR Financial Day 2019 - Poznań, 10.04.2019 r.

  • Wydarzenia branżowe

  10 kwietnia 2019 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbędzie się IV edycja Konferencji CSR Financial Day, podczas której zaplanowano 3 sesje tematyczne:

  • Działania społeczne banków w Polsce – sesja zamknięta prezentująca wyróżnione działania CSR w ramach konkursu na działania społeczne
  • Edukacja konsumentów przez instytucje finansowe – regulacyjny obowiązek czy faktyczne działanie?
  • Jak (od)budować reputację instytucji finansowych?

  CSR Financial Day - Społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych to konferencja naukowa organizowana cyklicznie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przez Studenckie Koło Naukowe Bankowości i Pośrednictwa Finansowego działające przy Katedrze Pieniądza i Bankowości. Pomysłodawcą konferencji i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest prof. UEP dr hab. Krzysztof Waliszewski.

 • Czy z rynku w niedługim czasie znikną oferty produktów bankowych, które znamy dzisiaj? Czy chcąc otworzyć konto osobiste, nie będziemy mogli wybrać tego jednego, spośród wielu rodzajów oferowanych przez dany bank? Czy w telewizji nie zobaczymy już reklam kredytów, które posiadają z góry określone parametry? Być może okaże się, że jest to kwestia nie odległej przyszłości, ale np. następnej dekady. Idąc w ślady branży e-commerce, banki bowiem zaczęły stawiać na personalizację usług i oferowanych produktów, by te były jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb klientów niż dotychczas. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PwC , taka „rewolucja” w świecie finansów osobistych może stanowić odpowiedź na niski poziom satysfakcji konsumentów w sektorze bankowym. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego podpowiadają zatem, na czym będzie polegać wspomniana personalizacja.

 • Konferencja Sieci Agencyjnej i X Wielki Bal Fines

  • Wiadomości

  1 marca 2019 r. był wyjątkowym dniem dla Fines S.A. W Warszawie odbyła się po raz kolejny Konferencja Sieci Agencyjnej, której zwieńczeniem był X WIELKI BAL FINES. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu Partnerów biznesowych z branży consumer finance oraz czołowych pośredników finansowych działających pod marką Fines.

  Konferencja Sieci Agencyjnej Fines

  Na konferencji gościliśmy blisko 300 osób. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez przedstawicieli firmy – Piotra Przedlackiego, Prezesa Zarządu Fines S.A. oraz Krzysztofa Opalińskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Fines S.A. Na spotkaniu podsumowane zostały dotychczasowe działania biznesowe wdrożone w 2018 roku oraz przedstawione zostały plany na bieżący rok. Specjalnie na to wydarzenie przygotowany został film o historii Fines opowiadający o początkach istnienia firmy i o tym, jak z małej firmy udało nam się rozbudować markę do miana lidera na rynku finansowym.

 • Fines po raz kolejny otrzymał Certyfikat „Solidna Firma”. Warto podkreślić, że wyróżnienie to przyznano firmie już 12 rok z rzędu, co dodatkowo zostało nagrodzone Statuetką Szmaragdową. Profesjonalne podejście do partnerów biznesowych oraz do praw konsumentów, a przy tym wysoka jakość świadczonych usług to cechy, za które Fines został nagrodzony przez Program Solidna Firma. Certyfikat jest potwierdzeniem rzetelności i wiarygodności firmy oraz jej stabilnej sytuacji finansowej.

 • Zapraszamy do wywiadu z Panem Pawłem Podgórskim, Dyrektorem ds. rozwoju sieci sprzedaży Lendi, który przeprowadził Maciej Makowski, twórca serwisu FranczyzaBanku.pl.

  Panie Pawle, czym na tle innych franczyz finansowych wyróżnia się Lendi?

  Lendi to nie tylko franczyza finansowa, ale przede wszystkim partnerskie podejście, które zakłada rozwój marki razem z franczyzobiorcami– uwzględniając ich potrzeby i potrzeby rynku. Ponadto wyróżnia nas technologia – dzięki naszemu autorskiemu programowi możemy w ciągu zaledwie 2 minut zbadać zdolność kredytową klienta i dobrać odpowiednią ofertę bez wprowadzania danych do systemów bankowych i obniżania oceny scoringowej potencjalnego kredytobiorcy.

  Istotne jest również to, że Lendi należy do Grupy MZN Property – właściciela czołowych serwisów nieruchomościowych, w tym Morizon.pl, który miesięcznie odwiedza ok. 1,2 mln osób. Dla nas to stałe źródło klientów zainteresowanych finansowaniem zakupu domu, mieszkania czy lokalu komercyjnego.

 • W 2017 r. firmy z sektora pożyczek pozabankowych udzieliły 3,87 mln pożyczek – wynika z raportu „Sektor pożyczek pozabankowych – dwie strony rynku” opracowanego przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. W tym samym roku zysk netto branży wyniósł 212,3 mln zł.Wartość całego rynku, mierzona wartością portfela pożyczek,była na poziomie 4,3 mld zł.

  Polski Związek Instytucji Pożyczkowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego opracowały raport na podstawie sprawozdań finansowych i danych uzyskanych od instytucji pożyczkowych, które posiadają 80 proc. rynku. To pierwsze tak rzetelne badanie wyników finansowych sektora.

 • Fines najlepszym Partnerem Sprzedaży 2018!

  • Wiadomości

  Podczas uroczystej Gali Loan Magazine Awards, która odbyła się we Wrocławiu, przyznane zostały wyróżnienia dla tych produktów i usług polskiego rynku pozabankowego, które cechuje najwyższa jakość. W tym roku nagroda dla najlepszego Partnera Sprzedaży została rozdzielona na dwie kategorie – Partnera Sprzedaży Sieci Naziemnej oraz Partnera Sprzedaży Online.

  W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób związanych z rynkiem consumer finance. O nagrodzie najlepszego Partnera Sprzedaży zadecydowała w głosowaniu Kapituła Konkursowa, składająca się z przedstawicieli największych instytucji pożyczkowych w Polsce.

  Fines po raz trzeci z rzędu najlepszym Partnerem Sprzedaży

  Kryształowa statuetka w kategorii Partnera Sprzedaży Sieci Naziemnej 2018 została przyznana firmie Fines S.A. W imieniu spółki nagrodę odebrał Krzysztof Opaliński – Przewodniczący Rady Nadzorczej Fines S.A.

 • Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami pracowników działu rozwoju produktów Domu Finansowego QS na temat pożyczek pozabankowych.

  Kiedy i dlaczego Dom Finansowy QS postanowił wprowadzić do swojej oferty produkty pozabankowe?

  Wprowadzenie pożyczek pozabankowych do oferty Domu Finansowego QS miało związek z zaostrzeniem przepisów dotyczących przyznawania kredytów. Intensywny rozwój oferty pozabankowej w naszej firmie rozpoczął się w 2015 roku, a przyczyniła się do tego dynamiczna ekspansja firm pozabankowych działających na polskim rynku – ich ogólnodostępna reklama medialna i wzrost zaufania Klientów do instytucji pozabankowych. Była więc to odpowiedź na potrzeby naszych Agentów, a bezpośrednio Klientów, wśród których rosło zainteresowanie ofertą pożyczkową znanych firm.

 • Banki w ramach bankowości elektronicznej oprócz konta, oferują przedsiębiorcom wiele przydatnych usług wspierających prowadzenie biznesu, takich jak np.: obsługa księgowości, doradztwo w zakresie pozyskania funduszy unijnych czy korzystanie z programów lojalnościowych takich jak, chociażby moneyback, oferujących zwrot części środków wydanych np. na paliwo. Jednocześnie, prowadzenie rachunku, a co jest z tym związane, korzystanie z takich „dodatków” rzadko kiedy jest w pełni darmowe, więc przedsiębiorcom nie opłaca się lojalność. Często za zmianę konta można „zarobić" premię lub obniżyć stałe, miesięczne opłaty np. za przelewy ekspresowe czy walutowe. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) radzą, na co zwrócić uwagę, gdy chcemy otworzyć lub zmienić bankowy rachunek firmowy.

 • Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce aktywnie wspiera sektor FinTech w Polsce dlatego z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w III edycji Kongresu Sektora FinTech. Kongres odbędzie się dnia 7 marca 2019 roku w Hotelu Polonia Palace w Warszawie. Tegoroczny Kongres odbędzie się we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów MBA Politechniki Gdańskiej.

  Od kilku lat obserwujemy istotny wpływ sektora FinTech na sektor usług finansowych w Polsce, możemy mówić o rewolucji w sposobie funkcjonowania usług finansowych i wielu innych aspektów rynku finansowego. Kongres to dobre miejsce, aby postawić ważne pytania dotyczące przyszłości sektora FinTech.

 • Branża pośrednictwa finansowego w Polsce zakończyła 2018 r. z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży. Wartość nowych umów zawartych przy udziale ekspertów ZFPF w IV kwartale wyniosła ponad 6,4 mld zł, co oznacza wzrost aż o 45 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Eksperci ZFPF pośredniczyli także w udzieleniu kredytów gotówkowych na 775 mln zł, co r/r daje wzrost na poziomie 51 proc. Po bardzo dobrych trzech kwartałach, niespodzianką jest natomiast mocny spadek (o 31 proc.) wartości udzielonych kredytów dla firm w IV kwartale. Jest to wynik nagłego, drastycznego pogorszenia się dostępności tego rodzaju finansowania.

 • 7 sposobów na podniesienie zdolności kredytowej

  • Bankowość / Finanse

  Zbudowanie historii kredytowej, spłata mniejszych zobowiązań, pożyczenie pieniędzy na dłużej czy wybór raty równej a nie malejącej – to tylko kilka z prostych sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej. Odpowiednie uporządkowanie domowych finansów i planowanie są konieczne, aby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy z głową.

  Ankieta przeprowadzona przez NBP sugeruje, że banki utrudniają Polakom nieskrępowane korzystanie z kredytów mieszkaniowych. W praktyce sytuacja nie jest tak zła jak mogłoby się wydawać. Dowód? Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w styczniu 2019 roku Polacy wnioskowali o kredyty mieszkaniowe na przeciętną kwotę ponad 260 tys. zł. To o 16% więcej niż w rok wcześniej. Z danych Open Finance wynika ponadto, że gdyby dziś trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych chciała zadłużyć się na 30 lat, to mogłaby liczyć na kredyt mieszkaniowy w kwocie około 490 tysięcy złotych. To o 24 tysiące więcej niż rok temu. Jeśli jednak ktoś obawia się, że posiada za niską zdolność kredytową, może o nią dodatkowo zadbać. Open Finance prezentuje 7 sposobów na to, aby bank uznał, że może nam pożyczyć więcej.

 • Alior Bank stawia na szybkość i wygodę, wprowadzając do oferty Pakiet kredytowy dla mikro i małych firm. Aby z niego skorzystać, przedsiębiorca nie musi odwiedzać oddziału banku, ponieważ umowa na finansowanie może zostać podpisana od razu w siedzibie jego firmy – cały proces odbywa się bowiem online.

  Zarówno składanie wniosku o Pakiet kredytowy, jak i samo podpisanie umowy kredytowej dokonywane jest na tablecie, dlatego cały proces może się zamknąć w trakcie jednej wizyty bankiera u przedsiębiorcy. Wszystko odbywa się elektronicznie, na ekranie dotykowym urządzenia, co eliminuje konieczność drukowania papierowych dokumentów. Dokumentacja kredytowa zostaje przekazana przedsiębiorcy mailem w formie pliku PDF. Takie rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcom szybki i wygodny dostęp do finansowania.

 • Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, reprezentujące wszystkie segmenty rynku instytucji pożyczkowych, rozpoczęły wspólne prace nad zasadami dobrych praktyk. Celem samoregulacji jest dążenie do wykluczania nieuczciwych praktyk rynkowych i podniesienie standardów funkcjonowania branży. Najważniejsze obszary, które obejmie to: obchodzenie przepisów dotyczących rolowania i przekredytowanie konsumentów. FRRF i KPF zdiagnozowały niepokojące zjawiska rynkowe oraz zidentyfikowały najważniejsze obszary, które wymagają uregulowania lub wyeliminowania.

 • Nowy inwestor, nowe możliwości Domu Finansowego QS

  • Komunikaty prasowe

  W dniu 16.01.2019 roku Rafał Ćwikliński został inwestorem strategicznym Domu Finansowego QS. Objął też stanowisko Prezesa Zarządu, zastępując na tym stanowisku Artura Mojeckiego.

  Rafał Ćwikliński wywodzi się z branży ubezpieczeniowej, z którą jest związany od 1993 roku. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej. W 2002 roku założył QS Asist Sp. z o.o., w której pełnił funkcję Prezesa Zarządu, zaś w 2003 roku powołał do życia oraz objął obowiązki Prezesa Zarządu Asist Sp. z o.o. – ogólnopolskiej multiagencji ubezpieczeniowej, specjalizującej się w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych.

 • Jak wynika z danych GUS, w III kwartale 2018 r. inwestycje firm były jednym z głównych kół zamachowych polskiej gospodarki i wzrosły o blisko 10 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. To oznacza, że mamy dobrą koniunkturę i warunki sprzyjające rozwojowi biznesu. Aby jednak przedsiębiorcy mogli w pełni wykorzystać ten potencjał, często muszą posiłkować się zewnętrznym źródłem finansowania, najczęściej w postaci kredytu. Problem jednak polega na tym, że nie każde przedsiębiorstwo dostanie go „od ręki”. W najcięższej sytuacji są biznesy od niedawna obecne na rynku. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, jak zadbać o zdolność kredytową firmy i przygotować się do rozmów z kredytodawcą, by skutecznie zwiększyć szanse na przyznanie dodatkowych funduszy w nadchodzącym roku.

 • W przyszłym roku rekordowo duża liczba kredytobiorców straci dopłaty do kredytów hipotecznych, udzielanych w ramach programu „Rodzina na swoim”. Z wyliczeń Expandera wynika, że koniec dopłat oznacza wzrost raty o ok. 42% w przypadku rodziny i o ok. 21% w przypadku, gdy z programu korzystał singiel. Jednocześnie oznacza jednak również koniec ograniczeń w zakresie korzystania z własnego mieszkania - będzie można je zamienić na większe lub wynająć.

  W przypadku programu „Rodzina na swoim” (RnS) dopłaty przez 8 pierwszych lat spłaty pokrywają mniej więcej połowę naliczających się odsetek. Po tym okresie trzeba zacząć spłacać całą ratę. W tym roku taka właśnie podwyżka dotknęła posiadaczy 43 120 kredytów udzielonych w 2010 r. W przyszłym roku skończą się dopłaty do kredytów z 2011 r., w którym program RnS cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Udzielono wtedy aż 51 328 takich kredytów.

 • Sektorem MSP polska gospodarka stoi – nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady: mikro-, małe i średnie firmy stanowią aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce i 75 proc. wszystkich klientów firm leasingowych. Tzw. „misie” chętnie wybierają tę formę finansowania, dla wielu jest to bowiem jedyna szansa na zrealizowanie niezbędnych inwestycji, takich jak np. zakup firmowego samochodu. Choć blisko 9 na 10 przedsiębiorców, którzy skorzystali z leasingu, jest zadowolonych ze swojego wyboru, temu sposobowi finansowania nadal jest daleko do ideału. Co dla najmniejszych firm jest największą bolączką?

 • Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiej kampanii cross mediowej „Sukces w biznesie” jest MediaPlanet. Celem kampanii jest przekazanie wartościowych informacji osobom, które chcą rozpocząć własny biznes. Jest to kompendium wiedzy oraz ogromna dawka inspiracji dla wszystkich, którzy planują otwarcie firmy oraz dla mikroprzedsiębiorców pragnących rozwijać swoją działalność.

 • Dnia 23 listopada 2018 r. w Hotelu Bellotto mieszczącym się w XVI wiecznym Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się VIII gala charytatywna na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” oraz Kliniki Budzik zorganizowana przez magazyn „Businesswoman & life”. Podczas gali miała miejsce premiera i licytacja kalendarza magazynu Businesswoman & life 2019.

  W kalendarzu gwiazd na poszczególnych planszach pozowały znane osobowości w duetach z kobietami biznesu: Ewa Błaszczyk i Katarzyna Trawińska, Anna Samusionek i Katarzyna Cebulska-Bajera, Helena Norowicz i Patrycja Cierocka -Szumichora, Anna Guzik i Monika Hołymczuk, Kasia Moś i Violetta Nowak, Daria Ładocha i Dominika Flaczyk, Agnieszka Kaczorowska i dr Justyna Bukowska-Kania, Mariola Bojarska-Ferenc i Marta Bocheńska-Pachuta, Beata Pawlikowska i Magdalena Pasik-Zagalska, Anna Seniuk i Katarzyna Kolmetz, Katarzyna Cichopek i Beata Leszczyńska, Ewa Kasprzyk i Dominika Maciołek, Kasia Sokołowska i Monika Głogowska, Dorota Gardias i Monika Duda.

 • Po raz kolejny ANG Spółdzielnia udowodniła, że jest nie tylko bardzo dobrze funkcjonującą biznesowo organizacją, ale i zaangażowanym pracodawcą, tworzącym satysfakcjonujące miejsce pracy. Tytuł Najlepszego Pracodawcy Aon Hewitt potwierdził, że dla współpracowników misja oraz odpowiedzialność społeczna jest równie ważna, co osiąganie przez firmę coraz lepszych wyników biznesowych.

  - Nasza organizacja ciągle rośnie, dołączają do nas kolejni współpracownicy, dlatego tak istotne jest dla nas zadbanie o to, żeby każdy czuł się w firmie ważny, doceniany i współodpowiedzialny. Naszym celem było stworzenie organizacji odpowiedzialnej, zaangażowanej, etycznej, a żeby to osiągnąć, podobnej postawy musimy wymagać od nas wszystkich,czyli osóbtworzących Spółdzielnię. Badanie pokazuje, jak fajnych ludzi mamy w organizacji. Ich zaangażowanie jest dla nas wskazówką, żeby trzymać się kierunku, jaki obraliśmy na samym początku powstawania Spółdzielni – mówi Artur Nowak – Gocławski z ANG Spółdzielni.

 • Niemal 6,4 mld zł – to łączna wartość udzielonych kredytów hipotecznych w III kwartale 2018 r. przy wsparciu największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce. Taki wynik oznacza, że co drugi (wartościowo) kredyt mieszkaniowy w naszym kraju został udzielony z pomocą eksperta finansowego należącego do ZFPF .W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wolumen wzrósł aż o 48 proc. Eksperci ZFPF pośredniczyli także w udzieleniu kredytów firmowych o wartości 744 mln złoraz kredytów gotówkowych za 755 mln zł. W przypadku tych grup produktów, wzrosty wyniosły kolejno 22 proc. i 47 proc. r/r.

 • Do tej pory ANG Spółdzielnia znajdowała się tuż za podium zestawienia firm z najlepszymi wynikami dotyczącymi wartości sprzedanych kredytów hipotecznych. Odpowiedzialna sprzedaż i konsekwentne przestrzeganie swoich zasad poskutkowało awansem Spółdzielni na trzecie miejsce.

  - Te wyniki oczywiście bardzo nas cieszą, jednak rywalizacja z innymi firmami nie jest dla nas najważniejsza. Jest to dla nas przede wszystkim znak, że nasze działania, opierające się na odpowiedzialnej sprzedaży i etycznym podejściu do klienta, nie pozostają niezauważone – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

 • Coraz mniej banków, coraz wyższe opłaty

  • Bankowość / Finanse

  Z naszego rynku zniknie kolejny już bank, ponieważ Millennium przejmuje Euro Bank (za 99,79 procent akcji Millennium zapłaci 1 mld 833 mln zł. Fuzja prawna i operacyjna to perspektywa końca 2019 roku -przyp. red.). To nienajlepsza informacja, gdyż im mniejsza konkurencja, tym bankom łatwej będzie podnosić opłaty. Według najnowszych danych NBP średni koszt prowadzenia konta i używania karty wynosi już prawie 120 zł rocznie. Expander zwraca uwagę, że w ciągu 5 lat te koszty wzrosły aż o 20%. Na szczęście jedynie w 5 z 17 badanych banków, tego typu prowizje są bezwarunkowe. W pozostałych da się obniżyć koszty do zera, ale pod warunkiem zapewnienia regularnych wpływów i aktywnego korzystania z karty.

 • Serdecznie zapraszamy na czternastą edycję Kongresu Consumer Finance w dniach 6-7 grudnia 2018 r. w Warszawie w Centrum Giełdowym (ul. Książęca 4). Współorganizatorami wydarzenia są Gdańska Akademia Bankowa oraz Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

  Od kilkunastu lat Kongres Consumer Finance to największe branżowe forum dyskusyjne o wyzwaniach, problemach i perspektywach rynku consumer finance. Na początku Kongresu zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu VERBA VERITATIS.

 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A. przejął podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska S.A., tym samym umocni swoją pozycję wśród wiodących instytucji finansowych w Polsce. Nastąpiło to 31 października 2018 r. wraz z dokonaniem wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Bank BGŻ BNP Paribas przejął wszelkie prawa i obowiązki względem klientów nabytej części Raiffeisen Bank Polska.

 • Tegoroczny Kongres rozpocznie II Debata Gigantów Bankowości Detalicznej, do której zaproszeni zostali Prezesi siedmiu największych banków detalicznych w Polsce. Tematem przewodnim debaty będzie pytanie: „Bankowość detaliczna – jak przygotować się na zmianę koniunktury?” Podczas dyskusji poruszone zostaną takie aspekty jak uwarunkowania makroekonomiczne, presja na rentowność, ryzyko i stabilność sektora oraz konsolidacja sektora.

  Kongres Bankowości Detalicznej w ciągu dziesięciu minionych edycji stał się najważniejszą platformą merytorycznej dyskusji o perspektywach rozwoju bankowości detalicznej w Polsce. Kongres jest swoistym branżowym think tankiem obejmującym debaty, rekomendacje i publikacje. Eksperci związani z Kongresem uczestniczą także w międzynarodowych konsultacjach dotyczących bankowości detalicznej i przedstawiają stanowiska specjalistów z polskiego sektora bankowego.

 • Bank BGŻ BNP Paribas zebrał najważniejsze porady dla przedsiębiorców i wydał publikację „Jak sfinansować rozwój małej i średniej firmy?”, którą można bezpłatnie pobrać w serwisie FranczyzaBanku.pl (link znajduje się w niniejszym artykule). Poradnik jest efektem spotkań z przedstawicielami małych i średnich firm w ramach inicjatywy Akademia Biznesu Banku BGŻ BNP Paribas. Podczas nich eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcami. Teraz – dzięki publikacji zbierającej najważniejsze zagadnienia – dostęp do wniosków i porad zyskają wszyscy zainteresowani.

 • Jak podaje Związek Banków Polskich, już blisko 2,2 mln Polaków zdecydowało się na kredyt hipoteczny. Po raz pierwszy w historii wartość zadłużenia rodzimych gospodarstw domowych z tego tytułu przekroczyła ponad 400 mld zł. Dane te pokazują, że nadal chętnie sięgamy po to rozwiązanie, by sfinansować zakup wymarzonych „czterech kątów”, mimo zakończenia programu „Mieszkanie dla Młodych”, który umożliwiał zaciągnięcie kredytu na preferencyjnych warunkach. Niestety, żadne badania nie analizują, czy wszyscy kredytobiorcy są zadowoleni ze swojego wyboru, czy może żałują decyzji o wzięciu kredytu, który stał się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a w konsekwencji przyczyną poważniejszych problemów finansowych. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto znać kilka istotnych faktów, zanim udamy się do banku po kredyt.

 • Prowadząc firmę należy liczyć się ze sporymi kosztami zakupu środków trwałych niezbędnych w prowadzeniu działalności. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającymi środkami własnymi, warto rozważyć skorzystanie z finansowania zewnętrznego – leasingu czy pożyczki. W przypadku leasingu dla przedsiębiorcy bardzo istotne mogą okazać się spore korzyści podatkowe, natomiast pożyczka z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla podmiotów starających się o dotacje unijne. Każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety, dlatego wybór jednej z nich powinien być poprzedzony uważną analizą.

 • Dane za II kwartał 2018 roku, obrazujące działalność sektora pośrednictwa finansowego, potwierdzają: rosną salda kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz firmowych, sprzedanych przez pośredników. Dynamicznie rośnie także znaczenie usług sektora pośrednictwa finansowego dla dostawców produktów kredytowych i ich udział w realizacji celów sprzedażowych banków.

 • Dziś mijają dwa lata pracy w modelu franczyzowym! Nasuwają nam się nowe wnioski i wiemy w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Dom finansowy QS istnieje od 2001 roku i jest najdłużej działającą firmą pośrednictwa finansowego w Polsce. Odpowiadając na potrzeby rynku w 2016 roku zdecydowaliśmy się na ogólnopolski rozwój w modelu franczyzowym. Pierwsze dwa lata był to okres intensywnego rozwoju i dynamicznego pozyskiwania nowych placówek franczyzowych. Obecnie chcemy skupić się na rozwoju naszych Partnerów. Stawiamy na jakość współpracy, a nie na ilość kropek na mapie. Bardzo precyzyjnie przygotowaliśmy się do wejścia na rynek franczyzowy i stworzyliśmy unikalny i wciąż udoskonalany zakres usług oferowany naszym franczyzobiorcom. Chcemy być w bliskim kontakcie z naszymi placówkami, dlatego stawiamy na otwartą komunikację, ale także dostarczamy naszym partnerom narzędzia ułatwiające szybką wymianę informacji. Rozwój narzędzi nad którym czuwa cały zespół programistów, daje naszym Partnerom dużą przewagę konkurencyjną.

 • Przedstawiciele sektora pośrednictwa finansowego, zrzeszeni w KPF, wybrali instytucje finansowe, działające według najwyższych standardów we współpracy z podmiotami pośredniczącymi w sprzedaży ich produktów. W tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu o „Laur Pośredników Finansowych”, miejsca pierwsze w swych kategoriach zajęli: Nest Bank, Gothaer oraz hapipożyczki.

  „Laur Pośredników Finansowych” to inicjatywa przedstawicieli sektora pośrednictwa finansowego, zrzeszonych w KPF, polegająca na dokonaniu oceny partnerskich instytucji finansowych i przyznaniu wyróżnień tym, których standardy w zakresie współpracy z pośrednikami są najwyższej jakości. Oceniane instytucje podzielono na trzy kategorie: bank, instytucja pożyczkowa i towarzystwo ubezpieczeniowe. W głosowaniu pod uwagę brane są m.in. standardy współpracy i komunikacji ocenianej firmy z pośrednikami oraz sprawność, przejrzystość i przewidywalność procesu sprzedaży produktu. W ty roku kryteria konkursowe poszerzono o te związane z monitorowaniem jakości agencyjnych praktyk sprzedażowych celem przeciwdziałania zjawisku missellingu i wyłudzeniom.

 • Wchodząca w życie od 1 października ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma na celu uporządkowanie rynku ubezpieczeniowego i zwrócenie większej uwagi na ochronę klientów. Nowe przepisy są odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD) i mają przystosować polskie prawo do tego, które obowiązuje w Unii Europejskiej. Eksperci ds. ubezpieczeń, od miesięcy przygotowujący się do wprowadzenia nowych przepisów w swoich firmach, wskazują na wątpliwości, których ustawa nie do końca precyzuje.

 • Alior Bank triumfuje pięciokrotnie!

  • Komunikaty prasowe

  Alior Bank zdobył pierwsze miejsca w rankingach Forbesa jako Bank przyjazny dla firmy oraz Bank rekomendowany firmie. Ten drugi tytuł został przyznany przez redakcję po raz pierwszy w historii plebiscytu. Alior Bank może też poszczycić się mianem Przyjaznego banku Newsweeka, gdzie w rankingu zdeklasował konkurencję w dwóch kluczowych dla siebie kategoriach – Bankowość tradycyjna i Bankowość internetowa. Ponadto, uplasował się na drugiej pozycji pod względem Bankowości hipotecznej.

 • Najważniejsze pojęcia z polisy ubezpieczeniowej

  • Bankowość / Finanse

  Z badań wynika, że przy zawieraniu ubezpieczenia wciąż nie poświęcamy należytej uwagi podpisywanym dokumentom. Warto jednak zapoznać się z kluczowymi pojęciami, które definiują polisę i jej zakres ochrony. 68 proc. Polaków uważa się za odpowiedzialnych konsumentów. Mimo to tylko 33 proc. czyta dokładnie całą umowę. Aż 48 proc. sprawdza jedynie dane personalne i pobieżnie sprawdza główne zapisy, a 8 proc. badanych podpisuje umowy bez sprawdzania i czytania czegokolwiek – wynika z badań przedstawionych na V Konferencji Nienieodpowiedzialni, które przeprowadził Dom Badawczy Maison&Partners przy współpracy z dr Martą Marchlewską z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. 

  Świadomy konsument powinien zapoznać się nie tylko z umową, ale kluczowymi pojęciami z polisy. Oto one:

 • Studia podyplomowe: Bankowość i doradztwo finansowe. Rekrutacja do 15.10.2018r.

  • Wydarzenia branżowe

  Do 15 października 2018 r. trwa rekrutacja na studia podyplomowe Bankowość i doradztwo finansowe (IV edycja) prowadzone przez Katedrę Pieniądza i Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Celem Studium jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z 2 obszarów tematycznych – Bankowości i Doradztwa finansowego. Program studiów we wskazanych obszarach spełnia europejskie standardy określone przez Związek Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB 3E w przypadku modułu Bankowość oraz Europejską Federację Doradców Finansowych EFFP Europa (European Federation of Financial Professionals) w Bad Homburg (Niemcy) za pośrednictwem Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego (EFG®, European Financial Guide) w przypadku modułu Doradztwo finansowe.

 • Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła sprzeciwu co do zamiaru nabycia przez BNP Paribas S.A. mniejszościowego pakietu akcji Raiffeisen Bank Polska S.A. i zezwoliła na podział przejmowanego banku. Łączną cenę transakcji ustalono na 3,25 mld zł.

  W kwietniu 2018 r. Grupa BNP Paribas zawarła porozumienie z Raiffeisen Bank International w sprawie nabycia przez Bank BGŻ BNP Paribas podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska (RBPL). Transakcja jest przeprowadzana w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie jego podstawowej działalności przez Bank BGŻ BNP Paribas. W lipcu br. Komisja Europejska nie zgłosiła sprzeciwu wobec planowanego przejęcia, co było jednym z warunków przeprowadzenia transakcji. Dzisiejsze decyzje KNF potwierdziły spełnienie kluczowych wymogów regulacyjnych potrzebnych do sfinalizowania przejęcia podstawowej działalności RBPL.

 • Nowe, białe logo z czerwonym napisem, ma bardziej niż dotychczas wyeksponowaną część “Consumer Bank” – która definiuje strategię. Pod nowym szyldem Santander Consumer Bank, tak jak dotychczas, będzie koncentrować się na obszarze kredytów konsumenckich. Oferuje klientom szeroki zakres rozwiązań finansowych, obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty na zakup towarów i usług czyli popularne raty, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe.

 • Wyniki sektora leasingowego w Polsce po I połowie 2018 r.

  • Komunikaty prasowe

  Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Z roku na rok rośnie udział firm leasingowych w finansowaniu inwestycji, szczególnie inwestycji firm w ruchomości.

  „Branża leasingowa ma coraz większy wpływ na tworzenie PKB w Polsce. Relacja wartości inwestycji współfinansowanych przez sektor leasingowy do łącznego PKB w Polsce była na koniec 2017 na znacznie wyższym poziomie niż w pozostałych krajach europejskich. Nasze prognozy mówią o wzroście tego wskaźnika z 3,4 do blisko 4% na koniec tego roku” – powiedział Andrzej Krzemiński, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

 • Wyniki europejskiego rynku leasingu w 2017 r.

  • Komunikaty prasowe

  Federacja Leaseurope, reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że w 2017 roku całkowita wartość nowych umów leasingowych, zawartych w Europie wyniosła 384,1 mld euro . Europejski rynek leasingu w ubiegłym roku odnotował tym samym +9,4 proc. dynamikę (w porównaniu do 2016r.).

  Co istotne, ożywienie było widać we wszystkich kategoriach aktywów ruchomych, finansowanych przez europejskich leasingodawców. W 2017r. wartość umów odnoszących się do leasingu pojazdów osobowych wzrosła o +9,9% (r/r),dynamika segmentu samochodów dostawczych wyniosła +7,9%, podczas gdy transakcje dotyczące maszyn i urządzeń przemysłowych osiągnęły +14,9% wzrost r/r. Dobre wyniki były udziałem także leasingu komputerów i maszyn biurowych (+3% r/r), a jedynie obszar leasingu nieruchomości odnotował ujemną 3,5% dynamikę (r/r).

 • Powrót do pracy po długo wyczekiwanym urlopie to dla wielu prawdziwy dramat. Nie chodzi o odległą perspektywę kolejnych wolnych dni, ale o fakt, że jesteśmy niezadowoleni ze swojej pracy i zarobków. Wbrew pozorom wakacje, to czas sprzyjający przemyśleniom. Wrzesień to natomiast dobry moment na podjęcie decyzji o rozpoczęciu pracy na swój rachunek. Perspektywa bycia swoim szefem i osiągania znacznie wyższych dochodów jest kusząca, ale żeby odnieść sukces trzeba się dobrze przygotować. Expander podpowiada co zrobić żeby z następnego urlopu wracać bez depresji.

 • Pomysłów na własny biznes jest wiele, ich ilość ograniczona jest wyłącznie przez ludzką wyobraźnię i kreatywność. Bez względu na branżę, każdy koncept biznesowy musi być odpowiedzią na aktualne potrzeby klientów. Przede wszystkim musi rozwiązywać ich problemy, aby wystąpiła naturalna potrzeba korzystania z danej usługi lub produktu. W ten nurt wpisuje się sektor pośrednictwa finansowego, w którym w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało tysiące firm specjalizujących się w sprzedaży kredytów.

 • Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych zaprasza do udziału w IV Kongresie Pośrednictwa Finansowego, Kongres będzie miał miejsce w Warszawie w dniu 2 października 2018 roku. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Związek Banków Polskich, Związek Polskiego Leasingu, Polski Związek Faktorów, Izba Domów Maklerskich, Fundacja EFPA Polska oraz Warszawski Instytut Bankowości.

  Organizowany od 2015 roku Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne wydarzenia dla sektora pośrednictwa finansowego w Polsce. Kongres jest miejscem otwartej dyskusji o stanie i perspektywach rozwoju sektora, dyskusji o praktykach biznesowych sektora a także platformą wymiany najlepszych doświadczeń zbudowaną w ten sposób by wpływała na kształt standardów etycznych i biznesowych sektora.

 • Publikowany cyklicznie przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) raport „Sektor pośrednictwa kredytowego w Polsce” pokazuje, że głównym partnerem dla pośredników są wciąż banki komercyjne. Dynamicznie rozwijający się sektor instytucji pożyczkowych jest ważnym, ale wciąż tylko dopełnieniem w strukturze produktów oferowanych przez pośredników. Na dziewięć kredytów bankowych, sprzedanych przez pośredników, przypada bowiem jedna pożyczka pozabankowa.

  Banki stanowią o „być albo nie być” sektora pośrednictwa, zatem to, co się dzieje w bankowości, jest dla pośredników sprawą o podstawowym znaczeniu. Konsolidacja w sektorze bankowym, podatek bankowy, wpłaty ratunkowe, wyższe składki na BFG, obciążenia regulacyjne i niestabilne przepisy prawne powodują, że wskaźniki zwrotu z kapitału spadły poniżej poziomów akceptowanych przez inwestorów, dla których Polska jest nadal w koszyku EmergingMarkets. To także źródło wyzwań we współpracy na linii bank – pośrednik.

 • Z danych Związku Banków Polskich wynika, że kredyt nadal jest najpopularniejszym zewnętrznym sposobem finansowania przedsiębiorstw w Polsce. Ponad połowa średnich firm i dwie piąte mikro i małych przedsiębiorstw aktualnie korzysta z kredytów bankowych – wynika z badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych”. Na koniec 2017 r. banki w Polsce udzieliły przedsiębiorstwom łącznie ponad 366 mld zł kredytów. Jednak uzyskanie kredytu na firmę wcale nie jest takie łatwe, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy o kredyt stara się spółka.

 • Zakończyła się VI Edycja Letniej Akademii Doradcy Fines

  • Komunikaty prasowe

  2 sierpnia w Gdańsku zakończyła się VI Edycja Letniej Akademii Doradcy Fines. Szkolenia obejmowały aktualne wiadomości z zakresu pożyczek pozabankowych. W tym roku spotkania zostały dodatkowo wzbogacone o specjalną sesję RODO, podczas której uczestnicy poznali zasady funkcjonowania RODO.

  Trasa „Tour de Fines” wiodła aż przez 15 miast. Pracownicy Fines wraz z przedstawicielami największych firm pożyczkowych pokonali tysiące kilometrów, żeby spotkać się ze swoimi Agentami i Doradcami. Spędzono dziesiątki godzin w salach szkoleniowych, aby móc przekazać uczestnikom wiedzę produktową. Dodatkowo w 10 miastach po szkoleniach został zorganizowany cykl spotkań networkingowych pt. „Wakacyjne popołudnie z Fines”. Była to doskonała okazja dla uczestników Akademii Doradcy Fines, aby podczas kolacji grillowej lepiej się poznać, wymienić opiniami i doświadczeniami.

 • W II kwartale 2018 r. firmy należące do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego zanotowały kolejny rekord sprzedaży. Eksperci ZFPF pośredniczyli w udzieleniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 6,1 mld zł. To aż o 35 proc. więcej niż przed rokiem. Jeszcze bardziej, bo o 43 proc. wzrosła wartość sprzedanych przez pośredników kredytów gotówkowych. W przypadku produktów firmowych ten wzrost wyniósł 16 proc.

  Co drugi kredyt hipoteczny udzielony przez pośredników ZFPF

  W II kwartale 2018 r. można było obserwować kontynuację dużego zainteresowania kredytami hipotecznymi. Z danych NBP wynika, że w tym okresie łączna wartość udzielonych hipotek wyniosła 12,8 mld zł. Duży udział w ich sprzedaży mieli pośrednicy finansowi, którzy w II kw. 2018 r. pomogli w przyznaniu finansowania o wartości ponad 6,1 mld zł, co daje wynik lepszy o 35 proc. niż przed rokiem.

 • Darmowe konta we wszystkich bankach

  • Bankowość / Finanse

  8 sierpnia 2018 r. weszły w życie przepisy zobowiązujące banki do wprowadzenia do oferty tzw. rachunku podstawowego. Zarówno za korzystanie z niego jak i za wydanej do niego karty nie będą naliczane żadne prowizje. Darmowe będą również przelewy internetowe i 5 wypłat z bankomatów obcych w miesiącu. Expander zwraca jednak uwagę, że najbardziej bolesne dla banków będzie to, że z kontem podstawowym nie może być powiązany żaden produkt kredytowy.

  Wszystkie banki muszą wprowadzić do oferty konto podstawowe. Nie mają jednak obowiązku ich reklamowania, więc najprawdopodobniej nie będą aktywnie proponowały ich klientom. Dla banków najbardziej bolesny wcale nie będzie brak opłat, lecz inny element nowych przepisów. Z kontem podstawowym nie może być powiązany żaden produkt kredytowy, a kredyty przynoszą bankom wysokie zyski. Aby zachęcić klienta z kontem podstawowym do zaciągnięcia pożyczki, trzeba będzie go również przekonać do zmiany rachunku. To oznacza więcej komplikacji, a więc rośnie ryzyko, że klientem zadłuży się w innym banku.

 • W 2017 roku ataki hakerskie dotknęły połowy polskich instytucji finansowych, przynosząc wielomilionowe straty. Nieustannie rośnie także liczba fałszerstw, kradzieży tożsamości oraz wyłudzeń kredytowych. Skalę wyłudzeń i nadużyć, zidentyfikowanych w poszczególnych latach, pomaga określić coroczne, prowadzone od 2009 roku, badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i EY „Nadużycia w sektorze finansowym”. Trwa właśnie kolejnaedycja tego wyjątkowego projektu badawczego.

  Badanie „Nadużycia w sektorze finansowym” to pierwsze badanie z zakresu wyłudzeń, które obejmuje niemal cały rynek finansowy. Jego celem jest zobrazowanie zjawiska nadużyć występujących w instytucjach działających w różnych sektorach rynku usług finansowych w Polsce. Adresatami zaproszenia do wypełnienia ankiety są eksperci, którzy na co dzień zajmują się przeciwdziałaniem nadużyciom, posiadający wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Instytucje, które odpowiadają założeniom co do zakresu podmiotowego badania, to banki, firmy leasingowe, instytucje pożyczkowe, firmy pośrednictwa kredytowego, zakłady ubezpieczeń, firmy telekomunikacyjne, a także centra usług wspólnych dedykowane branży finansowej.

 • Znaczący wzrost sprzedaży w Open Finance S.A.

  • Komunikaty prasowe

  Pierwsza połowa 2018 roku okazała się bardzo udana dla największego w Polsce pośrednika finansowego. Łączna wartość sprzedaży produktów finansowych oraz nieruchomości za ten okres wyniosła prawie 7 mld złotych. Sieci sprzedaży Open Finance S.A.zamknęły pierwsze półrocze 2018 roku sprzedażą kredytów na poziomie 5,3 mld zł, co stanowi wzrost o 25% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2017. Ponad 4,4 mld zł z tego stanowiły kredyty hipoteczne, których sprzedaż dynamicznie wzrosła (30% rok do roku). Warto zauważyć, że spółka Open Finance zanotowała wzrosty nie tylko w segmencie kredytów mieszkaniowych, ale również gotówkowych (485 mln zł, +11% rok do roku) oraz firmowych (418 mln zł, +6% rok do roku).

 • Większość przedsiębiorstw, a zwłaszcza z sektora MŚP, chętnie korzysta z wszelkich możliwych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, które potem można zainwestować w rozwój firmy. Jednym z takich sposobów jest korzystanie z ulg podatkowych, związanych z użytkowaniem samochodu.

  Obowiązujące przepisy

  Do tej pory, w przypadku zakupu samochodu w leasing, całość opłat - czyli opłatę wstępną, miesięczne raty leasingowe, itp., mogliśmy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kredyt nie daje takiej możliwości, tu kosztem są odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z obowiązującymi nadal przepisami, okres amortyzacji nowego samochodu wynosi 5 lat i przez taki czas możemy proporcjonalnie obniżać podstawę opodatkowania, nawet gdy umowa kredytowa trwa np. 3 lata. Dodatkowo, w przypadku samochodów osobowych, których wartość przekracza 20 tys. euro, amortyzacja powyżej tej kwoty nie jest kosztem uzyskania przychodu.

 • Tylko imię, nazwisko i numer PESEL wystarczyły oszustom, by wyłudzić kilkanaście kredytów w sumie na dziesiątki tysięcy złotych. Nic więcej się nie zgadzało: ani numer dowodu osobistego, ani adres zamieszkania. Ich ofiarą padł pięćdziesięciolatek z Wałcza. O całej sprawie dowiedział się, gdy komornik wszedł na jego konto i zablokował środki. Nie musiało tak być. Gdyby korzystał z Alertów BIK, do tej sytuacji wcale by nie doszło. Warto włączyć ochronę przed wyłudzeniem i wiedzieć, jak chronić swoje finanse przed oszustami.

  15 kredytów na kilkadziesiąt tysięcy złotych – tyle do spłaty ma obecnie pięćdziesięciolatek z Wałcza. Pan Adam sprawdził swoją historię kredytową w raporcie BIK, dopiero po wizycie komornika. Okazało się, że w ciągu ostatnich dwóch lat „zaciągnął” aż 15 kredytów w różnych firmach pożyczkowych.

 • Osoby, które przez ostatnie 6 lat zaciągały kredyty hipoteczne, nie mają doświadczeń z rosnącymi ratami. Mowa o ponad milionie gospodarstw domowych. Dla nich mogąca kiedyś nadejść seria podwyżek stóp procentowych mogłaby okazać się szokiem – przestrzega Open Finance.

  Stopy procentowe zostały ostatnim razem podwyższone w maju 2012 roku, czyli już ponad 6 lat temu. Przez ten czas posiadacze kredytów hipotecznych, o ile obserwowali zmiany poziomu raty, to prawie wyłącznie in minus. W efekcie spłacanie długów mieszkaniowych stawało się w ostatnim czasie coraz prostsze. Stan taki jest o tyle niepokojący, że obecnie spłacanych jest ponad milion kredytów hipotecznych zaciąganych w latach 2012 – 18 – wynika z szacunków Open Finance opartych o dane KNF i AMRON – SARFiN.

 • Trwa ogólnopolska kampania letnia - Fines Cafe!

  • Wiadomości

  Fines Cafe! to już II edycja projektu, podczas którego mobilny rower w ciągu 3 wakacyjnych miesięcy odwiedzi 100 placówek Fines Operator Bankowy w ponad 90 miastach Polski. Rower wyposażony jest w kawę, herbatę oraz lemoniadę i soki ze świeżo wyciskanych owoców, które bezpłatnie rozdawane są wszystkim chętnym.

  Pobudzamy do dobrych decyzji to hasło, którym Fines S.A. kieruje się każdego dnia. Chcemy dać mieszkańcom możliwość alternatywnej opcji spędzenia wolnego czasu na Finesowych leżakach i jednocześnie drobnym gestem urozmaicić codzienną drogę z pracy do domu, czy popołudniowy spacer. W sieci franczyzowej Fines Operator Bankowy stawiamy nie tylko na jakość i solidność, ale również na niezwykle istotne relacje z Klientami i kreatywne podejście do biznesu – wyjaśnia Przemysław Nazar z Fines S.A.

 • Drożeją kredyty konsumpcyjne, ale tanieją hipoteczne

  • Bankowość / Finanse

  W tym roku Polacy wyjątkowo chętnie się zadłużają i to zarówno na konsumpcję jak i na zakup nieruchomości. Nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę niskie bezrobocie i rosnące płace. Warto też dodać, że kredyty ratalne i pożyczki gotówkowe pod koniec ubiegłego roku były najtańsze w historii. Expander zwraca jednak uwagę, że w tym roku ich oprocentowanie rośnie i zbliża się do dawno niewidzianego poziomu 8%. W lepszej sytuacji są ci, którzy zaciągają kredyty hipoteczne - ich oprocentowanie spada. Lawinowo rośnie za to wartość złożonych wniosków – wg. BIK w maju była aż o 25% wyższa niż przed rokiem.

 • Podczas uroczystej gali kończącej Horyzonty Bankowości 2018, ogłoszono zwycięzców XXIII rankingu „Największe banki w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK”. Nagrody główne otrzymały PKO Bank Polski, Alior Bank oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

  – Bankowość idzie w kierunku bezpieczeństwa i innowacji – dotyczy to także Polski. Banki wkładają coraz więcej wysiłku w pozyskanie kapitału co wynika z obecnych stop procentowych i faktu, że rosnące koszty, m.in. z powodu nadmiaru regulacji, dają inwestorom mniejszy zwrot z kapitału. Dlatego banki muszą obniżyć koszty przez dalszą cyfryzację oraz nawiązanie nowego typu relacji z klientami. W przypadku ich najmłodszego pokolenia pomocne będą rozwiązania opracowywane z fintechami. Banki muszą przekonać klientów, że tylko one – m.in. przez to, że są objęte nadzorem i gwarancjami – dają im maksymalne bezpieczeństwo– powiedział redaktor naczelny Stanisław Brzeg-Wieluński.

 • 16,6% – przy takiej części udzielonych kredytów hipotecznych pośredniczył Open Finance w pierwszym kwartale br. To najwyższy udział w rynku od 6 lat. W ciągu zaledwie 3 miesięcy br. banki udzieliły prawie 55,2 tysięcy kredytów mieszkaniowych o wartości ponad 12,9 miliardów złotych – wynika z najnowszego raportu AMRON – SARFiN. To najwyższy wynik od 2012 roku. W tym rynkowym torcie firmy pośrednictwa finansowego mają spory udział. Pozycję lidera niezmiennie zajmuje Open Finance, który w pierwszym kwartale 2018 roku pośredniczył w udzielaniu ponad 2,1 miliardów kredytów mieszkaniowych. Odpowiada to niemal 17-proc. udziałowi w rynku.

 • Pięć sposobów na tani kredyt hipoteczny

  • Bankowość / Finanse

  Zainteresowanie kredytami hipotecznymi w tym roku jest ogromne. Według BIK od stycznia do kwietnia udzielono ich na kwotę 27,2 mld zł, czyli o prawie 9% więcej niż przed rokiem. Tym, którzy dopiero zamierzają kupić nieruchomość z pomocą kredytu, Expander podpowiada co zrobić, aby obniżyć koszty kredytu nawet o 100 000 zł.

  Nawet 67 000 zł mniej dzięki porównywaniu ofert

  Wielu Polaków jest przyzwyczajonych do korzystania z usług tylko jednego banku. W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego nie można jednak pozwolić sobie na takie postępowanie. Co prawda porównywanie ofert jest kłopotliwe, ale jego brak może sprawić, że przepłacimy nawet o ponad 67 091 zł. Tyle wynosi różnica w całkowitym koszcie najdroższej i najtańszej oferty kredytowej na kwotę 300 000 zł. Dlatego zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto odwiedzić jak najwięcej banków oferujących kredyty hipoteczne. Możemy też poprosić o przygotowanie zestawienia eksperta finansowego (taka usługa jest bezpłatna) lub skorzystać z porównywarki w Internecie (np. www.expander.pl/porownywarka). Niezależnie czy zrobisz to sam czy z pomocą, z pewnością na tym zyskasz.

 • Pierwszy kwartał 2018 r. okazał się rekordowy dla branży pośrednictwa finansowego w Polsce. Przedstawiciele Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowali jeden z najlepszych wyników pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych. Eksperci pomogli m.in. w uzyskaniu finansowania w wysokości ponad 5,5 mld zł, a więc niemal co drugiego kredytu mieszkaniowego. Bardzo duże było również zainteresowanie usługami pośredników w zakresie kredytów gotówkowych, których sprzedaż osiągnęła 610 mln zł.

 • 300 placówek franczyzowych Fines Operator Bankowy

  • Wiadomości

  Dedykowany system informatyczny, 5 eksperckich infolinii wspierających proces sprzedażowy, ogólnopolska marka, kilkunastoletnie doświadczenie w branży finansowej – to tylko kilka cech opisujących Fines Operator Bankowy. To podstawa biznesowa, dzięki której firma w kwietniu 2018 świętowała otwarcie 300 placówki dołączonej do sieci biur franczyzowych.

  Baza 300 placówek franczyzowych to cel, który Fines stawiał sobie od momentu otwarcia tego programu. W swojej koncepcji zakłada wszechstronne wsparcie procesów biznesowych, które ma zaowocować sukcesem w prowadzeniu własnego biura Fines.

 • Kredyty hipoteczne już dawno nie były tak tanie

  • Komunikaty prasowe

  Według najnowszych danych NBP w marcu banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę aż 4,5 mld zł. Takiego zainteresowania nie widzieliśmy od wielu lat. Jednocześnie ich oprocentowanie wyniosło średnio tylko 4,33%. To jeden z najniższych poziomów w historii. Taniej było tylko od kwietnia do czerwca 2015 r. Expander tłumaczy co wpłynęło na te niesamowite wyniki i podpowiada jak uzyskać tani kredyt.

  W marcu minęły trzy lata odkąd NBP obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. Dzięki temu kredyty hipoteczne pozostają tanie i dość łatwo dostępne. Najtańsze były jednak w II kwartale 2015 r. Później zapowiedziano wprowadzenie podatku bankowego, co spowodowało gwałtowne podwyżki marż, które przełożyły się na wzrost oprocentowania udzielanych kredytów. Marcowy spadek oprocentowania do poziomu zbliżonego do tego z 2015 r. jest o tyle niezwykły, że marże w ofertach banków nie wróciły do poziomu sprzed trzech lat.

 • Studia podyplomowe w WSB w Chorzowie

  • Wydarzenia branżowe

  Ucz się od praktyków i z praktykami wymieniaj się wiedzą. Zainwestuj w swoją przyszłość. Wybierz studia podyplomowe w WSB w Chorzowie. Zobacz pełną ofertę kierunków studiów podyplomowych w WSB w Chorzowie. Więcej >>

 • Nowa ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która weszła w życie w lipcu 2017 r., wzmocniła prawa kredytobiorców i wpłynęła istotnie na politykę kredytową banków. Nie wywarła ona jednak negatywnego wpływu na pośredników, ponieważ zarówno na rynku nieruchomości mieszkalnych, jak i na rynku ich finansowania, dominowała “hossa”. Liczba kredytów hipotecznych, sprzedanych przez pośredników zrzeszonych w KPF w 2017 roku, wzrosła porównaniu z rokiem 2016 o 22%, a ich łączna wartość – o 31%.

 • Z najnowszych dostępnych danych UOKiK wynika, że miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów cały czas mają w Polsce bardzo dużo pracy. W 2016 r. rzecznicy udzielili 494 878 porad, 67 701 razy występowali w sprawach konsumentów do przedsiębiorców i mają na swoim koncie 4027 wytoczonych powództw lub przygotowanych pozwów. Ponad 200 tys. porad dotyczyło problemów z dostawcami usług.

 • Według raportu NBP pod koniec 2017 r. korzystanie z konta i dołączonej do niego karty nieco staniało i kosztowało nas średnio 9,57 zł co daje niecałe 115 zł rocznie. Część opłat poszła jednak w górę. Raport pokazuje również, że banki w 2017 r. dużo więcej zarobiły na odsetkach. Częściowo jest to wynik coraz popularniejszego trzymania oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach. Expander podpowiada co zrobić, aby nie przepłacać za usługi bankowe.

 • Europejska Grupa Finansowa Council to pośrednik kredytowy, który działał pod nazwą Personal Finanse. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował wzorce umów pod kątem występowania klauzul niedozwolonych. Postępowanie przeciwko spółce rozpoczęło się w grudniu 2016 r. Prezes urzędu uznał za niedozwolone 13 postanowień.

 • Jedni z największych pośredników na rynku nieruchomości, Metrohouse i Home Broker, rozpoczęli współpracę w zakresie wspólnej obsługi sprzedaży nieruchomości powierzonych im na zasadzie wyłączności. Klient posiadający nieruchomości na sprzedaż, pod warunkiem podpisania z jedną z agencji umowy na wyłączność, skorzysta także z bazy klientów kupujących drugiego pośrednika.

 • Na co pożyczamy najchętniej?

  • Komunikaty prasowe

  Według badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, zrealizowanego w I kwartale 2018 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, co czwarty Polak środki z uzyskanego kredytu lub pożyczki wydaje na zakup drobnych dóbr trwałych, na przykład sprzętu RTV-AGD. Odsetek ten utrzymuje się na podobnym poziomie od pięciu lat. Regularnie spada natomiast liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Odsetek ten, wynoszący dziś 17,5%, w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszył się aż o 1/3.

 • BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska.

  • Komunikaty prasowe

  Grupa BNP Paribas wspólnie z Bankiem BGŻ BNP Paribas S.A. (Bank) zawarły umowę nabycia części działalności Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL). Nabywana część działalności obejmuje podstawową działalność bankową RBPL z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz kilku innych aktywów. Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie wydzielonej działalności podstawowej przez Bank. Zakończenie transakcji planowane jest w IV kwartale 2018 r., pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych i regulacyjnych.

 • Rosnące wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych przez klientów rynku finansowego skutkuje dynamicznym rozwojem sektora FinTech, oferującego coraz to nowe rozwiązania ułatwiające płatności czy umożliwiające finansowanie. Czy można zatem wyobrazić sobie, że wkrótce banki stracą rację bytu?

 • Rynek pracy, venture capital i private equity, fintech oraz rynki kapitałowe to cztery obszary tematyczne, które zostaną poruszone 14 kwietnia w Poznaniu podczas konferencji biznesowej European Business Alliance Forum. Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu udowadniają, że o ważnych tematach dotyczących rozwoju polskiej gospodarki dyskutować może każdy, a nie tylko eksperci. Idea łączy ze sobą środowisko studenckie i biznesowe.

 • Open Finance i Home Broker umocniły się w 2017 roku na pozycjach liderów w pośrednictwie finansowym i nieruchomościowym. +20,9% przy pośrednictwie w kredytach hipotecznych i firmowych, +25% przy produktach inwestycyjnych, +20% w pośrednictwie nieruchomości – to wzrosty (w porównaniu do 2016 roku), które są najmocniejszymi atutami podsumowania finansowego za 2017 rok w Grupie Open Finance.

 • Przejściowe problemy z zatrudnieniem, zdarzenia losowe czy nieprzewidziane większe wydatki mogą skutecznie utrudnić regularną spłatę kredytu hipotecznego. Prawdziwe kłopoty pojawiają się jednak wtedy, gdy taka sytuacja utrzymuje się przez kolejne miesiące. Co wtedy robić? Z pewnością rozwiązaniem nie jest „chowanie głowy w piasek” ani podejmowanie pochopnych decyzji, i np. szybkie zaciąganie kolejnego zobowiązania na spłatę pierwotnego długu. To tylko na chwilę załata bowiem dziurę w domowym budżecie, a może być pierwszym krokiem do spirali zadłużenia. Eksperci wskazują co robić, gdy lada moment będziemy mieć problem ze spłatą kredytu bądź już zalegamy z kilkoma ratami.

 • Odwiedzając placówkę Fines Operator bankowy, Klienci mają szansę na zapoznanie się z ofertą wielu banków i firm pożyczkowych. Gwarantuje to nie tylko oszczędność czasu, ale i wysokie prawdopodobieństwo, że podczas jednej wizyty dobrane zostanie odpowiednie rozwiązanie finansowe. Klienci mogą liczyć również na Wielkanocne upominki. Przedświąteczny czas to moment, kiedy niejednokrotnie dodatkowa gotówka potrzebna jest z dnia na dzień.

 • Raport o sytuacji mikro i małych firm

  • Wiadomości

  Mikro i mali przedsiębiorcy optymistyczni jak nigdy dotąd. Już po raz ósmy Bank Pekao S.A. przygotował raport o sytuacji mikro i małych firm, czyli przedsiębiorstw, w których pracuje nie więcej niż 49 osób. Tegoroczny „Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2017” stoi pod znakiem rekordowych wyników. Właściciele małego biznesu w Polsce od lat nie byli takim optymistami, zarówno jeśli chodzi o ich biznes i perspektywy rozwoju, jak i sytuację gospodarczą w kraju.

 • Open Finance, Home Broker i Open Brokers – usługi tych 3 spółek będą od dzisiaj dostępne w oddziale franczyzowym w Ełku przy ul. Wojska Polskiego. To pierwsza w historii taka placówka partnerska Grupy Open Finance, która w jednym miejscu umożliwia Klientom korzystanie z kompleksowych usług pośrednictwa finansowego, nieruchomościowego oraz z oferty ubezpieczeniowej.

  Grupa oficjalnie informowała o uruchomieniu nowej linii biznesowej w listopadzie 2017 roku. Teraz, zgodnie z harmonogramem, przyszedł moment na otwarcie pierwszego oddziału w ramach nowego modelu sprzedażowego. W 2018 roku zaplanowano otwarcie 25 placówek partnerskich. Co istotne, podpisano już umowy o współpracę na 12 kolejnych oddziałów. Tym samym - po zaledwie dwóch miesiącach 2018 roku - Grupa zrealizowała aż połowę biznesplanu.

 • Każdy wniosek o kredyt oznacza w Polsce konieczność wyciągnięcia przez bank raportu na temat historii kredytowej klienta z Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się w nim informacje o wszelkich zadłużeniach wnioskującego o kredyt, przebiegu spłacania poprzednich należności, a nawet liczby zapytań o kredyt. Mogłoby się zdawać, że czysty raport otwiera drogę do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej, tak jednak nie jest. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej, w tym np. informacji o prawidłowo spłacanych ratach za sprzęt, może oznaczać decyzję odmowną. Dla banku taki klient stanowi ryzyko, ponieważ nie wiadomo, jak w przyszłości będzie spłacał zadłużenie. Dlatego warto jak najwcześniej zacząć budować swoją zdolność kredytową zaczynając np. od niewielkich zakupów na raty. O swoją historię kredytową powinny zadbać również osoby przebywające zagranicą, zwłaszcza gdy wiedzą, że po powrocie do kraju będą chciały się starać np. o kredyt na firmę.

 • Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym stawia branżę pośrednictwa finansowego w nowej sytuacji. W jaki sposób zmiany w przepisach wpłyną na rynek? Czego mają spodziewać pośrednicy w rozpoczętym roku? Dane zawarte w raporcie Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych „KPF. Sektor pośrednictwa finansowego w Polsce. III kwartał 2017” pokazują, że wartość sprzedanych kredytów hipotecznych w III kwartale 2017 roku wzrosła o 13.7% w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r., zaś wzrost wśród kredytów firmowych wyniósł 12.1%. Czy dobre wyniki branży notowane w ostatnich miesiącach zostaną utrzymane? Wiele zależy od tego, jak branża poradzi sobie z nowymi wyzwaniami.

 • W styczniu 2018 r., zarówno w ujęciu liczbowym jak i wartościowym, udzielono więcej kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, zwiększono wydawnictwo kart kredytowych oraz udostępniono więcej limitów kredytowych, w porównaniu ze styczniem 2017 r.

  Największy wzrost wartościowy odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych (+15,8%) oraz kredytów mieszkaniowych (+12,1%). W ujęciu liczbowym, najwyższy wzrost w stosunku do stycznia 2017 r. dotyczył również kredytów konsumpcyjnych (+8,4%) oraz kredytów mieszkaniowych (+6,3%).W styczniu 2018 r. zatrzymana została negatywna tendencja w sprzedaży kart kredytowych – w stosunku do stycznia 2017 r. wzrosła zarówno liczba wydawanych kart kredytowych (+0,7%), jak i wartość przyznawanych limitów (+3,0%).

 • Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zaprasza do udziału w II edycji Kongresu Sektora FinTech, który odbędzie się dnia 22 marca 2018 roku w Hotelu Polonia Palace w Warszawie.

  Sektor FinTech istotne wpływa na sektor usług finansowych w Polsce, rewolucjonizuje sposób funkcjonowania usług finansowych i wiele innych aspektów rynku finansowego. Kongres Sektora FinTech ma być miejscem spotkania oraz otwartej dyskusji na najbardziej aktualne kwestie dotyczące perspektyw i kierunków rozwoju tego sektora dlatego II edycja Kongresu ma poruszyć najbardziej istotne problemy rynku finansowego:

 • Klienci mogą już korzystać z usług BANCOVO. – pierwszej w Polsce, w pełni cyfrowej platformy pośrednictwa finansowego online. Jej twórcy planują sukcesywnie nawiązywać strategiczne partnerstwa z najważniejszymi podmiotami e-commerce w Polsce. Wprowadzenie BANCOVO. na rynek wspierane będzie intensywną kampanią medialną.

 • Dzień Kobiet z Fines!

  • Komunikaty prasowe

  8 marca to dzień, w którym Panie są najważniejsze! Właśnie z myślą o Paniach firma Fines S.A. przygotowała akcję marketingową – ”Jesteś Kobietą? 8 marca z Fines”.

  Na Panie, które tego dnia odwiedzą placówki Fines Operator Bankowy, czekają upominki. Akcja ma na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku marki Fines wśród lokalnej społeczności.

  W 280 placówkach Fines Operator Bankowy Klienci mają dostęp do oferty wielu banków i firm pozabankowych. Różnorodność ofert wiodących banków oraz sprawdzonych i zaufanych firm pożyczkowych, umożliwia porównanie oraz wybranie najlepiej dopasowanej oferty kredytowej. Fines S.A. działa na rynku od 13 lat i jest największym niezależnym operatorem sieci agencji kredytowych w Polsce. Od samego początku kieruje się przejrzystymi zasadami, stawia na profesjonalne doradztwo z zakresu finansów osobistych i dba o bardzo dobre relacje z Klientami.

 • 8 lutego 2018 roku już po raz trzeci odbyła się gala Loan Magazine Awards, podczas której kryształowe nagrody odebrały podmioty szczególnie wyróżniające się na polskim rynku consumer finance. Podczas uroczystej Gali wyróżnienie zdobyła marka Fines S.A., która już po raz kolejny zwyciężyła w kategorii najlepszego Partnera Sprzedaży! O zwycięstwie Fines S.A., nad pozostałymi konkurentami, zadecydowały w głosowaniu instytucje pożyczkowe.

 • Getin Bank otrzymał tytuł Instytucja Roku 2017 w kategorii Najlepsza jakość obsługi w placówce. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie średniego wyniku z czterech edycji badania organizowanego przez portal MojeBankowanie.pl. Celem rankingu jest poprawa poziomu jakości obsługi Klienta oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk.

 • Fines S.A. laureatem Programu Solidna Firma 2017!

  • Wiadomości

  9 lutego w Warszawie, podczas corocznej Gali, wręczone zostały Certyfikaty „Solidna Firma”. Firma Fines S.A. zdobyła to prestiżowe wyróżnienie już po raz 11. Certyfikat Solidna Firma to potwierdzenie:

  • stabilnej sytuacji finansowej firmy,
  • rzetelności i wiarygodności,
  • realizacji założeń CSR, czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu,
  • najwyższych standardów pracowników i zarządu firmy,
  • przynależności do grona znanych i cenionych firm.


 • Ostatnie trzy miesiące minionego roku potwierdziły dynamiczny rozwój branży pośrednictwa finansowego w Polsce. Firmy wchodzące w skład Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowały wzrosty wolumenu w aż trzech kategoriach produktowych (w porównaniu do poprzedniego kwartału, sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła o 3%, kredytów firmowych o 24% a produktów inwestycyjnych o 6%). Wypracowana suma przy pośredniczeniu w sprzedaży kredytów dla firm jest najwyższa w historii ZFPF i wynosi prawie 754 mln zł, co stanowi o 91% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 • 27 stycznia 2018 r. w Hotelu Narvil w Serocku, odbyła się coroczna Konferencja sieci Fines oraz 9 Wielki Bal „Z Fines dookoła Świata”. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 250 osób. Wśród nich najlepsi Agenci kredytowi, przedstawiciele banków i firm pożyczkowych.

  Konferencję rozpoczął Piotr Przedlacki – Prezes Zarządu Fines S.A., który przedstawił fakty, liczby oraz podsumował wszystkie wydarzenia dotyczące firmy, jakie miały miejsce w 2017 roku. Wręczył również nagrody oraz wyróżnienia dla najlepszych partnerów biznesowych.

 • „Zakładnicy oddziałów” to osoby, które korzystają z usług bankowych za pośrednictwem kanałów tradycyjnych, ale wolałyby zostać użytkownikami bankowości internetowej i mobilnej. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte instytucje finansowe, które dobrze wykorzystają możliwości, które daje unijna dyrektywa PSD2, mogą przejąć tych klientów, oferując usługi niedostępne w ich głównym banku. Jak wynika z badania „PSD2: Voice of the Consumer” nie będzie to jednak proste, ponieważ 43 proc. ankietowanych deklaruje, że czułoby się niekomfortowo w sytuacji dzielenia się informacjami o swoim koncie z instytucjami innymi niż ich dotychczasowy bank.

 • Przydatne usługi bankowe, z których rzadko korzystamy

  • Bankowość / Finanse

  Niektóre usługi bankowe mogą znacząco ułatwić nam życie lub przynieść spore oszczędności, ale nie cieszą się jeszcze zbyt dużą popularnością. Expander zwraca uwagę na cztery z nich, którymi zdecydowanie warto się zainteresować.

 • 2017 rok podtrzymał dobrą passę wyników sprzedażowych Open Finance SA i Home Broker SA oraz umocnił ich pozycję liderów rynku pośrednictwa finansowego oraz nieruchomościowego. Obie spółki mogą pochwalić się rekordowymi danymi - sprzedaż produktów finansowych czyli kredytów i produktów inwestycyjnych za pośrednictwem Open Finance SA wyniosła 8,7 mld złotych, co jest wzrostem o 17% w porównaniu do 2016 roku. Natomiast, wartość sprzedanych w zeszłym roku nieruchomości za pośrednictwem Home Broker SA wyniosła 3,5 mld złotych, co jest aż 20% wzrostem w odniesieniu do 2016 roku.

 • Jak ocenia Pan mijający rok 2017?

  W mojej ocenie 2017 rok możemy uznać za udany, nie tylko dla naszej sieci Fines, ale też dla całej branży pośrednictwa. Wprawdzie początek roku był dosyć nerwowy w oczekiwaniu na zapowiadane zmiany maksymalnych kosztów prowizji. Na szczęście temat ten na razie nie jest przedmiotem głównego nurtu dyskusji politycznych. I lepiej niech tak zostanie. W mojej ocenie konsolidacja sektora bankowego miała decydujący wpływ na naszą branżę. Znacznie większy niż szeroko pojęty rozwój „mobile” czy „omnichannel”. To są silne trendy, ale bez szokowego wpływu na sposób pożyczania w 2017 roku. Nadal wielu Klientów preferuje kontakt z ekspertem, który osobiście przedstawi ofertę i odpowie na różne, czasem trudne pytania. Na wielu konferencjach branżowych kwestia regulacji stawiana jest jako kluczowa. Zapewne jest to ważny obszar, ale w tym zakresie większość firm sobie dobrze radzi. Nie będę więc zagłębiał się w zmiany dotyczące RODO, czy zasad reklamowania kredytów. To trzeba przyjąć jako element gry i dostosować się do niego.

 • PERSPEKTYWY ROZWOJU RYNKU POŚREDNICTWA FINANSOWEGO W 2018 ROKU

  • Wydarzenia branżowe

  23 grudnia 2017r. ukazał się kolejny numer magazynu biznesowego "Przewodnik dla Pośredników Finansowych 2017/2018" w wersji ONLINE, który jest poświęcony perspektywom rozwoju pośrednictwa finansowego w 2018 r. Najnowsze wydanie zawiera m.in. wypowiedzi osób decyzyjnych z poszczególnych instytucji finansowych oraz ich partnerów, na temat prowadzenia działalności biznesowej w branży finansowej. Najnowsze wydanie jest responsywne (RWD), dostępne na wszystkich urządzeniach (bezpłatnie). Link do magazynu znajduje się na końcu niniejszego artykułu oraz w MENU Użytkownika. 

  Na podsumowanie 2017 r. należy jeszcze poczekać, aczkolwiek już teraz można stwierdzić, że najważniejszym wydarzeniem w tym roku była implementacja ustawy o kredycie hipotecznym i związane z nią konsultacje nad jej ostatecznym kształtem. Ustawa, która wbrew pozorom nie reguluje wyłącznie obszaru związanego z dystrybucją kredytów hipotecznych, była źródłem niepewności i licznych dyskusji na temat przyszłego obrazu rynku pośrednictwa finansowego w Polsce.

 • Expander w rankingu Gazele Biznesu 2017

  • Komunikaty prasowe

  Expander znalazł się w prestiżowym gronie Gazel Biznesu 2017. Ranking ten od 2000 roku sporządzany jest corocznie przez dziennik „Puls Biznesu”. Wyróżnienie przyznawane jest przedsiębiorstwom, które cechuje wyraźny, dynamiczny rozwój, co w szczególny sposób określa działalność firmy w ostatnich latach.

 • Za 7 miesięcy pojawią się darmowe konta w każdym banku

  • Bankowość / Finanse

  Od 8 sierpnia wejdą w życie przepisy zobowiązujące wszystkie banki i SKOK-i do oferowania tzw. rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta oraz za wydaną do niego kartę nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc 5 wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku. Expander zwraca też uwagę, że często darmowe będą również przelewy.

 • Jest profesjonalistą i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Załatwia wszystkie formalności i walczy o najlepszą ofertę dla Klienta. Kim jest ten superbohater? To ekspert Expandera, którego możemy zobaczyć w najnowszej kampanii wizerunkowej marki.

 • Jak otworzyć własny biznes na rynku pośrednictwa finansowego?

  • Własny biznes

  Własny biznes to spore wyzwanie. Bez wizji oraz odpowiedniego modelu biznesowego trudno osiągnąć sukces. Z tym problemem zmagają się zarówno doświadczeni pośrednicy, jak również przyszli przedsiębiorcy, którzy dopiero planują otwarcie własnej firmy na rynku pośrednictwa finansowego. Zatem, jak znaleźć dobry pomysł na biznes? Od czego zacząć kreowanie wizji? Jak wybrać odpowiedniego Partnera Biznesowego? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w niniejszym materiale, który dodatkowo ułatwia wyszukanie najważniejszych informacji w serwisie FranczyzaBanku.pl, przydatnych w rozwoju działalności finansowej oraz w otwarciu nowego biznesu kredytowego.

 • Miniony rok na rynku kredytów konsumpcyjnych należał do bardzo udanych. Wzrost dochodów oraz konsumpcji był charakterystyczny nie tylko dla polskich gospodarstw domowych. Opublikowane przez EUROFINAS* statystyki, dotyczące lokalnych rynków krajów zrzeszonych w tej instytucji, obrazują wzrost udzielonych kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla gospodarstw domowych. Co ważne, ich dynamika pozwoliła powrócić do wartości sprzed czasu kryzysu.

 • Największy pośrednik finansowy na polskim rynku otrzymał tytuł Superbrands Polska Marka 2018 w kategorii „Usługi finansowe i agencje nieruchomości”. O przyznaniu tytułu Superbrands 2018 decydowali wyłącznie konsumenci w ramach największego niezależnego badania marek w Polsce.

 • Franczyza bankowa antidotum na zamknięcia oddziałów własnych

  • Własny biznes

  Analizując rynek bankowy na przestrzeni kilku lat, można dość łatwo zaobserwować kilka niepokojących procesów, które niestety będą przybierać na sile; mianowicie: zwolnienia pracowników etatowych, zamknięcia oddziałów własnych oraz konsolidacje banków. O ile konsolidacja dla właścicieli banków niesie za sobą wiele korzyści w postaci efektu synergii i optymalizacji kosztów; o tyle dla pracowników wiąże się ze zwolnieniami oraz zamknięciami oddziałów.

 • Czy obsługa w tradycyjnych placówkach bankowych odejdzie do lamusa? Jak pokazują wyniki badania Santander Consumer Banku, klienci wciąż chętnie korzystają z oddziałów instytucji finansowych. Duża ich część odwiedza placówki przynajmniej raz w miesiącu.

  Jak wynika z badania Santander Consumer Bank pomimo gwałtownego rozwoju serwisów online i aplikacji mobilnych, tradycyjna, oddziałowa bankowość w Polsce wciąż jest potrzebna sporej grupie konsumentów.

 • Z analiz ekspertów wynika, że rynek kredytowy w Polsce cały czas rośnie. To z kolei przekłada się na dynamiczny rozwój branży pośrednictwa finansowego. Już teraz ogólnopolscy integratorzy bankowi Fintegra i FinUp zanotowali ponad 40-procentowy wzrost liczby partnerów względem 2016 roku. Zaufanie do branży pośrednictwa finansowego rośnie, m.in. dzięki oferowanym partnerom dodatkowym benefitom.

 • Branża pośrednictwa finansowego w Polsce z roku na rok rośnie w siłę. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, w III kwartale 2017 roku członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowali bowiem wzrosty w aż 3 kategoriach produktowych. Od lipca do września największe firmy z tej branży w Polsce pośredniczyły w udzieleniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 4,3 mld złotych, co stanowi wartość o 14% wyższą niż w tym samym okresie 2016 r. Kwartał upłynął jednak pod znakiem kredytów firmowych, których udzielono o ponad 52% więcej niż rok temu.

 • Fala zmian technologicznych, nowych regulacji lokalnych i europejskich, konkurencja ze strony firm, które świadczą usługi finansowe przez Internet oraz cyberprzestępczość są największymi wyzwaniami dla bankowości detalicznej.

  Dyskutowali o tym podczas debaty pt. "Polscy giganci bankowości detalicznej - wyzwania przyszłości" prezesi ING Banku Śląskiego, Banku Zachodniego WBK, Banku Millennium i mBanku. Debatą prezesów dużych polskich banków rozpoczął się X Kongres Bankowości Detalicznej w Warszawie. Jubileuszowy, dwudniowy kongres zgromadził ponad 400 uczestników z Polski i zagranicy.

 • Grupa Open Finance tworzy nowy model sprzedażowy oparty na franczyzie. Placówki partnerskie będą obejmowały 3 marki – największego pośrednika finansowego Open Finance, pośrednika nieruchomościowego Home Broker oraz brokera ubezpieczeniowego Open Brokers. Pierwsze oddziały franczyzowe zostaną uruchomione pod koniec stycznia 2018 roku.

  W ciągu ostatnich miesięcy przedstawiciele Grupy Open Finance analizowali rynek franczyzy i badali nastroje przedsiębiorców jako anonimowy uczestnik, posługując się jedynie adresem strony – www.rentownafranczyza.pl. Zainteresowanie przerosło oczekiwania, gdyż już w pierwszym tygodniu funkcjonowania portalu zgłosiło się do przedstawicieli Grupy 150 partnerów z prośbą o kontakt w zakresie rozpoczęcia współpracy.

 • W ramach realizacji strategii „Cyfrowego buntownika” Alior Bank uruchamia BANCOVO. – w pełni cyfrową platformę pośrednictwa finansowego. Dzięki niej, po raz pierwszy w Polsce, klienci uzyskają w trybie online dostęp do rzeczywistych ofert wielu banków i firm pożyczkowych – w pierwszej kolejności pożyczek gotówkowych, a później również kredytów hipotecznych i ubezpieczeń. Zastosowane w BANCOVO. innowacyjne rozwiązania pozwolą sfinalizować zakup w kilka minut. 20 grudnia startuje faza Friends and Family skierowana do wybranych klientów, natomiast wdrożenie rynkowe platformy zaplanowano na przełom stycznia i lutego 2018 roku. Projekt BANCOVO., w który Alior Bank planuje zainwestować 30 mln zł, w 2020 roku ma sprzedać 2-3 mld zł kredytów.

 • Kongres jest największym, dorocznym spotkaniem przedstawicieli sektora consumer finance oraz instytucji współpracujących poświęcony perspektywom, wyzwaniom i problemom rynku consumer finance. Celem Kongresu jest otwarta debata pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku consumer finance, wymiana informacji nt. najbardziej aktualnych problemów rynku, a także wypracowanie rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa rynku consumerfinance.

 • Firmy w Polsce chcą się rozwijać a koniunktura gospodarcza sprzyja inwestycjom. Jak pokazują dane z raportu „Nowoczesne IT w MŚP 2017” przeprowadzonego dla Microsoft, aż 73% właścicieli i pracowników z tego sektora czuje się spokojna o swoją przyszłość . Przedsiębiorcy planują również zwiększenie wydatków na elementy funkcjonowania firmy, które zwiększą jej konkurencyjność – we wspomnianym badaniu, np. dodatkowy zastrzyk gotówki na nowe technologie zadeklarowała bowiem aż połowa respondentów. Tylko czym mogą sfinansować swój rozwój, jeśli nie posiadają na to własnych środków? Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wskazują trzy popularne produkty kredytowe dla firm i radzą, kiedy warto z nich skorzystać.

 • Nowoczesne Pośrednictwo Finansowe. Pewny i sprawdzony koncept na Twój biznes:

  • ponad 3000 Partnerów w całej Polsce
  • kompleksowa oferta produktów - banków i instytucji pożyczkowych
  • nowoczesna platforma sprzedażowa
  • wsparcie Centrali i Dyrektora Regionu, którzy pomogą Ci w sprzedaży
  • ... i wiele korzyści

  Sprawdź, dlaczego warto z nami współpracować?

 • Kongres Bankowości Detalicznej to największe w Polsce cykliczne forum dyskusyjne przedstawicieli banków, regulatorów, doradców i ekspertów z zakresu bankowości detalicznej. Od dziewięciu lat stanowi on kluczową platformę wymiany myśli i doświadczeń dla ponad 450 uczestników.

  Kongres skupia się na wyzwaniach sektora, identyfikuje problemy i proponuje rozwiązania stymulujące rozwój i zwiększające jego bezpieczeństwo. Jest on częścią Europejskiego Kongresu Finansowego, otwartej debaty o bezpieczeństwie finansowym i zrównoważonym rozwoju Europy i Polski.

 • Mimo bardzo dobrej sytuacji w gospodarce i na rynku pracy oraz deklaracji RPP utrzymania stóp procentowych na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie, banki zapowiadają zaostrzenie swej polityki kredytowej. Ta ostrożność wskazuje na lekki wzrost obaw bankowców dotyczących rozwoju sytuacji.

 • Zakup własnego M z programem MDM? Sprawdź czy warto

  • Wiadomości

  Zaciągnięcie kredytu na zakup własnego M spędza sen z powiek wielu polskim rodzinom. Powodem takiego stanu rzeczy są nieustannie zmieniające się warunki udzielania kredytów oraz zaostrzone procedury badania zdolności kredytowej. Dla wszystkich, którzy marzą o własnym mieszkaniu pojawiło się jednak światełko w tunelu. Jest nim ostatnia partia środków z programu Mieszkanie dla Młodych. Sprawdźmy, kto oraz na jakich zasadach może z nich skorzystać.

 • Pragniemy poinformować, że udostępniliśmy naszym subskrybentom BEZPŁATNY dostęp do publikacji online. Nasi Użytkownicy mogą skorzystać z poradnika franczyzobiorcy, poradnika doradcy klienta oraz przewodnika dla pośredników finansowych (1/2016). Niebawem ukaże się nowy numer magazynu biznesowego "Przewodnik dla Pośredników Finansowych (2/2017)". Aby uzyskać dostęp do publikacji online wystarczy wpisać w panelu logowania swój adres e-mail.

 • Już po raz trzeci ANG Spółdzielnia została laureatem programu dla Najlepszych Pracodawców, organizowanego przez Aon Hewitt. Tytuł ten przyznawany jest firmom, które budują angażujące miejsce pracy i zdobywają przewagę konkurencyjną dzięki swoim pracownikom.

  Wyniki ogłoszono podczas Gali Najlepszych Pracodawców 25 października br. ANG Spółdzielnia zdobyła tytuł Najlepszego Pracodawcy, dzięki podejmowaniu działań, których celem jest wzrost zaangażowania i satysfakcji współpracowników, co przekłada się na coraz lepsze wyniki biznesowe.

 • Prowadzenie dużej organizacji, bez korzystania z usług firm zewnętrznych, to dziś duże wyzwanie. Outsourcing stał się dziś wszechobecny i oferuje firmom znacznie więcej, niż tylko proste narzędzia do optymalizacji kosztów. Przedsiębiorstwa współpracują z firmami outsourcingowymi, aby zwiększyć swoją konkurencyjność.

  Model outsourcingu dość mocno się upowszechnił, zwłaszcza wśród dużych organizacji i to w wielu obszarach ich działalności. Jak podaje ICAN Research, trzy na cztery badane przedsiębiorstwa zlecają na zewnątrz utrzymanie i obsługę biura, a prawie połowa – IT i marketing. Co trzecia firma korzysta z outsourcingu w finansach, co czwarta – w HR, a co piąta – w call center lub przy obsłudze floty.

 • 17 listopada 2017r. start pierwszego w Polsce systemu multifranczyzowego!
  Zainwestuj we własny start-up z franczyzą roku!

  Wejdź na stronę Franczyzodawcy i poznaj jako pierwszy szczegóły oferty! Zarejestruj się już teraz i odbierz 2000 zł rabatu!

 • Branża pośrednictwa finansowego to dziś stabilny element systemu finansowego w Polsce. Potwierdza to coraz większy udział tego sektora w wolumenie sprzedaży produktów bankowych. Jak przekuć tą tendencję w sukces własnej placówki doradztwa finansowego?

  Placówka bezpłatnego doradztwa finansowego, w której na specjalistyczną pomoc w doborze odpowiednich produktów finansowych mogą liczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także klienci indywidulani, rolnicy bądź osoby wykonujące tzw. wolne zawody,  posiadający  zdolność kredytową. Placówka posiadająca bogatą ofertę produktów, zarówno biznesowych, gotówkowych, jak i hipotecznych, dostarczaną przez największe banki i instytucje finansowe. Uruchomienie takiego, prężnie działającego punktu  doradztwa finansowego wiąże się z dużymi nakładami pracy w wielu obszarach. Inaczej jest, jeśli decydujemy się na model franczyzowy, w którym można liczyć na wsparcie i know-how franczyzodawcy. 

 • Jak wynika z badania ING Banku, posiadanie jakichkolwiek oszczędności deklaruje 3/4 Polaków. Większość z nich nie wie jednak, jak dobrze zainwestować swoje wolne środki. Zdecydowana większość robiłaby to częściej, gdyby znała odpowiedni sposób. Lokaty i rachunki oszczędnościowe, jako tradycyjne formy pomnażania gotówki, rzadko przynoszą duże zyski, Alternatywą może być inwestowanie w obligacje korporacyjne, ale wiedza na temat tych produktów nie jest powszechna. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)  tłumaczą, jak działają te produkty oraz na co uważać wybierając konkretną ofertę.

  Obligacje korporacyjne to rodzaj papierów wartościowych, emitowanych przez przedsiębiorstwa. W ten sposób firmy (emitenci) zyskują kapitał potrzebny np. na rozwój swojej działalności zapożyczając się u nabywców obligacji. Później zwykle co 3 lub 6 miesięcy wypłacają im odsetki, których wysokość zależy od wielkości i kondycji firmy (im większa tym niższe oprocentowanie) i okresu spłaty (im dłuższy tym wyższe). Dla przykładu oferowane niedawno obligacje Orlenu miały oprocentowanie 2,81%, a trwająca właśnie emisja obligacji MCI daje 5,3%. Spłata następuje po określonym z góry czasie. Zwykle jest to okres od roku do pięciu lat. Z inwestycji często można jednak wycofać się wcześniej sprzedając obligację przed terminem.

 • We wrześniu 2017 r., w ujęciu wartościowym, udzielono więcej każdego rodzaju produktu kredytowego, w porównaniu z wrześniem 2016 r. Największy wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+4,7%) oraz zaakceptowanej wartości limitów kredytowych w kontach osobistych (+4,4%). W ujęciu liczbowym, kilku procentowy wzrost w stosunku do września 2016 r. dotyczył limitów kredytowych (+4,1%), kredytów konsumpcyjnych (+3,2%) oraz kredytów mieszkaniowych (+1,8%). Natomiast nadal obserwujemy negatywną tendencję w kartach kredytowych – spadła liczba wydanych kart kredytowych (-5,4%).

  Dużo wyższe dynamiki w ujęciu wartościowym, a nie wolumenowym w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. wynikają z faktu, ze banki i SKOK-i udzielają kredytów na wyższe kwoty i przyznają wyższe kwoty limitów. Liczba kredytobiorców praktycznie się nie zmienia i oscyluje wokół 15,1 mln osób.

 • Czy franczyza bankowa jest biznesem dla każdego?

  • Własny biznes

  Współpraca z bankiem na zasadach franczyzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Otwarcie własnej placówki bankowej jest uwarunkowane wieloma wytycznymi i nie każdy może pozwolić sobie na prowadzenie biznesu pod szyldem znanej marki. Franczyzodawcy coraz baczniej przyglądają się nowym partnerom przeprowadzając proces rekrutacji jak na stanowisko dyrektora oddziału. Ocenie podlegają między innymi kompetencje menadżerskie, posiadane doświadczenie, znajomość branży, lokalnego rynku oraz pomysł na rozwój placówki. Ponadto, weryfikowana jest tak zwana wiarygodność kontrahenta, czyli zaplecze finansowe oraz status w bazach BIK czy BIG. Franczyzodawcy, przede wszystkim, poszukują partnerów sprzedażowych z pomysłem na biznes.

 • Procesy demograficzne, zmiany w modelach biznesowych pośredników finansowych, działalność fintechów oraz zwiększający się udział kanałów zdalnych w dystrybucji produktów pośredników to najważniejsze czynniki decydujące o branży pośrednictwa finansowego w bliższej i dalszej przyszłości. Do takich wniosków doszli uczestnicy jednej z debat w ramach III Kongresu Pośrednictwa Finansowego, organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

  Wzrost średniej długości trwania życia, zmniejszenie liczby ludności oraz starzenie się społeczeństwa to istotne elementy dla funkcjonowania wielu instytucji, w tym finansowych. Z drugiej jednak strony na rynek usług finansowych wchodzą młode generacje obywateli, którzy mają inne systemy wartości, stosunek do pracy, narzędzia komunikacji czy modele podejmowania decyzji finansowych niż poprzednie pokolenia. To dlatego pośrednicy finansowi będą musieli dostosować swoje modele biznesowe do potrzeb obecnych i przyszłych emerytów, którzy tworzą nowy segment nowy segment silver banking (gerobanking), jak również do oczekiwań pokolenia Y (tzw. millenialsów). Dla pośredników może to oznaczać określone wyzwania w zakresie modeli biznesowych, ponieważ w dającej się przewidzieć przyszłości (5-10 lat) najprostsze produkty kredytowe i finansowe będą oferowane i sprzedawane w kanałach zdalnych. W tym obszarze pośrednicy finansowi będą konkurować ze stosunkowo nowymi firmami działającymi w obszarze nowoczesnych technologii tzw. fintechami. Przechodzenie od kanałów tradycyjnych (offline) do kanałów zdalnych (online) będzie związane również z aspektami kosztowymi i poszukiwaniem przez pośredników optymalnych finansowo rozwiązań biznesowych.

 • Konsumenci w Polsce coraz częściej podejmują decyzje zakupowe w sposób świadomy. Wybierają towary dobrej jakości i zwykle porównują ich ceny w kilku sklepach. Dotyczy to przede wszystkim drogich produktów, których cena może w sposób znaczny różnić się w zależności od sklepu. Do sprawdzania cen najczęściej wybierają Internet, który umożliwia porównanie ofert bez wychodzenia z domu. To samo dotyczy także kredytów czy ubezpieczeń. Okazuje się jednak, że samodzielne obliczanie rat, np. na sprzęt AGD lub sprawdzanie zdolności kredytowej przez Internet może zepsuć zdolność kredytową, a co za tym idzie – zmniejszyć szansę na otrzymanie kredytu w banku.

 • Polacy z roku na rok stają się coraz bardziej mobilni. Można wysnuć tezę, że za kilka lat wszelkie sprawy związane z finansami będziemy załatwiać online. Czy na pewno? O tym, jaka przyszłość czeka stacjonarne placówki oraz jaką rolę będzie za kilka lat odgrywał outsourcing bankowy opowiada Wojciech Jóźwiak, prezes zarządu Monetii, właściciela jednej z największych sieci placówek obsługujących transakcje gotówkowe.

  Tempo, w którym z Polskich ulic znikają oddziały własne banków jest zaskakujące. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego jeszcze pod koniec marca 2016 roku w naszym kraju istniało niemal 7,5 tys. placówek instytucji finansowych – pod koniec lipca 2017, było ich już o 9 procent mniej. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy z miesiąca na miesiąc ubywa oddziałów, przyszłość outsourcingu bankowego stoi pod znakiem zapytania. Nic bardziej mylnego. Niedługo możemy spodziewać się, że banki coraz chętniej będą powierzały pewne obszary swojej działalności, jak chociażby organizacje oddziałów, firmom zewnętrznym. Dlaczego?

 • Ranking najbardziej denerwujących opłat bankowych

  • Bankowość / Finanse

  To, że banki naliczają nam różnego rodzaju prowizje nie jest niczym niezwykłym. Niektóre z nich są jednak wyjątkowo denerwujące. Expander przedstawia subiektywny ranking tych, które mogą wywoływać w nas najwięcej negatywnych emocji.

  #1 Za wypłatę z „darmowego” bankomatu

  Według nas liderem w denerwowaniu klientów jest nietypowe obciążenie naliczane za wypłatę z bankomatu zbyt małej kwoty. Jeśli klient mBanku lub Alior Banku wypłaci z urządzenia Euronetu 100 zł lub więcej, to operacja będzie darmowa, ale jeśli będzie to mniejsza kwota – zapłaci prowizję. Wynosi ona 3 zł w przypadku mBanku i 5 zł w Aliorze. Opłaty nie są więc szczególnie wysokie, ale mogą bardzo irytować. Zapewne klienci najczęściej płacą je wtedy, gdy z pośpiechu zapomną, że nie opłaca się wypłacać małych kwot. 

 • Bank Zachodni WBK, Nest Bank, Grupa Generali oraz hapipożyczki to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu o „Laur Pośredników Finansowych”. Nagrody zostały wręczone podczas III Kongresu Pośrednictwa Finansowego, organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

  „Laur Pośredników Finansowych” to inicjatywa przedstawicieli sektora pośrednictwa finansowego, zrzeszonych w KPF, polegająca na dokonaniu oceny partnerskich instytucji finansowych i przyznaniu wyróżnień tym, których standardy w zakresie współpracy z pośrednikami są najwyższej jakości. Oceniane instytucje podzielono na cztery kategorie: bank – w zakresie sprzedaży kredytów hipotecznych oraz sprzedaży kredytów gotówkowych, towarzystwo ubezpieczeniowe i instytucja pożyczkowa.Przyznanie danej firmie nagrody jest także wyrazem uznania m.in. dla jej sprawności, przejrzystości i przewidywalności procesów sprzedaży.

 • Predyspozycje i kompetencje, jakich wymagają pracodawcy od idealnego doradcy finansowego wynikają przede wszystkim z charakteru jego pracy. Które z nich pojawiają się najczęściej w ogłoszeniach o pracę i tym samym liczą się na rynku najbardziej? Rynek pracy sektora finansowego cały czas potrzebuje specjalistów, w tym doradców finansowych. W jednym z portali z ofertami pracy tylko w jednym kwartale 2017 r. pojawiło się 15 tys. ogłoszeń. Doradca finansowy może działać niezależnie lub współpracować z doświadczonym integratorem bankowym, tj. agencją pośrednictwa finansowego. Do jego głównych zadań należy przede wszystkim pomaganie klientom w wyborze najlepiej dopasowanych produktów finansowych.

 • W I półroczu 2017 r. na rynku kredytowym panowały wzrosty zarówno w udzielonych kredytach mieszkaniowych, jak i  wzrosty średnich kwot przyznanych kredytów i limitów we wszystkich produktach kredytowych. Charakterystyczną obserwacją dla tego okresu jest wyraźna tendencja ograniczania przez większość banków udzielania kredytów na niższe kwoty. Ponadto, na rynku kredytów dla osób prywatnych zwraca uwagę wysoki poziom koncentracji - pięć banków liderów udziela ponad połowy kredytów w Polsce. BIK Indeks Jakości Kredytów potwierdza utrzymującą się wysoką jakość kredytów, udzielanych osobom prywatnym.

  Szczegółowe informacje znajdują się w najnowszym raporcie Kredyt Trendy [PDF]

 • Ożywienie gospodarcze, wzrost płac, niska inflacja oraz silny rynek pracy sprawiają, że Polacy chętniej zapożyczają się. Przy wyborze odpowiedniego produktu finansowego coraz częściej współpracują z pośrednikami. To przekłada się zaś na rosnące wolumeny sprzedaży wielu produktów finansowych poprzez ten kanał dystrybucji. Naturalną konsekwencją tych wzrostów są obserwowane zmiany w strukturze zatrudnienia na polskim rynku finansowym.

 • Prawdy i mity o wkładzie własnym

  • Bankowość / Finanse

  Od kwietnia do czerwca br. banki udzieliły niemal 50 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę blisko 12 mld zł, czyli o 6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku . Wszyscy ci, którzy dopiero zamierzają starać się o kredyt, spotkają się zapewne z pojęciem wkładu własnego. Zgodnie z polskim prawem jego posiadanie jest niezbędne do uzyskania finansowania zakupu mieszkania. Ale czy na pewno? Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia i obalają mity krążące na temat wkładu własnego wśród przyszłych kredytobiorców.

 • Tegoroczna, trzecia już edycja Kongresu, poruszy najbardziej aktualne problemy rynku finansowego, w tym niezwykle ważne aspekty – przegląd otoczenia rynkowego sektora pośrednictwa finansowego czy tendencje na rynku kredytowym i nowe regulacje oraz ich wpływ na sektora, odbędzie się także dyskusja „Technologia, klient, produkt – który czynnik rozstrzygnie o przyszłym modelu biznesowym pośrednika”.

 • Expander, pierwszy pośrednik finansowy w Polsce, redefiniuje wygląd swojej marki. Przedstawia nowe logo, serwis internetowy oraz wizualizację blisko 100 placówek w kraju. Celem zmian jest odświeżenie identyfikacji tak, by lepiej odzwierciedlała cechy, dzięki którym firma zawdzięcza swój rynkowy sukces – profesjonalizm, eksperckość, wszechstronność i elastyczne podejście do Klienta.

 • EFL przygotował dla klientów nową ofertę finansowania samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony z wysokim wykupem – Leasing Swobodny Auto+. Jej głównym założeniem jest elastyczność, czyli możliwość dopasowania wszystkich parametrów na etapie zwierania umowy, a następnie zarzadzania wysokością raty w trakcie trwania kontraktu. Co więcej, leasing z wysokim wykupem pozwala na zakup pojazdu z miesięcznymi ratami znacznie niższymi niż w leasingu klasycznym bez konieczności wykupu auta po zakończeniu umowy.

 • Getin Noble Bank ułatwia Klientom dostęp do swoich usług, kontynuując zainicjowany w czerwcu br. projekt przebudowy sieci sprzedaży obejmujący m.in. wprowadzenie nowego formatu placówek w centrach handlowych. Głównym celem zmian jest  dalsze podniesienie standardów obsługi i poprawa jakości pracy doradców. 14 września w warszawskiej Galerii Północnej została otwarta druga placówka Getin Banku tego typu. Równocześnie Bank wdraża nowe formaty oddziałów ulicznych.

 • Zakończyło się głosowanie pośredników finansowych, zrzeszonych w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, mające na celu wyłonienie instytucji finansowych, charakteryzujących się najwyższymi standardami współpracy z pośrednikami. 3 października, podczas III Kongresu Pośrednictwa Finansowego, najlepszym zostaną wręczone Laury Pośredników.

 • Dobre wyniki pośredników kredytowych

  • Wiadomości

  W I kwartale 2017 r. branża kredytowa odnotowała 20 proc. wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Było to spowodowane głównie odblokowaniem kolejnej transzy środków z programu Mieszkanie dla Młodych. Pomimo niekorzystnych prognoz na kolejny kwartał, jak wynika z Raportu AMRON-SARFiNw okresie od kwietnia do czerwca 2017 r. banki udzieliły prawie 50 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, a wartościowo wynik ten był wyższy o ponad 6% i wyniósł 11,69 mld zł. Eksperci oceniają, że rok 2017 w branży kredytowej może być najlepszy od 6 lat.

 • Kiedy możesz nie otrzymać kredytu na firmę?

  • Bankowość / Finanse

  Jak wynika z badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych”, firmy z sektora MŚP nadal najchętniej korzystają z własnych środków do prowadzenia działalności – aż 89 proc. badanych odpowiedziało, że preferuje właśnie taki sposób finansowania przedsiębiorstwa. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca planuje większe inwestycje. Wyniki badania wskazują, że właśnie na taki cel najczęściej brane są kredyty w polskich firmach. Obecnie z kredytu inwestycyjnego korzysta 44 proc. średnich i ok. 1/3 mikro i małych przedsiębiorstw. W celu skorzystania z tego sposobu finansowania, należy jednak spełnić szereg wymogów stawianych przez banki, niektóre mogą w znaczny sposób ograniczyć możliwość wzięcia kredytu.

 • Podsumowując pierwsze siedem miesięcy  2017 r., w ujęciu wartościowym r/r udzielono więcej wszystkich rodzajów kredytów. Najwyższy wzrost nastąpił w przypadku kredytów mieszkaniowych (+13,7%). W ujęciu liczbowym wzrost nastąpił tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych (+6,5%) oraz limitach kredytowych (+1,2%). W pozostałych dwóch produktach odnotowano spadek liczby podpisanych umów kredytowych, najwyższy w przypadku kart kredytowych (-6,6%). Jakość kredytów w portfelach poszczególnych rodzajów produktów dla klientów indywidualnych nadal pozostaje na stosunkowo bezpiecznym i stabilnym poziomie.

  W lipcu 2017 r., najwyższe wzrosty sprzedaży kredytów odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych, w ujęciu liczbowym wzrost o 12,8%, a w ujęciu wartościowym wzrost ażo 21,7% względem lipca 2016 r. W ujęciu liczbowym w porównaniu do lipca 2016r. udzielono także więcej kredytów konsumpcyjnychi przyznano więcej limitów kredytowych w kontach osobistych.

 • Co wpływa na zdolność kredytową?

  • Bankowość / Finanse

  Zdolność kredytowa jest jednym z głównych czynników decydujących o przyznaniu kredytu. Nie ma uniwersalnego wzoru jej oceny, kredytodawcy dysponują bowiem własnymi algorytmami, pozwalającymi analizować sytuację finansową swoich klientów. Dlatego zdarza się, że starając się o przyznanie środków w kilku bankach, w jednym otrzymamy dofinansowanie, a inny może nam go odmówić. Jednak bez względu na to, w jaki sposób instytucje finansowe sprawdzają wypłacalność kredytobiorców, większość z nich bierze pod uwagę podobne elementy. Przede wszystkim istotna jest wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ponoszonych wydatków np. kredytową rat spłacanych już kredytów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, co ma największy wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej.

 • Studia podyplomowe: Bankowość i doradztwo finansowe. Rekrutacja do 30.09.2017r.

  • Wydarzenia branżowe

  Do 30 września 2017 r. trwa rekrutacja na 2-semestralne studia podyplomowe Bankowość i doradztwo finansowe (edycja III) prowadzone przez Katedrę Pieniądza i Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Celem Studium jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z 2 obszarów tematycznych – Bankowościi Doradztwa finansowego. Program studiów we wskazanych obszarach spełnia europejskie standardy określone przez Związek Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB 3E w przypadku modułu Bankowość oraz Europejską Federację Doradców Finansowych EFFP Europa (EuropeanFederation of Financial Professionals) w Bad Homburg (Niemcy) za pośrednictwem Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego (EFG®, European Financial Guide) w przypadku modułu Doradztwo finansowe.

 • W I kwartale 2017 r. Polacy podpisali ponad 50 tys. umów o kredyt mieszkaniowy, czyli o prawie 20 proc. więcej niż IV kw. 2016 r . Osoby, które dopiero planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą korzystać z bogatej oferty przygotowanej przez banki i SKOK-i . Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę porównując ze sobą te produkty. 

 • Branża finansowa oferuje wiele gotowych pomysłów na własny biznes w modelu opartym na franczyzie. Własna placówka bankowa, oddział doradztwa finansowego, to tylko niektóre z nich. Podpowiadamy, o co zapytać franczyzodawcę, żeby dokonać najlepszego wyboru.

 • Grono firm zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) powiększa się o kolejnego pośrednika finansowego. Jest nim Alex T. Great Finanse i Nieruchomości, posiadający w swoich szeregach niemal 200 ekspertów do spraw kredytów, ubezpieczeń i rynku inwestycji oraz ponad 30 oddziałów w całej Polsce.

 • Ustawa o kredycie hipotecznym wprowadza wiele zmian w procesie kredytowym oraz sprzedaży kredytu hipotecznego, jak również ma wpływ na model współpracy pomiędzy podmiotami rynku pośrednictwa. Od 22 lipca br. pośrednictwo kredytów hipotecznych stało się działalnością regulowaną, nadzorowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to konieczność uzyskania zezwoleń KNF oraz wpisów w specjalnych rejestrach, co wiąże się ze spełnieniem dodatkowych wymogów.

  Z uwagi na tematykę serwisu FranczyzaBanku.pl, który zajmuje się kojarzeniem Partnerów Biznesowych, w niniejszym artykule scharakteryzujemy podmioty uczestniczące w dystrybucji kredytu hipotecznego w świetle przepisów nowej ustawy, ich praw i obowiązków oraz ewentualny wpływ ustawy na rynek pośrednictwa finansowego w Polsce.

 • Prowadzone systematycznie od kilku lat przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych badania potwierdzają rozwój sektora pośrednictwa finansowego i rosnące wykorzystanie tego kanału dystrybucji w procesie sprzedaży produktów kredytowych przez banki i instytucje pożyczkowe. Pośrednicy finansowi wydają się dobrze wykorzystywać zjawisko zmniejszania liczby placówek terenowych przez polskie banki.

 • W II kwartale 2017 roku członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowali wzrosty wolumenów w aż trzech kategoriach produktowych. Od kwietnia do czerwca największe firmy z tej branży w Polsce pośredniczyły w udzieleniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 4,5 mld złotych, uzyskując tym samym prawie 5% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału, oraz o 15% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do kredytów firmowych, których sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach 2017r. wzrosła o prawie 14%.

 • Zamknięcie konta może wymagać wizyty u notariusza

  • Bankowość / Finanse

  W dzisiejszych czasach otwarcie konta bankowego, zlecenie przelewu, a czasami nawet zaciągniecie kredytu, nie wymaga wizyty w placówce bankowej. W wielu instytucjach wszystko to załatwimy przez Internet lub infolinię. Sprawa komplikuje się jednak, gdy chcemy taki produkt zamknąć. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w trzech bankach zdalnie otwarte konto zamkniemy jedynie w placówce lub z pomocą notariusza.

 • Pożyczamy coraz więcej i częściej

  • Komunikaty prasowe

  471 tys. zł – tyle może pożyczyć na mieszkanie trzyosobowa rodzina. Aż 3 instytucje chciałyby familii dać przynajmniej pół miliona złotych na zakup „czterech kątów”. Nie dziwi więc, że z tej hojności chce skorzystać coraz więcej osób. Rosnący popyt zaczyna przekładać się na wzrost cen mieszkań. Trzyosobowa rodzina, w której rodzice pracują, powinna móc zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę ponad 471 tys. zł – wynika z najświeższych danych zebranych przez Open Finance (mogą one jeszcze podlegać aktualizacji). Wartość ta jest medianą, a więc połowa banków chciałaby modelowej rodzinie pożyczyć więcej, a połowa zaoferowałaby niższą kwotę. To o prawie 10 tysięcy mniej niż przed miesiącem, ale wciąż o 45 tys. zł więcej niż przed rokiem.

 • Czy warto spłacić kredyt hipoteczny przed czasem?

  • Bankowość / Finanse

  Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które dla każdego jest sporym obciążeniem zarówno finansowym, jak i psychicznym. Świadomość konieczności wpłacania co miesiąc określonej kwoty przez 30 lat bywa stresująca dla kredytobiorców, dlatego nie dziwi fakt, że jeżeli tylko pojawi się ku temu okazja czy większy przypływ gotówki, coraz częściej decydują się oni na wcześniejszą spłatę zobowiązania.

 • Oprocentowanie depozytów bankowych nie przestaje spadać. Banki wyznaczyły kolejne historyczne minimum. Odkładając na rok 1000 złotych można liczyć jedynie na 11,10 zł odsetek– wynika z szacunków Open Finance. To za mało, aby uchronić pieniądze przed inflacją.

 • Od kwietnia 2016 r. spada średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Według najnowszych danych NBP, w czerwcu wyniosło ono 4,35%. Był to czwarty najlepszy pod tym względem miesiąc w historii.  Jest to o tyle ciekawe, że w omawianym okresie banki podnosiły marże kredytowe, a WIBOR się nie zmienił. Oprocentowanie powinno więc rosnąc, a nie spadać. Expander tłumaczy, jak Polacy uniknęli podwyżek wprowadzonych przez banki.

 • Co drugi konsument, przed zaciągnięciem pożyczki, porównuje dostępne na rynku oferty – wynika z badania firmy FinAi®. Po dodatkowe środki Polacy najchętniej zgłaszają się do banku, w dalszej kolejności do bliskich i firm pożyczkowych. Średnia kwota pożyczki udzielonej w 2016 roku wyniosła blisko 11 tys. złotych.

 • MdM 2017 – trzeba się mocno spieszyć

  • Wiadomości

  Tylko kilka godzin będzie na złożenie wniosków o dopłatę MdM w 2017 roku. Taki najbardziej pesymistyczny, ale ciągle realny scenariusz, może mieć miejsce. Od 8 sierpnia ponownie będzie można ubiegać się o dopłaty, jednak starczy ich tylko dla garstki osób. W lipcu tego roku w ekspresowym tempie w parlamencie przeprocesowano zmiany programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Krótka, bo zawierająca tylko 3 ustępy ustawa, pozwoli na ubieganie się o dopłaty do wkładu własnego jeszcze w tym roku. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 sierpnia, ale realne zmiany dla nabywców będą od 8 sierpnia.

 • Pierwsza połowa 2017 roku podtrzymała bardzo dobrą passę wyników sprzedażowych liderów na rynku pośrednictwa finansowego oraz nieruchomościowego. Obie spółki mogą pochwalić się mocnymi danymi - po I półroczu 2017 roku sprzedaż produktów finansowych za pośrednictwem Open Finance wyniosła 4,4 mld złotych. Natomiast, w tym samym okresie, wartość sprzedanych nieruchomości za pośrednictwem Home Broker SA wyniosła aż 1,8 mld złotych.

 • Od 22 lipca obowiązują nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych. Te najważniejsze to: skrócenie czasu oczekiwania na otrzymanie decyzji o przyznaniu finansowania i większa transparentność przedstawianych ofert. Nowelizacja prawa ma chronić klientów w razie problemów ze spłatą i sprawić, że będą dokładniej informowani o warunkach skorzystania z konkretnego produktu na obszernych formularzach informacyjnych. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) tłumaczą, na czym polegają regulacje i jak interpretować zapisy widniejące na drukach informacyjnych.

 • W czerwcu 2017 r., w ujęciu liczbowym w porównaniu do roku poprzedniego udzielono więcej kredytów mieszkaniowych i przyznano więcej limitów kredytowych w kontach osobistych. W ujęciu wartościowym, oprócz wymienionych produktów, wzrost nastąpił także w przypadku kwoty przyznanych limitów w kartach kredytowych. Najwyższe wzrosty sprzedaży kredytów odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych, w ujęciu liczbowym wzrost o 6,6%, a w ujęciu wartościowym wzrost o 17,5% względem czerwca 2016 r. Podsumowując 1 półrocze 2017 r., w ujęciu wartościowym r/r udzielono więcej każdego rodzaju produktu kredytowego. Najwyższy wzrost nastąpił w przypadku kredytów mieszkaniowych (+12,7%). W ujęciu liczbowym wzrost nastąpił tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych (+5,7%). W pozostałych produktach odnotowano spadek liczby podpisanych umów kredytowych, najwyższy w przypadku kart kredytowych (-6,2%). Jakość kredytów w portfelach poszczególnych rodzajów produktów dla klientów indywidualnych pozostaje stabilna.

 • Do najważniejszych zmian, które wejdą w życie 22 lipca br. należy obowiązek uzyskania zezwolenia na działalność w roli pośrednika kredytu hipotecznego oraz wpisania się na listę UKNF. Zmiany dotkną także samych agentów, którzy od tej pory będą musieli spełniać określone ustawą warunki, między innymi posiadania odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia lub zaliczenia egzaminu, którego zakres określa ustawa. Na wypełnienie wymogów ustawy funkcjonujące na rynku firmy pośrednictwa kredytowego mają 6 miesięcy, licząc od dnia wejścia ustawy w życie.

 • Zmiana nazwy ZFDF

  • Komunikaty prasowe

  Z dniem 21 lipca 2017 r. nazwa Związku Firm Doradztwa Finansowego ulegnie zmianie. Od tego dnia organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego będzie nosić nazwę Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

 • Od 22 lipca weszła w życie przepisy ustawy o kredycie hipotecznym. Oznacza to zmiany nie tylko dla konsumentów, ale też dla całej branży pośrednictwa finansowego, która zatrudnia obecnie ok. 20 tys. osób.

  Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami ma przede wszystkim zwiększyć ochronę konsumenta i wymogi informacyjne względem klienta oraz zapewnić większą przejrzystość ofert kredytu hipotecznego. Nowe przepisy mają też uporządkować rynek pośrednictwa kredytowego i uregulować  kwestie związane z dopuszczeniem do działalności i nadzorem nad instytucjami niekredytowymi i pośrednikami kredytowymi, oferującymi kredyty dotyczące nieruchomości. W jaki sposób?

 • Faktoring. Nowoczesna forma finansowania przedsiębiorstw

  • Bankowość / Finanse

  Niejedna firma ma regularnie do czynienia z nierzetelnymi płatnikami. W efekcie może narazić się na utratę płynności finansowej. Co w takim przypadku może zrobić przedsiębiorca? Przeważnie pierwszym krokiem jest udanie się do banku i wnioskowanie o kredyt obrotowy, mający na celu poprawienie kondycji finansowej firmy. Większość banków wymaga jednak od kredytobiorcy pełnej zdolności kredytowej, co jednak nie jest możliwe w przypadku przedsiębiorstwa, które dotyka problem opóźnień w płatnościach za dostarczone produkty i usługi. Expander podpowiada, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usługi finansowej, jaką jest faktoring.

 • Osoby, które kupują mieszkanie i chcą otrzymać dopłatę do wkładu własnego będą mogły w sierpniu ponownie złożyć wniosek o dopłatę. Taką możliwość będą jednak miały tylko osoby zainteresowane dopłatą wypłacaną w tym roku. Trzeba jednak się spieszyć, bo pula środków wyczerpie się błyskawicznie.

  W dniu 7 lipca br. Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Nowe przepisy zmienią dotychczasowe zasady programu co pozwoli na składanie wniosków o dopłatę jeszcze z puli roku 2017. Zmiany zwiększą poziom możliwych do wykorzystania środków z puli 2018 roku, jednak ponowne składanie wniosków o przyszłoroczne dopłaty możliwe będzie dopiero w styczniu.

 • Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, musi pamiętać nie tylko o regularnym płaceniu podatków, ale także o terminowym odprowadzaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Unikanie lub zaniedbywanie tego obowiązku, tak jak w przypadku nierozliczenia się z fiskusem, może skutkować przykrymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Można ich uniknąć, jeżeli już na etapie zakładania własnej firmy poznamy zasady regulowania płatności dla ZUS-u.

 • Wsparcie banku jest dla wielu Polaków jedynym sposobem na zakup własnego mieszkania. Od lipca 2017 obowiązują nowe zasady udzielania jednego z najpopularniejszych kredytów. Czytelne reklamy, jasne oferty banków, komplet informacji, dokładny termin oczekiwania na decyzję kredytową oraz zakaz udzielania finansowania w obcej walucie – to tylko część zmian, które wprowadza ustawa.

  Zasady korzystania z popularnego produktu bankowego – kredytu hipotecznego – zostały zebrane w akt prawny: Ustawę o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Dokument od lipca 2017 r. ma być głównym wyznacznikiem działań dla banków, pośredników oraz źródłem informacji o prawach i obowiązkach dla kredytobiorców. Wprowadza szereg regulacji, które mają zwiększyć ich bezpieczeństwo i rozjaśnić oferty banków.

 • EUROFINAS, zrzeszający organizacje reprezentujące instytucje finansowe z 18 krajów Europy, opublikował wyniki osiągnięte przez członków tej organizacji w roku 2016 w zakresie sprzedaży kredytów. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 456,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 10,7% w porównaniu z rokiem 2015. Dobrą passę odnotowano we wszystkich kategoriach, szczególnie jeśli chodzi o kredyty konsumenckie oraz na zakup używanych pojazdów.

 • Mija właśnie 10 lat od momentu powstania firmy Home Broker SA, największego pośrednika nieruchomościowego w Polsce. Ostatnie dwa lata – 2015 i 2016 – były rekordowe dla spółki pod kątem pośrednictwa w sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w całym kraju. Home Broker jest częścią Grupy Open Finance SA oraz zatrudnia 451 doradców nieruchomościowych w 51 oddziałach w całej Polsce. Początek tego roku jest także bardzo satysfakcjonujący - pierwszy kwartał 2017 roku jest rekordowy od początku istnienia Home Broker pod kątem liczby transakcji na rynku pierwotnym. Było ich dokładnie 2 102, co daje wzrost liczby transakcji o 21% w porównaniu do czwartego kwartału 2016 roku oraz aż o 40% wobec pierwszego kwartału 2016 roku!

 • Gdy nasz bank postanawia wprowadzić opłaty za prowadzenie rachunku lub wypłaty z bankomatów, często uznajemy, że konto, które otworzyliśmy kilka lat temu, nie spełnia już naszych potrzeb. W takim przypadku możemy przenieść środki do innego banku, który zaproponuje lepsze warunki. Proces ten nie jest skomplikowany, w dodatku „nowa” instytucja pomoże w dopełnieniu niezbędnych formalności. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiadają, o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na zmianę ROR-u.

 • 1,1% - takie jest oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej po uwzględnieniu podatku. Najniższe w historii oprocentowanie nie sprzyja oszczędzaniu. W jednym tylko miesiącu lokaty Polaków stopniały o niemal 4 miliardy złotych – wynika z szacunków Open Finance. Polacy już od kilku miesięcy wycofywali z bankowych lokat więcej pieniędzy niż na nie wpłacali. W samym maju saldo lokat stopniało bez mała o 4 mld złotych – wynika z najświeższych danych NBP.

 • W związku z rosnącą liczbą inwestycji, w II kwartale br. co piąty przedsiębiorca z sektora MŚP oczekiwał, że będzie więcej korzystać z finansowania zewnętrznego – wynika z „Barometru EFL ”. Najpopularniejszym instrumentem finansowym, podobnie jak w poprzednim kwartale, pozostaje leasing – wybiera go 58% firm. Biorąc pod lupę branże, z leasingu najchętniej korzystają firmy budowlane (73,8%), transportowe (73,8%) i produkcyjne (73%).

 • W I kwartale 2017 roku banki odnotowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, uzasadniany głównie zainteresowaniem kredytobiorców programem „Mieszkanie dla Młodych” i zmianą sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Ten wzrost przełożył się na wyniki osiągane przez pośredników kredytowych, zrzeszonych w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Związku Firm Doradztwa Finansowego, którzy w tym okresie sprzedali kredyty hipoteczne o rekordowej wartości 5,1 mld zł. Jest to wzrost o 25,8% w odniesieniu do analogicznego kwartału 2016 roku i jednocześnie wzrost o 16,1% w odniesieniu do IV kwartału 2016 roku.

 • Po co Polakom karty kredytowe?

  • Bankowość / Finanse

  Po spadkach, obserwowanych w latach 2011-2014, zadłużenie z tytułu korzystania z kart kredytowych wykazuje obecnie w Polsce wzrosty. Jego dynamika wyniosła w grudniu 2016 roku 5%. Pomimo wzrostu całkowitej wielkości zadłużenia, maleje jednak odsetek gospodarstw domowych posiadających kartę kredytową.

 • To nie prawda, że aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba posiadać aż 20% wkładu własnego. W większości banków wystarczy 10%. Expander podpowiada, które banki mają atrakcyjną ofertę tego rodzaju kredytów. Tłumaczy również na co uważać starając się o tego rodzaju finansowanie.

 • Sprzedaż produktów finansowych przez mobilnego doradcę czy też pośrednika finansowego klientowi indywidualnemu lub firmie jest w dużej mierze oparta na wypracowanym zaufaniu i wiarygodności. Aby móc szybciej  i lepiej zrealizować ten cel, część przedstawicieli branży sięga po model biznesowy oparty na współpracy z doświadczonym i renomowanym integratorem bankowym.

 • W najnowszej odsłonie badania nastrojów w sektorze MŚP, przeprowadzanego przez Instytut KerallaResearch, wyniki indexu ZAIR, który wskazuje na skalę inwestycji prowadzonych przez sektor MŚP, są lepsze nie tylko w stosunku do tych z poprzedniej edycji, ale i w ciągu ostatnich sześciu lat. Inwestycje w środki trwałe najczęściej będą dotyczyły kupna nowych maszyn, służbowych samochodów oraz oprogramowania.

 • Tematyka wydarzenia będzie podzielona na dwa bloki. Podczas konferencji zostaną omówione najnowsze trendy rozwiązań oraz technologii dla sektora bankowego. Kluczowe zagadnienia skoncentrujemy również na aspektach bezpieczeństwa. Zarządzanie bezpieczeństwem w sektorze bankowym jest złożonym wyzwaniem, wymagającym dogłębnej analizy wielu elementów. M.in. sposobu zabezpieczeń czynności bankowych, identyfikacji wektora zagrożeń, przeglądu podejmowanych inicjatyw bezpieczeństwa, jak również koncepcji, trendów i technologii, które zostały wprowadzone w celu rozwiązania konkretnych problemów, będą głównym przedmiotem dyskusji podczas wydarzenia.

 • Sektor pożyczkowy w Polsce uznawany jest za dojrzały, o stabilnej pozycji rynkowej w zakresie udzielania pożyczek niskokwotowych. Nadal rozwija się, choć w ostatnim okresie, w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami, charakteryzuje go mniejsza dynamika wzrostu. Co przyniesie przyszłość? Czy na działalność instytucji pożyczkowych większy wpływ będą miały koniunktura gospodarcza, planowane regulacje, czy może zachowania konsumentów? Eksperci, zaproszeni na zorganizowany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych VI Kongres Sektora Pożyczkowego, podzielili się swoją wiedzą na ten temat.

 • Finansowanie zakupu samochodu. Leasing czy kredyt samochodowy?

  • Bankowość / Finanse

  Wielu przedsiębiorców decydując się na zakup pojazdu, szuka informacji na temat najkorzystniejszej formy finansowania zewnętrznego. Nawet jeśli przedsiębiorcę stać na zakup pojazdu za gotówkę, to ze względów podatkowych nie zawsze jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Najpopularniejszymi formami finansowania zakupu pojazdów w Polsce są: kredyt samochodowy i leasing. O ile kredyt samochodowy nie jest zbyt złożonym produktem, tak leasing obejmuje kilka rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko w sposobach rozliczania podatkowego. Abyśmy mogli w naszej firmie zastosować tak zwaną tarczę podatkową, czyli wykorzystać dług dla poprawy jej efektywności, musimy przeanalizować swoją sytuację, potrzeby i dopasować je do odpowiedniego produktu.

 • Zaoszczędzić wiele wysiłku, pieniędzy, ale przede wszystkim czasu w codziennej pracy. Mikro oraz małe i średnie firmy, czyli dominujący sektor przedsiębiorstw w Polsce, aby zapewnić jeszcze bardziej sprawne funkcjonowanie swojego biznesu, coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnych usług i przenoszą je w online. Usługi elektroniczne mogą być kluczem do sukcesu niezależnie od profilu działalności firmy. Warto zapoznać się z listą rzeczy, które można zrealizować przez internet, a które ułatwią i przyspieszą  pracę i poprawią efektywność działalności.

 • Grupa Open Finance odnotowuje kolejne rekordy

  • Komunikaty prasowe

  W pierwszym kwartale 2017 roku Grupa Open Finance wygenerowała zysk netto na poziomie 3,7 mln zł. Gdyby wyeliminować wpływ zdarzeń jednorazowych, zysk netto przypisany za pierwszy kwartał wyniósłby 5,4 mln zł. Wpływ na prezentowany wynik ma systematyczny wzrost wartości sprzedanych kredytów hipotecznych i firmowych w Open Finance, ale przede wszystkim rekordowy pierwszy kwartał dla firmy Home Broker pod kątem liczby transakcji przeprowadzonych na rynku pierwotnym.

 • 10 sposobów na wkład własny bez gotówki

  • Bankowość / Finanse

  Zastaw na obligacjach, pieniądze z przyszłej sprzedaży mieszkania, a nawet własna praca przy budowie domu – sposobów na zdobycie wkładu własnego, koniecznego przy zaciąganiu kredytu, jest cała masa. Open Finance podpowiada 10 rozwiązań, dzięki którym można w oczach banku stać się wiarygodnym klientem.

 • Członkowie Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) w I kwartale 2017r. pośredniczyli w udzielaniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 3,9 mld zł. Największe firmy branży doradztwa w Polsce zanotowały więc wzrost w tej kategorii o 4% w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż o 12% w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dane pokazują, że zainteresowanie korzystaniem z usług pośredników finansowych przy uzyskiwaniu kredytu na zakup domu lub mieszkania stale rośnie. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do produktów inwestycyjnych, których sprzedaż w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017r. wzrosła aż o 35%.

 • Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów sektora finansowego - tylko w I kwartale 2017 r. w jednym serwisie ogłoszeniowym pojawiło się w tej kategorii ponad 16 tys. ofert pracy. Pozyskanie doradcy klienta czy pośrednika finansowego, przy obecnej bardzo dobrej koniunkturze na polskim rynku pracy,jest trudniejsze niż kilka lat temu, dlatego firmy sięgają w tym celu po nowe rozwiązania, również od partnerów zewnętrznych.

 • Rok 2016 był dla sektora instytucji pożyczkowych piątym rokiem wzrostu wartości udzielonych pożyczek. W porównaniu do roku 2015 wartość ta wzrosła o 7,5%. Dane z najnowszego raportu KPF mogą jednak wskazywać na obniżanie się dynamiki wzrostu rynku pożyczkowego w Polsce.

 • Co powinieneś wiedzieć zanim założysz własną firmę?

  • Własny biznes

  Według danych GUS, w samym 2015 r. w Polsce zarejestrowano 254,6 tys. nowych przedsiębiorstw niefinansowych, z czego 84% to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Obecna liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą z PKD, dotyczącym usług finansowych wynosi 87,2 tys. podmiotów i dane te dotyczą jedynie indywidualnych działalności. Jak pokazują powyższe dane, w Polsce wciąż powstają nowe firmy.

  Jeśli my również myślimy o własnym biznesie, powinniśmy najpierw przyjrzeć się możliwościom oraz zapoznać się z poradnikiem jak założyć firmę?

 • Odkryj tajemnice mózgu! Bezpłatne webinary

  • Wydarzenia branżowe

  Jak zachowuje się mózg na zakupach? Jak mózg doświadcza smaku? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz oraz dr Dorota Ackermann-Szulgit.

 • Nadzieje na uzyskanie "pomocy", polegającej na pozbyciu się negatywnych wpisów w BIK-u mogą jedynie rozczarować, a co gorsza - wyczyścić portfel. Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają, aby nie dawać się zwodzić marketingowym sloganom a także reklamom pod hasłem „czyszczenia BIK”. Wszelkie ogłoszenia zapewniające o możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK „na żądanie” nie mają podstaw prawnych. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe - nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK.

 • Franczyza w praktyce. Analiza własnego biznesu franczyzowego!

  • Własny biznes

  W biznesie nie ma miejsca na zwroty typu, jakoś, coś, WYDAJE MI SIĘ, bo brak rzetelnej analizy oraz odpowiedniego planu kończy się kosztownymi błędami! W efekcie WYDAJE się dużo więcej pieniędzy, a później ogląda się MISIE na Discovery Channel w domu, bo nie ma śladu po biznesie i poniesionej inwestycji.

 • Na polskim rynku finansowym wciąż widoczny jest trend, polegający na poszukiwaniu narzędzi do poprawy efektywności. Drogą do tego jest redukcja kosztów stałych działalności bankowej i innych sektorów usług finansowych, w tym poprzez zmniejszenie liczby oddziałów własnych. Aby utrzymać zakładaną dynamikę akcji kredytowej, instytucje finansowe coraz chętniej korzystają z tzw. długiego kanału sprzedaży. Według raportu KPF „Sektor pośrednictwa kredytowego w Polsce” za III kwartał 2016 r., rola pośredników w sprzedaży kredytów, w szczególności kredytów hipotecznych, jest wciąż znacząca i – pomimo lekkiego spadku w III kwartale – wykazuje ogólną tendencję wzrostową.

 • Franczyza jako sprawdzony biznes

  • Własny biznes

  Biznes na zasadach franczyzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przyszli franczyzobiorcy poszukują optymalnego rozwiązania, które spełniać będzie ich oczekiwania oraz idealnego miejsca na własny biznes. Mapa wolnych lokalizacji, w których można otworzyć własną placówkę bankową sukcesywnie się kurczy. Niestety, „wolnych miejscowości” nie przybywa, a w obliczu kolejnych fuzji bankowych sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Mimo "ograniczeń przestrzennych", trzeba przyznać, że wachlarz oferowanych systemów jest dość szeroki i ich porównanie nastręcza wiele trudności oraz pochłania dużo czasu!

 • W ciągu ostatniego roku ustawodawca podjął szereg działań regulacyjnych wobec sektora instytucji pożyczkowych, których głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów. Jedną z najistotniejszych zmian było wprowadzenie do porządku prawnego definicji instytucji pożyczkowej. Od kwietnia 2016 roku jedynymi niebankowymi podmiotami gospodarczymi udzielającymi pożyczek konsumenckich są firmy, które spełniają określone w ustawie wymogi kapitałowe i organizacyjne.

 • Franczyza bankowa przyszłością dla nieznanych biur kredytowych

  • Własny biznes

  Rynek kredytowy stale się rozwija. Rozwój ten nie byłby możliwy, gdyby nie działalność firm pośredniczących pomiędzy bankami a klientami w udzielaniu kredytów. W branży finansowej działa kilkadziesiąt podmiotów, dostarczających produktów finansowych i kilka tysięcy agentów, biur kredytowych oraz doradców mobilnych, którzy zajmują się ich sprzedażą. Wraz z rozwojem rynku, wzrasta świadomość klientów, a także ich wymagania. Konsumenci nie mogą narzekać na brak różnorodności, ponieważ na rynku panuje duża konkurencja, a instytucje finansowe prześcigają się w ofertach oraz sposobach przyciągania klientów. W obecnych czasach dla klientów liczy się nie tylko cena, ale również jakość obsługi, marka i zaufanie do instytucji. Wobec takich oczekiwań, nieznanym agencjom kredytowym trudno jest konkurować na rynku usług finansowych. Rozwiązaniem jest współpraca w ramach rozpoznawalnej marki, co zapewnia franczyzowy system partnerski. Jego fundamentem jest solidne know-how oraz znane logo pozwalające od pierwszego dnia zaistnieć w świadomości społeczeństwa.

 • eurobank to jeden z pierwszych banków w Polsce, który zaczął budować nowoczesną sieć franczyzową już w 2007 r. Po pierwszym roku funkcjonowania liczyła ona prawie 50 placówek partnerskich. Obecnie 217 z prawie 500 oddziałów eurobanku to placówki franczyzowe. Jedna z nich została wygrana w konkursie „Wygraj eurobank!”. W tym roku bank obchodzi jubileusz 10-lecia sieci franczyzowej.

 • Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2016 roku w Polsce działalność rozpoczęło ponad 340 tys. firm. Z kolei tylko w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano blisko 87 tys. nowych podmiotów gospodarczych.  Przybywa tych najmniejszych, jednoosobowych przedsiębiorstw lub zatrudniających kilku pracowników. Prowadzenie własnego biznesu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą być swoim własnym szefem. Eksperci Tax Care podpowiadają, jakie formalności należy spełnić, aby w kilku prostych krokach stać się przedsiębiorcą.

 • Cyfryzacja bankowości sprawia, że instytucje na całym świecie redukują liczbę oddziałów. Ale czy sektor jest gotowy, aby całkowicie zrezygnować z placówek stacjonarnych? Badania pokazują, że na razie nie. Taki krok planuje obecnie jedynie 5 proc. banków, które wzięły udział w tegorocznym raporcie GFT Digital Banking Expert Survey. Placówkom nie grozi całkowite zniknięcie, ale ich rola i funkcjonalność muszą ulec zmianom. Banki powinny postawić na przekształcanie oddziałów w centra doradcze, w których sprzedawane są bardziej złożone produkty. Kluczowe będzie też wykorzystanie nowych technologii, takich jak internet rzeczy, aby spełnić oczekiwania pokolenia digital natives i móc lepiej poznać preferencje klientów.

 • Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zaprasza do udziału w VI edycji Kongresu Sektora Pożyczkowego, który odbędzie się dnia 25 maja 2017 roku w Hotelu Marriott w Warszawie. Organizowany po raz szósty Kongres to największe cykliczne wydarzenia dla pozabankowego sektora pożyczkowego. Zgodnie z kilkuletnią tradycją organizacji tego projektu, Kongres jest platformą wymiany najlepszych doświadczeń a jednocześnie ma wpływać na kształt standardów etycznych i biznesowych sektora.

 • Szacuje się, że na kontach bankowych osób zmarłych może zalegać nawet 15 mld zł. Aby taki los nie spotkał naszych oszczędności warto stworzyć spis instytucji finansowych, który poinformuje naszych spadkobierców gdzie powinni ich szukać. Expander zachęca również do składania w bankach dyspozycji na wypadek śmierci, co znacznie ułatwi naszym bliskim odzyskanie pieniędzy tam ulokowanych. Jeśli natomiast nie mamy wysokich oszczędności warto rozważyć zabezpieczenie rodziny za pomocą ubezpieczenia na życie.

 • Początek roku to nie rzadko nowa strategia rozwoju firmy, z którą wiążą się nowe inwestycje. Te z kolei generują, często nie małe, dodatkowe nakłady kosztów. Czasami trudno je sfinansować z firmowej kieszeni, dlatego przedsiębiorcy sięgają po produkty instytucji finansowych. Z kim najlepiej podjąć decyzję o kredycie firmowym? Z doradcą finansowym czy może bankiem?

 • Konto za 0zł - prawda czy fałsz?

  • Bankowość / Finanse

  Na rynku wciąż pojawiają się nowe reklamy z ofertą konta za zero złotych. Brzmi rewelacyjnie, ale przyjrzyjmy się dokładnie, bo jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się, że rachunek może być bezpłatny pod warunkiem, że korzystamy z wybranych operacji dedykowanych dla danej promocji oraz wykonujemy określoną ilość transakcji. Jednakże korzystając z wszystkich dostępnych funkcji, bez spoglądania na limity, okazuje się, że bezpłatne konta nie istnieją! Warto uświadomić klienta i wskazać obszary, gdzie mogą być pobierane opłaty, ponieważ zazwyczaj nie są tego świadomi i nie zauważają jak każdego miesiąca, z konta „ucieka” im kilka złotych.

 • Czym jest "Giełda sprzedaży placówek bankowych"?

  • Własny biznes

  Giełda sprzedaży placówek bankowych skupia oferty z całej Polski, z wszystkich systemów franczyzowych i została utworzona przez serwis FranczyzaBanku.pl, aby ułatwić przejęcie już funkcjonującej placówki przez nowego Franczyzobiorcę. Specjalistyczny serwis branżowy FranczyzaBanku.pl zajmuje się promocją franczyzy bankowej i jednym z podstawowych postulatów jego misji jest wspieranie Franczyzodawców oraz Franczyzobiorców w działalności operacyjnej. Dlatego też, pomaga w kojarzeniu Partnerów biznesowych i pozyskuje Kontrahentów zarówno do nowych placówek, jak również do już funkcjonujących oddziałów.

 • CUK Ubezpieczenia podsumował kolejny rok działalności sieci franczyzowej. Zarząd firmy co roku spotyka się z franczyzobiorcami, tym razem powodów do świętowania było więcej niż zwykle. W 2017 roku mija 10 lat od otwarcia pierwszej placówki franczyzowej CUK Ubezpieczenia, co zostało uświetnione podczas filmowej „Gali Złotych Rombów”. Obecnie w ramach CUK działa już ponad 170 placówek franczyzowych.

 • Współpraca z marką SuperCredit

  • Wiadomości

  SuperCredit jest istotną częścią działalności Axcess Financial Poland w sprzedaży bezpośredniej na terenie całego kraju. Zmiany w ustawodawstwie dotyczące nadzoru nad rynkiem finansowym spowodowały, że Axcess Financial obniżyła koszty pożyczek, co powodowało wzrost satysfakcji zarówno dla Klienta, jak i Agenta. Większa ilość sprzedanych pożyczek skutkuje zwiększeniem wynagrodzenia dla Agenta, ale to tylko niektóre z zalet współpracy bezpośredniej z marką SuperCredit.

 • Przeczytanie e-maila może cię drogo kosztować

  • Bankowość / Finanse

  W obecnych czasach nasze skrzynki elektroniczne coraz bardziej przypominają pole minowe. Wśród licznych wiadomości, jakie otrzymujemy, kryją się takie, których otwarcie może nas kosztować tysiące złotych. Czasami zawierają one załączniki, w których ukryte jest złośliwe i szkodliwe oprogramowanie. Innym razem przekazują fałszywe informacje, skłaniające do ujawnienia danych, które pomogą przestępcom w kradzieży naszych pieniędzy. Expander podpowiada na co uważać, aby nie dać się okraść.

 • Franczyza = znana marka?

  • Własny biznes

  W ostatnich latach słowo pośrednik kredytowy nabrało negatywnych konotacji. Działalność firm pożyczkowych od dłuższego czasu piętnowana jest w debacie publicznej. Segment ten, mimo, że w odbiorze społecznym budzi mieszane uczucia, to należy pamiętać, iż jest istotnym uczestnikiem rynku finansowego. Zapewnia on dostęp do usług finansowych konsumentom, dla których oferta bankowa może być z różnych powodów ograniczona.

 • Czy obsługa klientów indywidulanych korzystających z kredytów mogłaby odbywać się w dzisiejszych realiach bez sprawnie działających systemów wymiany informacji kredytowej? Czym jest ów system? Kto i jakie czerpie z niego korzyści? Czy jest to tylko standard polski czy może europejski? I czy w ogóle przysłowiowego Kowalskiego powinno to interesować?

 • Franczyza bankowa to bezpieczny biznes

  • Własny biznes

  Każda branża wiąże się z pewnym ryzykiem. Początkujący przedsiębiorcy nie mają świadomości zagrożeń i zazwyczaj w ich polu widzenia znajduje się tylko wierzchołek góry lodowej. Skupiają się na plusach, a ewentualne minusy bagatelizują lub wypierają ze świadomości niekorzystny scenariusz, uznając, że ich to na pewno nie spotka. Analizując dostępne na rynku koncepty biznesowe pod wzgledem pieniędzy jakie należy zainwestować, zatowarowania oraz terminowego regulowania zobowiązań przez kontrahentów to wysuwa się wniosek, że prowadzenie placówki partnerskiej w sektorze finansowym należy do bezpiecznych biznesów.

 • Pośrednik finansowy to instytucja finansowa, która zajmuje się oferowaniem różnych produktów finansowych, lokowaniem środków pieniężnych, przedsiębiorców, klientów indywidualnych, instytucji finansowych w różnych segmentach rynku finansowego. Wśród największych i najbardziej znanych pośredników finansowych, zwanych też klientami instytucjonalnymi sektora finansowego, wymienić należy: banki, fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne [1]. Pośrednik finansowy oznacza każdą instytucję finansową, bez względu na jej formę i strukturę własności, w tym fundusze funduszy, fundusze inwestycji private equity, fundusze inwestycji publicznych, banki, instytucje mikrofinansowe i towarzystwa gwarancyjne [2].

 • Jedna z najdłużej działających firm w branży pośrednictwa finansowego stawia kolejny krok na drodze swojego rozwoju. Dom Finansowy QS rozpoczyna właśnie projekt franczyzowy, w którym na atrakcyjną ofertę mogą liczyć zarówno Partnerzy chętni do współpracy, jak i przyszli Klienci.

 • 300 biur księgowych chce włączyć TaxCare do swojej sieci franczyzowej, którą buduje w miastach powiatowych. To nowy etap konsolidacji rynku usług księgowych pod szyldem największego gracza. Do 2020 r. największa firma księgowa chce skonsolidować pod swoją marką łącznie 1 000 biur. TaxCare, firma księgowa należąca do Grupy Idea Banku, która do tej pory rozwijała się przede wszystkim poprzez wzrost organiczny, uruchomiła właśnie pierwszy w Polsce program franczyzowy dla księgowych. Jego celem jest włączenie „pod skrzydła” rynkowego lidera mniejszych biur. – Interesują nas biura średniej wielkości, posiadające obecnie 100-150 klientów i prowadzące działalność w miastach powiatowych. Dzięki współpracy z takimi podmiotami chcemy wejść z ofertą TaxCare do mniejszych miejscowości, w których w tej chwili nie jesteśmy fizycznie obecni – wyjaśnia Adam Głos, prezes TaxCare.

 • Porady dla zadłużonych

  • Bankowość / Finanse

  Kredyt to zobowiązanie na długi czas. Tymczasem bardzo trudno ocenić, jak będzie wyglądać nasza sytuacja finansowa za kilka czy kilkanaście lat. Dowodem na to jest odnotowany przez NBP wzrost zadłużenia Polaków. Same kredyty hipoteczne, w spłacie których pojawiły się w ostatnim roku opóźnienia, mają wartość blisko 11 miliardów złotych. Bywa, że w wyniku utraty pracy lub innych wydarzeń, nie jesteśmy w stanie regulować naszych zobowiązań. Doradzamy, co w takiej sytuacji zrobić by wyjść z opresji.

 • Długów nie ubędzie od samego pocięcia kart kredytowych na kawałki. To co najwyżej sposób na powstrzymanie się od kolejnych wydatków opłacanych plastikiem. Faktyczne pozbycie się zadłużenia wymaga znacznie więcej wyrzeczeń.

 • Franczyzobiorco: kim jesteś oraz skąd pochodzisz?

  • Własny biznes

  Biznes franczyzowy jak każdy inny tworzą i robią ludzie. W każdej sieci partnerskiej znajdzie się kilku franczyzobiorców, którzy będą narzekać na dany system. Na szczęście zdecydowana większość partnerów twierdzi, iż franczyza bankowa jest najlepszą branżą, która pozwala zarabiać spore pieniądze. Tak to już jest w interesach, że zawsze znajdzie się grupa malkontentów. Należy podkreślić, iż franczyza, czyli sprawdzone know-how oraz znana marka to jedynie wędka, natomiast ryby musimy łowić sami. W biznesie nie ma nic za darmo. Jeśli ktoś uważa, że placówka partnerska to samograj, to niech lepiej zagra w karty i nie traci pieniędzy oraz czasu. Na podstawie setek przeprowadzonych rozmów z przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność kredytową, stworzyłem kilka grup pochodzenia franczyzobiorcy.

 • Operator bankowy Sales Group, wspólnie z innymi firmami działającymi na rynku pośrednictwa finansowego, wprowadza na ryneknowy program lojalnościowy Sales+. Nowa propozycja daje pośrednikom finansowym możliwość zdobycia szeregu nagród oraz uczestnictwa w specjalnej akcji promocyjnej z bogatą flotą aut.

 • Na czym polega konsolidacja kredytów?

  • Bankowość / Finanse

  Konsolidacja to połączenie kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno. Co ważne, połączyć możemy nie tylko zaciągnięte wcześniej kredyty, ale również inne rodzaje zobowiązań – posiadając kredyt gotówkowy, zadłużenie limitu na koncie, kartę kredytową czy zakupy na raty, pozbywamy się kłopotu spłacania kilku zobowiązań w różnych bankach i opłacanych w innych terminach. Konsolidacja może objąć także większe zobowiązania, czyli kredyt samochodowy czy hipoteczny. Dzięki konsolidacji kredytów, których spłacanie było kosztowne i czasochłonne, budżet domowy niewątpliwie zostanie zreperowany.

 • Limit kredytowy w rachunku czy karta kredytowa?

  • Bankowość / Finanse

  Limit kredytowy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą posiadać zadłużenie przez dłuższy czas. Natomiast korzystanie z karty kredytowej i związanego z nią kredytu może być nawet darmowe, jeżeli zawsze będziemy spłacać całe zobowiązanie wykazane przez bank na zestawieniu transakcji. Każdy produkt kredytowy posiada swoje wady i zalety. Podstawą jest właściwe rozpoznanie własnych potrzeb w zakresie kredytu.Które rozwiązanie jest lepsze?

 • Historia kredytowa, BIK i scoring

  • Bankowość / Finanse

  Bardzo często określenia historii kredytowej, BIKu i scoringu pojawiają się w komentarzach klientów i doradców, jako przyczyna negatywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Co oznaczają te terminy i jaki mają wpływ na ostateczną decyzję kredytową?

 • Doradztwo franczyzowe, czyli wybór najlepszej franczyzy bankowej...

  • Własny biznes

  Każdego miesiąca pojawiają się nowi przedsiębiorcy zainteresowani otwarciem własnego biznesu. Wybór nie jest prosty, ponieważ na rynku dostępnych jest kilkanaście ofert banków, a jeszcze więcej pośredników finansowych. Niczym nie zaskoczę, stwierdzając, że trudno wskazać jeden najlepszy. Wybór jest relatywny i wiele zależy od samego franczyzobiorcy, jak również od franczyzodawcy. Zasadne jest pytanie: czym kierować się przy wyborze systemu partnerskiego oraz na jakie parametry franczyodawca zwraca uwagę? Franczyza bankowa oferuje wiele możliwości, ale należy uświadomić sobie również zagrożenia.

 • Czy franczyza to biznes dochodowy? Determinanty sukcesu

  • Własny biznes

  Odpowiadając na postawione w tytule pytanie, bez cienia wątpliwości można odpowiedzieć: tak! Franczyza jest biznesem dochodowym, ale w przypadku spełnienia określonych warunków.

 • Na polskim rynku działa dzisiaj wielu brokerów produktów finansowych, więc każdy pośrednik finansowy może znaleźć ofertę dla siebie. W praktyce wielu doradców współpracuje z kilkoma brokerami, co wynika nie tylko z faktu różnic w oferowanych stawkach prowizji, ale także z powodu różnego zakresu dostępnych produktów. Patrząc przez ten pryzmat bardzo wyraźnie widać, że nasz rynek pośrednictwa finansowego to tak naprawdę dwa różne światy: rynek produktów bankowych oraz rynek pożyczek pozabankowych. Brokerzy koncentrujący się na rynku bankowym oferują w praktyce ten sam zestaw ofert obejmujący kredyty hipoteczne i gotówkowe oraz produkty dla firm, a także w ograniczonym zakresie produkty inwestycyjne. Druga grupa brokerów to firmy oferujące gotówkowe kredyty bankowe i pożyczki oraz chwilówki pozabankowe, co ważne w większości przypadków umożliwiając składanie wniosków elektronicznie, dzięki integracji z systemami firm pożyczkowych i banków.

 • Wyłudzenia z wykorzystaniem skradzionego lub fałszywego dokumentu oraz nadużycia wewnętrzne to najczęściej występujące typy nadużyć w sektorze finansowym. Jednak najszybciej rosnącym zagrożeniem są ataki hakerskie i cyberprzestępcy. W ciągu ostatniego roku spotkało się z nim dwa razy więcej instytucji niż w poprzedniej edycji raportu. To najważniejsze wnioski z badania „Nadużycia w sektorze finansowym”, które zaprezentowano podczas VII Kongresu Antyfraudowego w Warszawie, zorganizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz firmę doradczą EY.

 • Co kwartał przybywa osób aktywnie korzystających z bankowości internetowej. Trudno się temu dziwić, ponieważ dzięki niej, bez wychodzenia z domu, możliwe jest sprawdzanie stanu konta, wykonywanie przelewów czy zakładanie lokat. Jednak dynamiczny rozwój technologii niesie ze sobą szereg zagrożeń, związanych z cyberatakami. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, jakich zasad przestrzegać, aby nie dać się okraść w Internecie.

 • Cztery zasady dobrego kredytobiorcy

  • Bankowość / Finanse

  Załatwienie wszystkich formalności związanych z kredytem hipotecznym bywa kłopotliwe. Dzięki odpowiednim przygotowaniom, możemy jednak kredyt uzyskać łatwiej i może być on tańszy. Expander przedstawia cztery proste zasady, którymi powinni kierować się przyszli kredytobiorcy, by zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku.

 • Franczyzodawca jest jak wino!

  • Własny biznes

  Któż nie zna słów: "ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic... to razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę". Tak zaczyna się historia trzech przyjaciół opisana przez Władysława Reymonta w "Ziemi obiecanej". Mimo, iż Władysław Reymont materiał do powieści zaczął przygotowywać w 1896r., cytowane słowa wciąż są aktualne i bliskie niektórym systemom franczyzowym.

 • Franczyza bankowa na zasadach akcjonariatu pracowniczego?

  • Własny biznes

  Zadający pytanie: "jaki jest przepis na sukces w biznesie? " wszyscy zgodnie odpowiadają, że ludzie i ich ciężka praca, bo to oni tworzą biznes franczyzowy. Wiele zależy od ich zaangażowania, kreatywności, motywacji, determinacji… Z drugiej strony , jakie są najczęstsze problemy franczyzobiorców? Fluktuacja. Niestety, płynność zatrudnienia jest ryzykiem wpisanym w działalność każdego przedsiębiorstwa.

 • Jedynie 9 proc. światowych banków zakończyło wdrożenie strategii cyfrowej – wynika z raportu GFT Digital Banking Expert Survey. To niewielki, bo zaledwie 2 procentowy wzrost w stosunku do roku 2015. W porównaniu do ubiegłorocznych wyników widoczne jest jednak zdecydowane przesunięcie priorytetów banków. Respondenci przyznali, że najistotniejszym aspektem cyfryzacji jest dla nich zapewnienie bezpieczeństwa, które w roku ubiegłym znalazło się na miejscu 8. Wyzwaniem dla instytucji finansowych staje się więc pogodzenie wymagań klientów, którzy z jednej strony oczekują szybkich i wygodnych usług bankowych online, z drugiej wymagają zapewnienia bezpieczeństwa swoich danych. Coraz mocniej banki odczuwają też ciężar regulacji branży finansowej, które w tym roku znalazły się na miejscu drugim wśród istotnych dla respondentów barier we wprowadzeniu digitalizacji.

 • O czym warto pamiętać zarządzając domowym budżetem?

  • Bankowość / Finanse

  Zarządzając swoimi finansami warto trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać, by systematycznie gromadzić oszczędności. Expander podpowiada również, aby nie żałować czasu na porównywanie ofert produktów finansowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 25 000 zł. Nie wolno jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Cóż nam po dużych oszczędnościach, jeśli ktoś je ukradnie?

 • Kredyt odnawialny dla firm

  • Bankowość / Finanse

  Zarówno przedsiębiorstwa z wieloletnim stażem, jak i firmy rozpoczynające działalność potrzebują niekiedy finansowego wsparcia. Powodem mogą być np. zaległości płatnicze kontrahenta, niespodziewane wydatki związane z serwisowaniem sprzętu czy nakłady inwestycyjne przekraczające pierwotne założenia. Wygodnym wyjściem w takich sytuacjach jest kredyt odnawialny. Expander zwraca uwagę, czym kierować się przy jego wyborze.

 • Jak wynika z badań, aż 51% Polaków deklaruje, że ma średni poziom wiedzy dotyczącej finansów [1]. Tymczasem znajomość podstawowych pojęć związanych z kredytem hipotecznym jest niezbędna, by świadomie podejmować decyzje o zaciągnięciu zobowiązania, które pozostaje głównym źródłem finansowania nieruchomości. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego przygotowali słownik, który pomoże uzupełnić wiedzę w tym zakresie.

 • Dlaczego warto kupić już istniejącą placówkę franczyzową Banku?

  • Własny biznes

  Dla wielu przedsiębiorców zakup już istniejącej placówki bankowej to jedyna szansa, aby stać się Partnerem Biznesowym Banku, który zakończył intensywny rozwój sieci lub w najbliższym czasie wyhamuje rozbudowę struktur. Mapa wolnych lokalizacji, w których można otworzyć własną placówkę bankową sukcesywnie się kurczy. Nic w tym dziwnego, ponieważ franczyza zyskuje na popularności od kilku lat jako sprawdzony sposób na własny biznes. Przedsiębiorcy, którzy dziś planują otwarcie własnej placówki mają niemały problem ze znalezieniem atrakcyjnej lokalizacji. Niestety, „wolnych miejscowości” nie przybywa, a w obliczu kolejnych fuzji bankowych sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje.

 • Gdzie Ci Klienci? Ciągle ich mało...

  • Własny biznes

  Czasy, kiedy w oddziale banku wszystkie krzesła dla klientów były zajęte, a kilku stało w kolejce, dziś należą do rzadkości. Każdy pracownik placówki bankowej zetknął się zapewne z problemem pustki w placówce i zadawał sobie pytanie: „Jak sprzedawać, gdy nie ma komu?” Dziś to bank wychodzi do klienta, przekonując o korzyściach płynących z oferowanych produktów. Co można zrobić, aby dotrzeć do jak największej grupy klientów i jak to zrobić, by nie szukać „na oślep”?

 • Franczyza szansą na rozwój sektora bankowego?

  • Własny biznes

  Na banki nakładane są coraz silniejsze regulacje, które negatywnie wpływają na rentowność biznesu. Ograniczenia przychodów z tytułu opłat interchange, wyższe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, regulacje w zakresie sprzedaży kredytów czy niskie stopy procentowe, to tylko niektóre wyzwania, z którymi zmaga się sektor bankowy. Niekorzystne regulacje, rozwój bankowości elektronicznej oraz postępujące fuzje skutkują kolejnymi zwolnieniami pracowników. Banki szukają oszczędności i redukują kadry w centrali oraz zamykają nierentowne oddziały własne.

 • Co to jest franczyza bankowa? Zalety i wady franczyzy

  • Własny biznes

  Na wstępie należy podkreślić, że słowo franczyza jest często mylone z ubezpieczeniowym terminem franszyza, który występuje w dwóch wariantach: integralna oraz redukcyjna i oznacza udział własny w szkodzie. Franczyza bankowa to system sprzedaży usług i produktów, który oparty jest na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami.

 • Z jednej strony rosnące zaufanie do profesji pośrednika finansowego, z drugiej wysoko postawiona poprzeczka w odniesieniu do ich praktyki zawodowej, nowe regulacje prawne oraz praca na bardzo konkurencyjnym i wymagającym rynku. Odpowiedzią na mnożące się wyzwania sektora doradztwa finansowego może być rozwój poprzez franczyzę.

 • BIK publikuje prognozy dotyczące rynku kredytowego dla gospodarstw domowych w 2017 r.: stabilizacja wartości udzielanych kredytów na rynku kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym, niewielki wzrost udziału sektora pożyczkowego w segmencie niskokwotowego finansowania (do 4 tys. zł), trudne do utrzymania wyniki sprzedaży z 2016r.odnośnie poziomu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych oraz wzrost dostępnych limitów na kartach kredytowych.

 • W ostatnich miesiącach deweloperzy chwalą się rekordową liczbą sprzedanych lokali. Expander ostrzega jednak kupujących, aby nie podejmowali pochopnych decyzji. Warto poświęcić nieco czasu na zabranie informacji o deweloperze czy okolicy, w której powstaje budynek. Natomiast zanim podpiszemy umowę najlepiej zabrać ją do domu i dokładnie przeanalizować. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania, które jest jeszcze w budowie, oprócz standardowych parametrów kredytu, zwróćmy również uwagę na koszt ubezpieczenia pomostowego.

 • Choć sytuacja na rynku pracy w ostatnim czasie się poprawia, to jednak nikt nie może zagwarantować, że nagle nie stracimy posady. Taka sytuacja może okazać się szczególnie trudna dla osób wychowujących dzieci lub spłacających wysokie kredyty. Expander podpowiada, jak przygotować się na ewentualność utraty pracy. Radzi również, co w takiej sytuacji może zrobić osoba zadłużona i nieposiadająca zbyt wysokich oszczędności.

 • Nest Bank to nowy podmiot na rynku pośrednictwa finansowego, który stawia na franczyzę i intensywny rozwój placówek partnerskich w miastach powiatowych, aby być blisko polskiej rodziny. Nest Bank został stworzony z myślą o obsłudze klientów detalicznych i mikrofirm. Jak powiedział na konferencji prasowej Bartosz Chytła, wiceprezes odpowiedzialny za strategię, "Historycznie mamy bardzo dużą wiedzę na temat firm. Wzięliśmy to co najlepsze z FM Banku i dostawiliśmy do tego nową linię consumer finance".

 • Optymalizacja kosztów w biznesie franczyzowym

  • Własny biznes

  Biil Gates wypowiedział brzemienne słowa, że biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie potrafi wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę. Dodam, że program excel nie kłamie i skrupulatne prowadzenie bilansu w postaci kosztów stałych, zmiennych oraz przychodów pozwala na racjonalne prowadzenie własnego biznesu. Nieraz byłem świadkiem wdrożenia do firmy ewidencji kosztów i systematycznej analizy. Podczas ewidencjonowania poszczególnych pozycji kosztowych, kontrahent spoglądając na pole „suma”, robił coraz większe oczy ze zdumienia. Stwierdził, że wydawało mu się, że „tego wszystkiego” jest mniej. Tak to już jest, wydaje się, że jest mało kosztów i wydaje się więcej niż powinno!

 • Szukasz inwestora lub wspólnika do biznesu?

  • Własny biznes

  Na portalu WlasnyBiznes.pl stworzono nową kategorię "Szukam inwestora / wspólnika", która umożliwia nawiązywanie kontaktów pomiędzy:

  • Osobami, które chcą otworzyć własny biznes, ale nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi i doświadczeniem biznesowym, a
  • Przedsiębiorcami, którzy posiadają kapitał, odpowiednią wiedzę, kompetencje i doświadczenie, ale brakuje im odpowiednich ludzi.

 • Płynność finansowa firmy: jak ją utrzymać?

  • Własny biznes

  Każda firma potrzebuje płynności finansowej – świadczy ona o stabilności i wiarygodności działalności. Najczęściej problem z nią mają małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których nawet krótkotrwałe osłabienie koniunktury i utrata zysków mogą stanowić poważne zagrożenie. Jak jednak pokazują dane NBP, tzw. „misie” coraz lepiej rodzą sobie z regulowaniem zobowiązań. Co jednak gdy mimo starań pojawią się problemy finansowe?

 • Pięć powodów, dla których warto oszczędzać

  • Bankowość / Finanse

  Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3% z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Expander sugeruje jednak, że oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.

 • 5 finansowych pułapek przy zakupie mieszkania

  • Bankowość / Finanse

  Nie 10%, a nawet 20% ceny mieszkania trzeba mieć w gotówce, aby kupić mieszkanie na kredyt. Przy wyborze wymarzonych czterech kątów łatwo też zapomnieć o ważnych kosztach, które trzeba ponieść zarówno przy zakupie, jak i potem - będąc już właścicielem. Lion’s Bank przestrzega przed popełnieniem 5 kosztownych błędów przy zakupie własnego „M”.

 • Kredyt hipoteczny jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nieruchomości. Według raportu przygotowanego przez TNS Polska[1], aż 84% osób kupując mieszkanie lub dom, zdecydowało się na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Jednak droga do własnego M nie zawsze jest prosta i krótka. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, jak krok po kroku przejść wieloetapowy proces uzyskania dofinansowania na własne mieszkanie lub dom.

 • Dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt?

  • Bankowość / Finanse

  Przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt są bardzo różne. Jedne z częstszych to zła historia kredytowa oraz podawanie nieprawdziwych informacji. Expander radzi, aby dbać o terminową spłatę nawet niewielkich zobowiązań, gdyż opóźnienia utrudnią nam uzyskanie m.in. kredytu na mieszkanie. Nigdy nie należy też oszukiwać banku np. w zakresie wysokości uzyskiwanych dochodów. W skrajnym przypadku może się to bowiem skończyć nawet więzieniem.

 • Zakładając działalność gospodarczą, trzeba sprostać nie tylko wyzwaniom, które stawia przed nami biznes, ale również zobowiązaniom, które nakłada na nas państwo. Choć system podatkowy w Polsce jest dosyć skomplikowany, jego podstawowe zasady w rzeczywistości nie są aż tak zawiłe. Co zatem warto o nim wiedzieć podejmując decyzję o rejestracji firmy?

 • Konferencja CSR Financial Day 2017 - Poznań, 5.04.2017r.

  • Wydarzenia branżowe

  Konferencja CSR Financial Day 2017 - Społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych - odbędzie się 5 kwietnia od godz. 9:00, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Celem konferencji organizowanej przez SKN Bankowości i Pośrednictwa Finansowego jest przedstawienie od strony teoretycznej i praktycznej społecznej odpowiedzialności biznesu w instytucjach finansowych – bankach, pośrednikach finansowych i doradcach finansowych.

 • Kompetencje Doradcy Klienta

  • Własny biznes

  Kompetencje pracowników odgrywają kluczową rolę w realizacji wyznaczonych celów. Należy wiedzieć, które z nich mają związek z efektywnością, a które są tylko zbędnym dodatkiem. Powinniśmy skoncentrować się tylko na tych umiejętnościach, które stanowią rzeczywistą wartość i determinują sukces. Nasze działania muszą opierać się na „twardych danych”, a nie na intuicji oraz domysłach. Trzeba znać korelację między wskaźnikami efektywności, a poziomem poszczególnych kompetencji. W niniejszym artykule poruszę temat kompetencji doradców kredytowych oraz przeanalizuje jakie umiejętności przekładają się na wyniki sprzedażowe. Każda kompetencja z osobna jest szczegółowo omówiona w poszczególnych artykułach na łamach serwisu FranczyzaBanku.pl. Na podstawie doświadczenia, które zdobyłem zarządzając strukturami sprzedażowymi, stworzyłem model kompetencyjny doradcy kredytowego. Model zawiera zbiór cech, jakie powinni, a wręcz muszą posiadać efektywni pracownicy. Na kompetencje składają się umiejętności, wiedza oraz postawy.

 • Wywiadu udzielił Rafał Szymański, Dyrektor Departamentu Dystrybucji Pośredniej, Getin Noble Bank. Rozmowa odbyła się 25 czerwca 2015r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski.

 • Bezpieczeństwo Twoich finansów zależy także od Ciebie

  • Bankowość / Finanse

  Najnowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że transakcje finansowe możemy dziś przeprowadzać szybko i wygodnie. Korzystając z e-bankowości nie można jednak zapomnieć o jeszcze jednym elemencie - bezpieczeństwie. Jak pokazują ostatnie doniesienia, nadal wiele osób pada ofiarą oszustów i cyberprzestępców. Expander podpowiada, jak uchronić się przed ich zakusami.

 • Weryfikacja kontrahenta

  • Własny biznes

  Ożywienie gospodarcze jest coraz bardziej widoczne w naszym kraju. Przedsiębiorcy nie tylko zwiększają nakłady na rozwój, ale również decydują się na dodatkowe zatrudnienie. Według danych TNS OBOP blisko 32% firm w tym roku zdecyduje się na inwestycje, 23% planuje podwyżki, a 16% zwiększy zatrudnienie. GUS wskazuje, że w ubiegłym roku wyhamowała liczba upadłości, a eksperci prognozują wzrost dynamiki PKB o 2,8 – 3%. Expander przypomina jednak, że nawet przy korzystnych warunkach gospodarczych, przedsiębiorcy mogą natrafić na nieuczciwych lub niewypłacalnych kontrahentów i podpowiada jak się przed nimi uchronić.

 • Wywiadu udzielił Piotr Przedlacki, Prezes Zarządu niezależnego operatora sieci agencji kredytowych Fines SA. Rozmowa odbyła się 11 sierpnia 2015r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski.

 • Refinansowanie kredytu hipotecznego pozwala klientom w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzić nawet dziesiątki tysięcy złotych. Jednak nie zawsze jest to opłacalna operacja. Warto przeanalizować, kiedy warto jest refinansować swój kredyt.

 • Terminowy płatnik to wiarygodny klient

  • Bankowość / Finanse

  Terminowa spłata zobowiązań powinna stanowić fundamentalną zasadę każdego kredytobiorcy. Niestety część osób z różnych powodów nie reguluje należności na czas. Zadłużenie Polaków pod koniec marca bieżącego roku osiągnęło już poziom 40,46 mld zł - dane na podstawie 27. edycji raportu InfoDług stworzonego w oparciu o informacje gromadzone przez BIG InfoMonitor SA, Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr Dłużników Związku Banków Polskich). Banki w takiej sytuacji najczęściej raportują do Biura Informacji Kredytowej, a zgromadzone tam dane służą w przyszłości do opiniowania na temat historii kredytowej. Expander zwraca uwagę, że chociaż niektóre instytucje tolerują niewielkie opóźnienia, większość jest jednak bardzo skrupulatna.

 • Wywiadu udzielił Dariusz Albin, Właściciel placówek franczyzowych Fines Operator Bankowy. Rozmowa odbyła się 6 września 2015r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski

 • Cel w sprzedaży

  • Własny biznes

  Cel … pojęcie znane praktycznie każdemu bez względu na to, czy jest on związany z życiem prywatnym czy zawodowym. Cel… czym więc jest, jak go zdefiniować, jak zrozumieć a przede wszystkim jak osiągnąć. Jest wiele publikacji na ten temat, jednak ten krótki tekst będzie praktyczny wprowadzeniem w temat, ale na początku nie może obyć się bez standardowego wstępu czyli od pojęcia SMART, które w bardzo zwięzły i konkretny sposób definiuje cel: Specyficzny, Mierzalny, Ambitny, Realny, Terminowy. Musisz wiedzieć, po co chcesz osiągnąć cel, co ma Ci to dać, gdzie zaprowadzić. Cel musi być dla Ciebie realny, ale i ambitny i koniecznie potrzebujesz ram czasowych, w których go osiągniesz. Tyle teorii, a teraz czas na praktyczne ujęcie zagadnienia.

 • Faktoring czy kredyt obrotowy?

  • Własny biznes

  Jak wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, sporządzonego przez KPF i KRD, w lipcu 2014, co trzecia firma w Polsce w związku z zaległościami kontrahentów miała problemy z regulowaniem własnych rachunków. Niestety, nawet najlepsze środki ostrożności nie zawsze mogą ustrzec przed zatorami płatniczymi i niewypłacalnością firmy. W takiej sytuacji biznesmeni mają dwa wyjścia – zaciągnięcie kredytu obrotowego lub skorzystanie z faktoringu. Które rozwiązanie jest korzystniejsze, tłumaczy ekspert Expandera.

 • Wywiadu udzielił Tomasz Gąsiorek, Dyrektor placówki NOTUS Doradcy Finansowi w Bielsku-Białej. Rozmowa odbyła się 31 maja 2015r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski

 • Na wysokość oprocentowania ma wpływ wiele czynników. Wybierając kredyt i weryfikując oprocentowanie kredytu mamy wpływ przede wszystkim na wysokość marży, jako stałego elementu oprocentowania kredytu. To zaś zależy od wielu elementów. Jakich?

 • Kredyt zaciągaj rozważnie

  • Bankowość / Finanse

  Kredyt mieszkaniowy tylko na pozór jest produktem takim samym w każdym banku. Jednak nawet przy identycznym oprocentowaniu i prowizji, często będą to skrajnie różne oferty. Warto zatem poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego produktu, który najlepiej będzie spełniał nasze potrzeby. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i negatywnych konsekwencji wynikających ze złego wyboru.

 • Model sprzedaży versus profil pracownika

  • Własny biznes

  Istnieją różne strategie sprzedaży, kanały dystrybucji oraz sposoby dotarcia do klienta. W przypadku franczyzy bankowej i placówek partnerskich najbardziej klarownym wydaję się być podział na model stacjonarny oraz mobilny, czyli sprzedaż wewnątrz „in” oraz na zewnątrz „out”. W sprzedaży stacjonarnej koncentrujemy się na pozyskaniu klienta z ulicy, wykorzystaniu potencjału lokalizacji i dotychczasowej bazy klientów. Stosujemy techniki poleceń oraz opieramy się w głównej mierze na telemarketingu i akcjach SMS. Promocja marki odbywa się poprzez działania makro z poziomu centrali. Zapewne strategia dla mniej aktywnych, gdyż nie absorbuje ponadprzeciętnej energii pracowników. Zdecydowanym minusem jest fakt, że tak działa większość placówek na rynku franczyzowym oraz oddziałów własnych. Ponadto istnieje realne zagrożenie wystąpienia syndromu „wyschniętej studni”, czyli braku nowych klientów, a na obecnych nie ma już możliwości zrobienia wyniku, oprócz przyjmowania wpłat i wypłat.

 • Segmentacja, czyli poznaj zastosowanie produktów i stwórz klienta

  • Własny biznes

  Artykuł nawiązuje do narzędzia sprzedaży jakim jest segmentacja klienta, a zarazem do syndromu „pustej teczki”. Z automatu wywołuje do tablicy zagadnienie analizy, planowania oraz systematyczności. Rozpocznę od wyjaśnienia syndromu „pustej teczki”, który jest konsekwencją braku wdrożenia segmentacji w firmie. Objawia się zjawiskiem polegającym na chaotycznym bieganiu pracowników od klienta do klienta, którzy narzekają, że mają całą masę roboty. W wyniku czego koszty rosną, a efektów nie widać, poza „zdartymi butami”.

 • Wywiadu udzielił Krzysztof Grabowski, franczyzobiorca Aviva dla Rodziny. Rozmowa odbyła się 15 stycznia 2016r. Wywiad przeprowadziła Paulina Sygnatowicz.

 • Zwolennicy zaostrzenia regulacji na rynku pożyczkowym argumentują, że cena, za jaką cały sektor instytucji pożyczkowych w Polsce udziela pożyczek konsumenckich, jest nadmiernie wysoka. Bardzo często koronnym argumentem bywa nominalnie niezwykle wysoki wskaźnik RRSO –Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Parametr ten, którego stosowanie w praktyce wymusza prawo, jest trudny do interpretacji i nazbyt często mylony z rzeczywistym kosztem kredytu konsumenckiego, poniesionym przez kredytobiorcę w związku z zawarciem przez niego konkretnej umowy kredytu.

 • Podpisując umowę kredytową, doradca proponuje dodatkowe ubezpieczenie. Nie wiedząc czy jest ono nam potrzebne, wstrzymujemy decyzję „na później”. Finalnie dochodzi do tego, że umowy ubezpieczeniowej nie podpisujemy. Czy to dobrze? Czy dodatkowe ubezpieczenie to tylko zbędny koszt?

 • Wywiadu udzielił Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Expander Advisors Sp. z o.o. oraz Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego. Rozmowa odbyła się 15 października 2013r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski.

 • Spotkania zespołu z szefem: strata czasu czy konstruktywna rozmowa?

  • Własny biznes

  Zakładam, że każdy miał „niewątpliwą przyjemność” spędzania czasu na spotkaniach zespołu z przełożonym. Jak zwykle, co tydzień czy miesiąc ważna narada na temat bieżących spraw i przyszłych działań. Tego typu spotkania w wielu firmach, w odczuciu ludzi to strata czasu. Osoby uczestniczące twierdzą, że tracą czas na „bicie piany” i nic z tego nie wynika. Scenariusz jest podobny, powielane treści, gdzie każdy ma nieodparte wrażenie, że „gdzieś już to słyszał”. Wydaje się, że niektóre tematy nigdy nie schodzą z agendy. Kolejna część to rozmowa o czymś, co nie ma sensu. Ludzie przekonują się do wzajemnych racji i zupełnie się nie słuchają. Czy można temu zaradzić?

 • Jak skutecznie zarządzać wielopokoleniowym zespołem?

  • Własny biznes

  We współczesnych organizacjach szczególnego znaczenia nabiera ewaluacja sposobu zarządzania i postawy menedżera, ponieważ na rynku pracy pojawiła się nowa generacja pracowników Pokolenia Y. Kadra zarządzająca stanęła przed wyzwaniem umiejętnego międzypokoleniowego zarządzania, polegającego na eliminowaniu stereotypizacji i uprzedzeń, które mogą prowadzić do konfliktów między pracownikami. Dlaczego tak ważną kwestią dla menedżera jest odpowiednie zarządzanie wielopokoleniowym zespołem i wykreowanie proaktywnej postawy wobec pracy i organizacji u młodych pracowników? Trzeba sobie uświadomić, że wkrótce to właśnie od nich będzie zależeć funkcjonowanie firmy. To pokolenie Y będzie realizować kluczowe obowiązki oraz obejmie stanowiska menedżerskie. Niezwykle istotne jest zatem wykształcenie w nich współodpowiedzialności i świadomości szerokiej perspektywy biznesu, co umożliwia przede wszystkim stosowanie odpowiednich metod zarządzania.

 • Wywiadu udzielił Jacek Marchewka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Sieciami Pośrednimi Banku BPH. Rozmowa odbyła się 18 stycznia 2014r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski.

 • Kredyt hipoteczny jest najczęstszą formą finansowania nieruchomości. Wprowadzenie rządowego programu MdM od 2014 roku wpływa na wzrost wolumenu sprzedaży mieszkań. Podpisując umowę kredytową pojawia się kilka zagadnień, z którymi nie mieliśmy wcześniej styczności. Historia kredytowa, zdolność, wkład własny i ubezpieczenie. No właśnie – o co chodzi z tym ubezpieczeniem?

 • Kosztowne błędy przy zakupie mieszkania

  • Bankowość / Finanse

  Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W grę wchodzą duże pieniądze i nierzadko kredyt na 20-30 lat. Błąd w takiej sytuacji może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Expander zwraca uwagę, że czasami bardziej opłaca się kupić droższe mieszkanie, aby później nie tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy czy szkoły. Kosztownym błędem jest także wybór drogiego kredytu hipotecznego.

 • Wywiadu udzielił Tomasz Pawłowski, Dyrektor Sieci Franczyzowej Eurobank. Rozmowa odbyła się 20 października 2013r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski.

 • Dźwignia finansowa w rozwoju firmy

  • Własny biznes

  Dźwignia finansowa staje się coraz bardziej popularnym narzędziem zwiększającym efektywność firm. Pojęcie początkowo używane w kontekście skomplikowanych instrumentów finansowych, spotykanych głównie na giełdzie, funkcjonuje już jako synonim kredytu, bądź innych form uzyskiwania zewnętrznego kapitału. Jakie korzyści czerpie z niej przedsiębiorstwo?

 • Inwestycja w siebie i zespół - niezbędnym elementem sukcesu

  • Własny biznes

  Nieodzownym elementem związanym ze sprzedażą, bez względu na branżę jest wynik, wartość, którą należy zrealizować, aby uzyskać wynagrodzenie. W przypadku podjęcia współpracy z instytucją finansową aspekt wynagrodzenia jest szczególnie istotny… W tym przypadku, nie ma możliwości otrzymania wynagrodzenia - wprawdzie bez premii, ale zawsze wynagrodzenia, jak to ma miejsce w przypadku etatowych pracowników. Niewątpliwie jest więc o co walczyć, jednak często to nie właściciel oddziału franczyzowego, przedsiębiorca samodzielnie generuje wynik, ma on od tego swoich ludzi zarządzanych bezpośrednio przez kierownika, lidera, managera. Z tego powodu, tak ważne jest stworzenie efektywnie działającego zespołu, w którym nie ma słabych ogniw. Jest to wyzwanie ponieważ proces rekrutacji nie należy do najprostszych, dodatkowo ważne jest nie tylko wybór odpowiedniego pracownika, ale również jego wdrożenie.

 • Wywiadu udzielił Artur Sikora, Członek Rady Nadzorczej NOTUS Doradcy Finansowi. Rozmowa odbyła się 16 lutego 2014r. Wywiad przeprowadził Maciej Makowski.

 • Kredyt hipoteczny to jeden z produktów bankowych, którego łączna cena kształtowana jest przez szereg elementów. Przy wyborze oferty trzeba zwrócić uwagę na oprocentowanie i prowizję bankową oraz dodatkowe warunki jego zaciągnięcia.

 • Comiesięczne raty kredytu stanowią zwykle poważne obciążenie dla domowego budżetu. Bywa jednak, że w wyniku awansu zawodowego i podwyżki, niespodziewanego prezentu czy innej przyczyny, w portfelu pojawiają się wolne środki. Przezorni myślą wtedy o oszczędzaniu. Zdaniem Expandera warto jednak przeznaczyć je na nadpłatę kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie, jeśli zostanie dobrze wykorzystane, może przynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności.

 • Kierowanie zespołem. Pozafinansowy system motywacyjny

  • Własny biznes

  W zespołach, gdzie spotykają się różne osobowości z różnym doświadczeniem, kierujące się odmiennymi wartościami, często dochodzi do nieporozumień, ponieważ nie mówimy sobie o tym, co jest dla nas ważne, a co nam przeszkadza. Tymczasem takie informacje pomagają zrozumieć motywy postępowania innych ludzi. Jest to szczególnie ważne dla menedżerów, którzy kierują zespołami. Oni przede wszystkim muszą zadbać o to, aby ich pracownicy wiedzieli, co jest ważne dla ich szefa we współpracy, na co będzie zwracać uwagę przy docenianiu oraz co uważa za szkodliwe dla funkcjonowania całego zespołu i za co można spodziewać się negatywnych konsekwencji. W końcu to szef ponosi odpowiedzialność za ostateczny rezultat. Dlatego ważne, aby otwarcie mówił pracownikom, jakimi zasadami się kieruje.

 • Typologia Klientów

  • Własny biznes

   
  Twój bank ma znakomitą ofertę dla Klienta. Podobnie jak wszystkie inne banki. Dzisiejszy rynek przypomina trochę supermarket, w którym można kupić wszystko. Także niemal dowolną ofertę finansową. Niektóre z nich są bardzo podobne, inne nieco się różnią. Niektórzy Klienci lojalnie korzystają z usług swojego banku, inni- wędrują w poszukiwaniu najlepszej, najbardziej przyjaznej dla nich oferty. Co decyduje o wyborze? Co kryje się pod pojęciem „najlepsza oferta?”. Można powiedzieć , że dla każdego co innego, jednak jest kilka elementów, które mają kluczowe znaczenie. Pierwsza rzecz- warunki techniczne- a więc to, co Klient otrzymuje, za ile, na jak długo. No dobrze. Wyobraźmy sobie, że Klient ma do wyboru kilka ofert, które mają niemal takie same warunki. Co w takiej sytuacji decyduje o wyborze? Okazuje się, że to, w jaki sposób ta oferta zostanie zaprezentowana i to , jak czuje się Klient w relacji z Doradcą bankowym

 • Co powinieneś wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny

  • Bankowość / Finanse

  Kredyt hipoteczny, to produkt, który zaciągamy dziś, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe swojego „jutra”. Radzimy, jak przygotować się do tej inwestycji życia.

 • Jak zadbać o fundusze firmy

  • Bankowość / Finanse

  Cele właścicieli firm nie ograniczają się jedynie do utrzymania przy życiu ich biznesu, ale wzmacniania własnej pozycji na rynku. To z kolei wymaga od nich dysponowania znacznymi funduszami. Tymczasem okazuje się, że aż 43% mikroprzedsiębiorstw boryka się z ponad 60-dniowymi opóźnieniami płatności za towary i usługi[1]. Brak płynności finansowej firmy może być znaczącym hamulcem biznesu. Ekspert Expandera radzi, jak temu zapobiegać.

 • Faktoring nowoczesną formą finansowania przedsiębiorstw

  • Bankowość / Finanse

  Z pewnością każda firma spotkała się z nierzetelnym płatnikiem i utratą płynności finansowej. Pierwszym krokiem przedsiębiorcy znajdującego się w takiej sytuacji jest zwykle udanie się do banku i wnioskowanie o kredyt obrotowy. By go jednak otrzymać potrzebna jest zdolność kredytowa. Niestety firmy tracące płynność finansową same stają się nieterminowymi płatnikami co negatywnie wpływa na możliwość uzyskania kredytu. Jak wskazuje ekspert Expandera, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi finansowej, jaką jest faktoring.

 • Kredyty gotówkowe zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Z ubiegłorocznych badań TNS Polska wynika, że ze zdobytych w ten sposób pieniędzy finansujemy najczęściej bieżące potrzeby (27 proc.), wyposażenie mieszkań (18 proc.), zakup sprzętu AGD i RTV (18 proc.) oraz zakup samochodu (7 proc). W tym samym badaniu blisko 60 proc. badanych nie wykluczało wzięcia kredytu na istotny cel, choć byłaby to ostateczność. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, jak możemy ułatwić sobie dostęp do tego typu produktów oraz jak uniknąć problemów z ich spłatą.

 • Jak budować swoją siłę w negocjacjach

  • Własny biznes

  Negocjując z klientami, kontrahentami warto pamiętać, że najefektywniejsze są negocjacje, w których staramy się osiągnąć swoje cele i jednocześnie sprawić, aby druga strona zrealizowała swoje. To niełatwe zadanie, gdyż zwykle tylko część interesów jest wspólna dla obu stron. Gdy przystępujesz do negocjacji jako osoba przekonana o swojej sile, łatwiej zrealizujesz swoje cele, dbając jednocześnie o to, aby negocjacje zakończyły się zadowoleniem także drugiej strony.

 • Wiele się mówi o mocy jaką niesie informacja zwrotna w procesie rozwoju osobistego. Pytanie ilu „szczęśliwców” otrzymało taką informację zwrotną, która wpierała rozwój danej osoby a nie była koszmarem, który wolimy wymazać z pamięci. Informacja zwrotna może mieć fantastyczną moc, inspirującą do rozwoju. Jednak taką funkcję będzie spełniać jeżeli osoba, która jej udziela spełni kilka kluczowych warunków.

 • Jak szybko uzyskać kredyt hipoteczny?

  • Bankowość / Finanse

  Znalezienie wymarzonego lokum nie jest łatwe. Poszukiwania nierzadko trwają bardzo długo, w końcu wybieramy miejsce, które będziemy nazywać domem przez wiele lat. Gdy już znajdziemy idealne mieszkanie, okazuje się, że nie jesteśmy jedynymi zainteresowanymi zakupem. Jak najszybciej podpisujemy umowę przedwstępną i wtedy zaczyna się wyścig z czasem. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak sprawnie przebrnąć przez procedurę kredytową oraz uzyskać finansowe wsparcie na realizację planów o własnym M.

 • Jak wynika z danych BIK, w portfelach Polaków znajduje się ponad 6 mln kart kredytowych. Choć jest to narzędzie, które w rękach świadomego użytkownika potrafi być finansowym atutem, to jego niewłaściwe wykorzystywanie może prowadzić do spirali zadłużenia. Expander podpowiada, kiedy warto używać karty kredytowej, a kiedy lepiej nie wyjmować jej z portfela.

  Karta kredytowa to produkt, który przy właściwym użytkowaniu, może nie generować żadnych kosztów. Co więcej, dzięki niemu możemy nawet uzyskać pewne oszczędności. W jaki sposób? Zasada jest prosta, wystarczy wykorzystywać środki z karty, a swoje własne umiejętnie lokować. – Jeśli wiele wydatków udaje nam się opłacać za pomocą karty kredytowej, wówczas duża część naszego wynagrodzenia może procentować na koncie oszczędnościowym. Tymczasem od kredytu w karcie możemy nie zapłacić żadnych odsetek, oczywiście pod warunkiem, że spłacimy całe zadłużenie w terminie. Poza tym częste używanie tego „plastiku” sprawia, że za niego nie zapłacimy – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 • Co to znaczy być asertywnym?

  • Własny biznes

  Co to jest asertywność? Jak ją rozumieć? Czy na pewno się przydaje? Czy jest skuteczna? Czasem słyszę w tzw. nieformalnych rozmowach pracowników różnych firm lekko sceptyczne czy ironiczne komentarze typu: „ta asertywność jest teraz taka modna”, „ona jest asertywna, bo umie powiedzieć – nie” albo „ten to jest asertywny!” (w kontekście nieco obcesowego zachowania w stosunku do innych). Każdy z autorów powyższych stwierdzeń coś gdzieś usłyszał o asertywności, coś przeczytał, zapewne ma częściową wiedzę… Jednak zwykle bywa tak, że niepełne lub niejasne informacje powodują błędne wnioski czy nie do końca trafione interpretacje. Warto dobrze poznać istotę asertywnej postawy i komunikacji, aby móc uczyć się w pełni z niej korzystać zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

 • Pomimo tego, że już teraz możemy korzystać z opcji kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, jego warunki i dostępność pozostawiają wiele do życzenia. Rada Rozwoju Rynku Finansowego rozpoczęła właśnie prace nad udoskonaleniem takiego kredytu. Jednak czy jest on opłacalny dla kredytobiorcy? Czym różni się od opcji ze zmiennym oprocentowaniem?

 • Kiedy stres jest naszym sprzymierzeńcem a kiedy wrogiem?

  • Własny biznes

  Stres – kojarzy się nam najczęściej z czymś zagrażającym, czego lepiej byłoby uniknąć. Jednak czy możliwe jest aby uniknąć sytuacji stresogennych? To dość retoryczne pytanie bowiem na co dzień jesteśmy narażeni na wiele sytuacji stresujących. Warto pamiętać, że w głównej mierze to nasza percepcja, ocena danej sytuacji, powoduje napięcie, które albo nas mobilizuje do działania albo paraliżuje.

 • Przez większość 2016 r. Polacy wycofywali pieniądze z lokat bankowych – wypłacili nieco ponad 9 mld zł. Według NBP listopad i grudzień przyniosły jednak odwrócenie tego trendu i napływ 2 mld zł nowych środków. Co ciekawe zainteresowanie lokatami wzrosło w momencie, gdy ich oprocentowanie po raz kolejny spadało. Expander podpowiada, jakie triki możemy zastosować, aby uzyskać możliwie najlepsze oprocentowanie na lokacie.

 • Manager planuje swój czas pracy

  • Własny biznes

  Wiele osób zadaje sobie pytanie: „I jak ja mam to wszystko ogarnąć?” Tak, doba liczy 24 godziny, spać trzeba, a i trochę życia prywatnego by się przydało… Tylko jak to zrobić, kiedy stos faktur piętrzy się na biurku, plan budżetowy czeka na dokończenie, za drzwiami czeka klient, który „chce rozmawiać tylko z kierownikiem”, reklama na przyszyły kwartał niezałatwiona, ogłoszenie o rekrutacji nawet niezredagowane (a wakat czeka), a do tego, co i rusz wpada doradca z jakimś doraźnym problemem… Kiedy to wszystko zrobić? Jak?

 • Utrzymujące się od wielu miesięcy niskie stopy procentowe sprawiają, że oszczędzanie na lokatach bankowych czy rachunkach oszczędnościowych jest mało atrakcyjne. Do inwestowania nie zachęcają też fundusze polskich akcji wykazujące w ostatnim czasie dużą zmienność. Expander zwraca uwagę, że rynek finansowy oferuje wiele możliwości inwestycyjnych, które mogą stanowić dobrą alternatywę w okresie niskich stóp procentowych.

 • Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

  • Bankowość / Finanse

  Powodów, dla których poszukujemy szybkiego wsparcia domowego budżetu jest wiele. Nadchodzące wakacje czy od dawna odkładany remont to wydatki, które nierzadko wymykają się spod kontroli. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem okazują się kredyty gotówkowe. Dzięki nim szybko poprawimy naszą płynność finansową. Ekspert Expandera wyjaśnia, jak wybrać najlepszą ofertę i nie przepłacać.

 • Jak zwiększyć swoją szansę na kredyt?

  • Bankowość / Finanse

  Jeśli w przyszłości chcemy wziąć kredyt na zakup mieszkania czy auta, to już teraz powinniśmy pomyśleć o budowaniu swojej historii kredytowej. Przy rozpatrywaniu wniosku istotne są nie tylko nasze zarobki i wydatki. Również posiadane zadłużenia czy brak terminowości w płaceniu rachunków mogą spowodować, że mimo znacznych przychodów czy wysokiego wkładu własnego, żaden bank nie będzie skłonny udzielić nam finansowego wsparcia. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i mądrze budować swoją zdolność kredytową podpowiadają eksperci Expandera.

 • Na czym polega Nowa Jakość w obsłudze klienta?

  • Własny biznes

  Jak wykorzystać nowe trendy w sprzedaży i obsłudze klienta? Obserwując niezwykły wzrost wielkich marek w różnych sektorach biznesu można zadać sobie pytanie, co oni takiego robią? Niektórzy z nich zaczynali w garażach i nie dziedziczyli wielkiego majątku. Mówiąc o tym wzroście mam na myśli takie marki jak Apple, IKEA, Amazon. Jest odpowiedź na to pytanie; wspólna cecha prowadzonej przez liderów działalności. Każdy z tych biznesów dostarcza unikalnych wartości klientom, nie tylko na poziomie strategii marketingu, ale również realnie w obsłudze, produktach, sprzedaży i dystrybucji. Jednym słowem dokonująca się zmiana dotyczy tzw. livestyle’u - jeśli zaoferujesz prawdziwą wartość zmiany w życiu klienta, będzie odwiedzał Cię często.

 • Zarządzanie czasem

  • Własny biznes

  Czas nie podlega niczemu, ciągle tyka w szybkim tempie. Nie umiemy na razie czasu cofać, ani też zwalniać, przynajmniej tak nam się wydaje. Bo tak naprawdę, po części możemy na tempo upływu czasu wpływać i to znacząco. Obiektywnie z punktu widzenia nauki, zarządzanie czasem jest aktualnie niemożliwe, zegar tyka niepowstrzymany. Wszyscy, niezależnie czym się zajmujemy, jakie stanowisko zajmujemy, mamy tyle samo czasu, 24 godziny na dobę, 168 godzin tygodniowo, 8760 godzin rocznie. Możesz jednak efektywnie wpływać na wykorzystanie dostępnego czasu. Tak zarządzać aspektami swojego życia, aby najefektywniej wykorzystać wszystkie dostępne zasoby. To właśnie, potocznie nazywamy "zarządzaniem czasem".

 • Kręte ścieżki bankowych przelewów

  • Bankowość / Finanse

  Co się dzieje z pieniędzmi, gdy wychodzą z konta? Jak szybko trafią do odbiorcy? Co zrobić, aby wykonany przelew doszedł do adresata tego samego dnia albo jeszcze szybciej? Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzać numer konta na jaki wysyłane są pieniądze. Banki nie mają bowiem obowiązku potwierdzania zgodności opisu adresata z podanym numerem rachunku. Jeśli więc nazwa odbiorcy będzie prawidłowa, a rachunek nie, to decydujące znacznie ma konto. W razie pomyłki nie ma nawet możliwości reklamowania takiej operacji. Co najwyżej można uruchomić procedurę zwrotu pieniędzy za pośrednictwem banku. Za usługę tę bank pobierze prowizję i nie da gwarancji, że się powiedzie, bo odbiorca musi wyrazić zgodę na zwrot pieniędzy. Bez tego nie można ich ruszyć i w ostateczności pozostaje droga sądowa. Niezamierzonego adresata można pozwać o bezpodstawne wzbogacenie się.

 • Inwestycyjne „ABC”

  • Bankowość / Finanse

  Z potrzeby oszczędzania zdaje sobie sprawę coraz więcej Polaków. Według danych NBP, w samym tylko III kwartale 2014 roku kapitał zgromadzony przez gospodarstwa domowe wzrósł o 27,4 mld zł. Pieniądze odkładamy przede wszystkim na depozytach i kontach oszczędnościowych. Stale rośnie także zainteresowanie inwestycjami, zwłaszcza udziałami w funduszach inwestycyjnych, w których ulokowaliśmy w tym okresie aż 2,4 mld zł. Jak zostać inwestorem i mieć pewność, że oszczędności będą bezpieczne? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego przygotowali krótki słownik dla początkujących.

 • Aby uzyskiwać zyski wyższe niż na lokatach bankowych trzeba zainwestować swoje pieniądze. Z każdą inwestycją wiąże się jednak pewne ryzyko. Warto nauczyć się jak je kontrolować i minimalizować. Expander podpowiada, że jednym z prostszych i sprawdzonych sposobów na osiągnięcie tego celu może być dywersyfikacja, czyli rozdzielenie pieniędzy pomiędzy różne, najlepiej jak najmniej zależne od siebie, aktywa.

 • Czym jest cesja na rzecz banku?

  • Bankowość / Finanse

  Udzielając klientowi kredytu, bank zobowiązany jest zabezpieczyć jego spłatę. Jednym z zabezpieczeń wymaganych przez bank jest ubezpieczenie –może to być ubezpieczenie na życie klienta lub, w przypadku kredytów hipotecznych, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

 • Biznes na obcasach

  • Własny biznes

  Jak kobiety radzą sobie w zarządzaniu firmą? Doskonale, zwłaszcza w Polsce. Z raportu Women in business: the path to leadership wynika, że w naszym kraju co trzeci manager to kobieta. Pod tym względem stanowimy światową czołówkę. Co sprawia, że Polki tak świetnie radzą sobie w prowadzeniu własnego biznesu?

 • Biurowe 5s

  • Własny biznes

  Poranek w pracy rozpoczynasz od sprawdzenia poczty. Widzisz kilkanaście nowych wiadomości. W większości są to prośby o przesłanie jakichś dokumentów, plików, często danych sprzed kilku miesięcy. Zaczynają się poszukiwania. „Gdzie ja to zapisałam?, Gdzie to odłożyłam?” Twoi współpracownicy, klienci, partnerzy biznesowi oczekują szybkiej reakcji, a Ty wpadasz w nerwowy tryb poszukiwań. Dzwoni telefon… potrzebujesz zapisać ważną wiadomość, którą podaje Ci Twój rozmówca. Łapiesz za długopis z dostępnego przybornika na biurku. Niestety nie pisze. Sięgasz po kolejny, również nie pisze… Trzecia próba, uff … ten działa.

.